Poslanie potvrdenia o evidencii na UPSvR e-mailom - problem?

Ahojte, uz dlhsie sem chodievam a citam, co je nove a az doteraz som nikdy nepotreboval radu ani nic komentovat, takze k veci:

Potrebujem poslat e-mailom (kedze som mimo SR) potvrdenie/vypis o evidencii na urade prace za min. rok a tu nastali problemy!
Vzhladom na to, ze mojej priatelke to bez problemov poslal zamestnanec uradu (v inom meste ako byvam ja), tak som cakal, ze s tym nebude problem. Tak som isiel na to.

  1. volam v piatok a dozvedam sa, ze sa to neda, ohradil som sa skusenostou mojej polovicky, tak uz sa zmenila vypoved, ze sa potrebuje poinformovat, mame si zavolat po vikende
  2. volam po vikende (dnes), zase sa to neda a tam, kde to bolo mozne, porusili zakon/pravidlo alebo co… pytam sa, a co tak upvs (slovensko.sk), tam by to malo byt mozne zaslat, nie? chvilu ticha a ze to nevie… tak som si zistil, ze ano, ale ja nemam, zatial, eID :slight_smile: pani ma este odkazala na kolegynu na recepcii, ze vraj sa to riesi s nou a mozno sa da inak dohodnut, tak ok. btw. tato bola mila, mladsia osoba s lepsim pristupom a mrzelo ju, ze nevie pomoct, tak som sa snazil s pochopenim aj ja :stuck_out_tongue:
  3. volam na recepciu a starsia pani zdviha, tak som jej povedal pribeh, co a ako, a jasne, ze to sa neda, jedine osobne (ked toto pocujem, tak ma ide porazit!) alebo postou a zas len na adresu trv. bydliska… medzi tym skakala do reci, ved jasne, starsi rocnik, takmer nijake sposoby slusneho spravania a vyhovorky, lebo my mladi sme blbi :slight_smile: potom uz som ju nejako prehovoril, ze mozno by to slo aj tym mailom, ale ze ona to bude musiet skenovat a predtym dat opeciatkovat a potom zaheslovat mail (alebo subor) a oni nemaju zatial take technologie na urade :smiley: a ze ci sa neda, aby to za mna niekto prevzal doma? neda! (aj ked da, je tam jedna splnomocnena osoba, ale inak by ich clovek neprinutil, ze? :smiley:) tak ze ok, mam poslat ziadost mailom a ona sa to pokusi zaslat ako si ziadam, ale ze nemaju povolene to robit a blablaaa

Proste toto je neuveritelne u nas! Z cloveka to vysava energiu, idete sa zblaznit, pretoze popritom riesite x dalsich veci, tak preco si nepomoct a nezjednodusit zivot?!

Inak tam bol aj vidiet rozdiel v pristupe na zaklade vekoveho rozdielu a tym padom aj skusenosti danych zamestnancov. Mojej priatelke to vybavil mlady chalan, ktory praxuje/pracuje cerstvo na urade, ma vedomosti a neboji sa. Starsia pani v mojom pripade ma strach z novych veci, neznalost postupov, ale pristup sa nezaprie. Ako kazdy starsi clovek, ma stale pravdu a nebude pocuvat. Este som jej aj radil ako sa da zaheslovat subor a aky typ ci mail atd. :smiley:

Moja otazka, je toto mozne, ze niekde to akoze maju povolene takto zasielat a inde, v inom meste nie? Priznam sa, nehladal som zakon, ale rad by som vedel, ci to nejaky zakazuje alebo su to len interne pravidla toho daneho pracoviska.

Vdaka za kazdu reakciu :slight_smile:

1 Like

Zakon neriesi procesnu stranku vydavania potvrdenia, iba hmotnopravnu, co znamena, ze tuto kompetenciu priznava v zmysle § 13 ods. 1 písm. ag) zákona 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti UPSVaR. Z toho vyplyva, ze ak neexistuje pre vydavanie tohto potvrdenia centralne koordinovany postup zakonom, tak ho moze internymi predpismi riadit ustredie UPSVaR. Ak to nerobi UPSVaR, tak si to riesia regionalne pobocky UPSVaR kazda po svojom.

Skôr to je tak, ze sa neboji, lebo nema vedomosti. Keby ich mal, tak by vedel, ze zaslanim mailu s takymto obsahom riskuje okrem zneuzitia osobnych udajov, este aj pokutu od ÚOOÚ.

Inak elektronicke schranky su tu uz viac ako 5 rokov a UPSVaR taketo potvrdenia cez ne aj posiela.
Ale ty nemas eID.
Takze kto je nepripraveny?

Dik za odpoved, aj ked trosku ustipacnu :slight_smile:

Ja som sa priznal, ze som nepozeral ohladom zakonov nic, takze nemam vedomosti. Avsak nasiel som na upsvr stranke (Čadca) presne vyjadrenie k tejto veci. Potom som sa poobzeral po vyjadreni pobocky upsvr v mojom meste (v rychlosti) a nic. Ak to nemaju nikde napisane a povedia mi to len cez tel., ako im mozem verit? Z viacerych predoslych skusenosti viem, ze sa im verit neda. Cize to teraz chapem tak, ze vsade to moze byt inak, kedze si pravidla stanovuju oni sami.

To mas pravdu, to som si povedal aj ja, ale je smiesne, ze uz niekolko rokov sa zenieme za elektronizaciou a niekto to nevie/nemoze poslat e-mailom.

Nie vsetci maju zriadenu schranku na upvs, nie kazdy si bezal hned zmenit ID na eID a platit poplatok atd. Vela ludi by ocenilo pouzivanie e-mailu na dorucovanie takychto veci. Navyse moj e-mail maju, mozu ma verifikovat prostrednictvom tel. rozhovoru atd. Je vela moznosti, to vieme, ale jasne, ked nieco kaze zakon, musime to dodrziavat. Aj ked je na nic :slight_smile:
Hlavne, ze sa ine veci, ktore maju vacsi vyznam, nedodrziavaju…

Mam skusenosti z UK, takze sa mi, prosim, nediv, ze som neprijemne prekvapeny z takejto situacie. Teraz som v Cechach, tu je to podobne napr. s doktormi, jeden ti nemoze predpisat lieky, lebo ste tu prvy krat a toto hento (chapem), druhy povie v poriadku, potrebujete ich co najskor, sice ste tu prvy krat, ale predpisem vam ich no vtedy a vtedy pridete na kontrolu atd.
Takze jeden ti nepomoze a moze dojst k tazkym zdravot. problemom, druhy, co by takto nemal, ti pomoze a vyhovie, lebo mu das dokaz, ze ich beries uz dlho atd. Nie je to tak, ze ich dostanes len na slovne vyziadanie a usmev.
Ja som tu nedavno dostal pokutu za neplatny cestovny doklad, ale este predtym som sa tel. informoval vopred, ci ho mozem pouzit, lebo si myslim, ze to nebude fungovat, ale pani ma uistila, ze nebude problem. Revizor ma chytil, prebehla kontrola a neobhajil som nic, papierik s pokutou bol moj. Mam viac skusenosti a takto postupne clovek nervy dochadzaju… V UK by ma p. revizor poucil, dal varovanie a pustil dalej.

Take veci by sa, si myslim, mali zjednodusit, zjednotit a dohliadnut na dodrziavanie.

1 Like

Kazda okresna pobocka UPSVaR ma na UPVS vypublikovanych 40 sluzieb a aj ked osobitnu sluzbu na vydanie tohto potvrdenia nemaju, tak to mozes urobit cez tzv. vseobecnu agendu, ktora sluzi na vsetky nespecifikovane podania.

Bohuzial u nas sa zvolil komplikovanejsi sposob cez statom kontrolovane schranky, ktory je vhodny na 10 % komunikacie obcanov s verejnou spravou, aj ked vacsia cast komunikacie sa dala vyriesit mailom s tym, ze obsah by sa sifroval.

za ustipacnost sa ospravedlnujem :wink:

U nas sa nohonasobne viac a sofistikovanejsie podvadza. Tamti uradnici si podvody, ktore su tu bezne ani nevedia predstavit. Preto mi moj osobny bankar, aj ked ma pozna 10 rokov, aj mena mojich deti, ked robi operaciu nad 1000 Eur, MUSI (pod kamerou) skontrolovat obcianku a zavolat kolegu, aby ju skontroloval tiez a previedol kontrolu 4 oci. V kitsee ked vchadzas do banky, za prepazkou sa usmievaju pozdravia menom (vsak ta poznaju) a preukaz ani nepytaju … Proste iny svet, ale zalozeny na skusenostiach…

Ved prave, keby mam eID, riesim to takymto sposobom (aj ked kto vie, kolko by trvalo vybavenie). Btw. prave som si pozrel vseobecnu agendu a moje mesto, teda pobočka upsvr tam nie je, najde tam skolky, tusim mestsky urad a ine, to ma prekvapilo. V minulosti som s priatelkou vyuzil, ona pochadza z ineho mesta ta jej pobocka tam je.

Ved prave, ako mne sa paci ten sposob cez eID, ale keby po spusteni bolo nasackovanych xy sluzieb, ktore plne funguju a nie to ako keby, ze spustime a budeme sa na tom ucit dalsie roky. Keby to funguje, uz davno by som mal eID (rok dozadu som premyslal, ci si ju ist vybavit, ale po zakladani zivnosti cez upvs som si povedal, ze pockam) a kludne by som to odporucil celej rodine a znamym, ale takto… Na gov.uk sa prihlasim pridelenym ID a heslom, este pride overovacia sms (alebo mail, podla volby) a hotovo!

Jednoducho, vsetko je to o tom, ako si doverujeme navzajom, prehnana bezpecnost by nemusela byt, keby ludia nemaju dovod podvadzat. Ani by ich to nelakalo. V zahranici (nie vsade samozrejme) to este ako tak funguje, ta dovera v stat.
Ja som im doveroval tiez, lebo ma velakrat milo presvedcili, pomohli. Ked som odchadzal a odhlasoval sa, mal som zaplatit este dake veci ohladom byvania ako napr. dan. Keby som chcel, mohol som odist bez zaplatenia a mozno by sa mi nic nestalo (pokial by som sa nevratil), usetril by som nejakych 150€. Ale kedze som si povedal, nikto mi nic zle nespravil, vsetci boli vrucni a ustretovi a ta krajina mi za kratku dobu dala viac ako nasa, bez problemov som zaplatil :slight_smile:
Ked som sa raz stazoval v banke, ospravedlnili sa mi, poslali mi este aj sek so symbolickou sumou. Ked som pri nastahovani riesil energie v dome a boli tam nezrovnalosti, nedoplatky (od predosleho najomnika), vynulovali to a este mi pripisali asi 20libier na ucet atd. A neskakali do reci, nepodpychovali, pocuvali a snazili sa pomoct… Takze asi tak.
A dik vsetkym za odpovede este raz, hlavne bolo zodpovedane :slight_smile:

Len maly update, potom ako som pani z uradu presvedcil o tom, aby mi to poslala mailom, mi dnes prisiel mail:
Na základe Vašej žiadosti som Vám dnes chcela zaslať v prílohe mailu potvrdenie o evidencii, keďže dokument je v PDF nie je možné ho zaslať zaheslovaný.
Z uvedeného dôvodu Vám toto potvrdenie zašlem poštou do vlastných rúk.

Cize teraz uz nebol problem, ze nemozu, ale zas nevedia ako. Skoda, snaha bola.