Portál finančnej správy - podivné využitie eID / ZEP

chcel by som upozorniť na podivné využívanie eID finančnou správou na ich portály, kde bez toho, aby ste sa prihlásili cez ZEP alebo nešli podpísať papier na úrad fyzicky si ani neškrtnete a nepodáte ani svoje vlastné danové priznanie!!! uplná katastrofa.

VIETE O TOM NIEKTO?

Práve som sa na PFS pomocou eID prihlásil. Podanie daňového priznania, resp. iný právny úkon má byť podpísaný ZEPom aj podľa zákona o eGov. Nie že by sa mi to páčilo, ale takto je to tu teraz nastavené.

Daj prosím konkrétne vedieť v čom je tá katastrofa.

že ked chceš poslať podanie, tak musíš to podpísať ZEPom, ktorý musí byť nahraný na portáli FS.

A to bud manuálne, alebo sa musíš aspon raz prihlásiť cez ZEP. Ak sa neprihlásiš ZEPom, potom ta podatelna odmietne. Mne to povedal jeden chalan, som tomu neveril ale naozaj to je tak.

v podstate aj sám za seba ak chceš podať podanie podpísané ZEPom, tak musíš urobiť sám sebe autorizáciu na seba a uložiť ZEP na portál.

T.j. nedá sa urobiť podanie v krokoch:
prvýkrát sa prihlásiš do portálu FS
otvoríš formulár podanie priznania k dani s príjmu
podpíšeš ZEPom
odošleš

Stane sa to, že to systém odmietne :slight_smile: skúste prosím overiť, či Vám to ide.

Tipujem že je to pozostatok z čias “pred eID”, keďže teda daňové priznanie sa dá elektronicky podať už cca. 10 rokov. Overiť to bohužiaľ neviem, keďže už tam mám ZEP dávno “nahraný”.

Dá sa však potom spraviť podanie daňového priznania cez ÚPVS (ak by som nemal ZEP nahraný)?

to pochybujem, kedže ti tam formulár nenatiahne. Dá sa to urobiť spôsobom, že si offline vyplníš formulár, uložíš ako pdf-a a potom niekde podpíšeš ZEPom :slight_smile:

nuž podivná mystery elektronizácie. Lubor, snád mi nechceš povedať, že oni starý systém nechali znovu preplatiť cez OPIS.

teraz som to skúsil aj ja a vyhodilo mi hlášku:
Vybrané identifikačné údaje o subjekte, vyplnené vo formulári, nie sú zhodné s vybranými identifikačnými údajmi vybraného subjektu v kontexte OIZ a preto nie je možné podpísať/podať takto vyplnený dokument. Ak chcete podpísať/podať takto vyplnený dokument za v ňom uvedený subjekt, je potrebné použiť voľbu “Uložiť do súboru”, následne vybrať subjekt, za ktorý chcete dokument podpísať/podať a zvoliť voľbu “Načítať zo súboru”.

DO mailu po prípadnom odoslaní príde hláška:
Vážený klient,
do schránky správ na portáli finančnej správy Vám bola zaslaná správa o odmietnutí podania v elektronickej podateľni.
Podrobnosti nájdete v spomínanej správe.
Adresa portálu: www.financnasprava.sk
Ďakujeme Vám za Váš záujem využívať naše elektronické služby.
Finančná správa

Fakt, k daňovým priznaniam som na ÚPVS nenašiel formulár. :open_mouth:
To už asi je aj v rozpore so zákonom o eGov.

To len nahlas uvažujem asi “ako sa to stalo”.
Ešte je tu možnosť že majú v svojich (daňových) zákonoch napísané že to takto má fungovať. Vie niekto overiť?

Vieš dať detaily tejto správy?

Ináč celkovo by to chcelo verejný bug-tracker pre ISVS, myslím že by sme to dosť naplnili.

Pozeral som, že v danovom zákone je napisané Portál FS aj UPVS.

A je tam aj o podaní, že má byť podanie podpísané ZEPom.

Jedine cez UPVS sa dá ako som písal, vytvoriť PDFko na portáli FS, podpísať ho ZEPom mimo portál FS, potom vypátrať na UPVS cez všeobecné podanie formulár na FS (finančné riaditeľstvo hľadať) a tam vložiť prílohu pdf podpísane a text podnia a podpísať ZEPom a odoslať. A je to :slight_smile:

Myslíš ako ISVS SK JIRA?? len neviem, kto by zapisoval opravy

si si isty, že to niekto prečíta ? väčšina úradov schránky ani nečíta … resp. nema aktivované …:slight_smile:

Povinnosť majú čítať, hlavne UOSS citaju, menšie OVM asi nie, predpokladam ze dokonca nemajú ani vytvorené schranky /pristupy cez eID.
To je ale ich zodpovednosť :blush:

Neznalosť zákona neomlouva, isto by nezaskodíla ďalšia osveta, na co sa dosť zabuda :blush:

Vymenujem ministertva, kde od ministra az po upratovacku nikto o schrankach netusi ? … kde nie je tlak zhora, uradnik si dalsiie povinnosti pridavat nebude …:slight_smile:

Jasné, vymenuj.

Toto bude ponovom zaujímať aj NBÚ, lebo podľa §14.3 zákona o dôveryhodných službách:
“Úrad uloží pokutu do 3 000 eur orgánu verejnej moci, ktorý sa dopustí správneho deliktu tým, že odmietne prijať kvalifikovaný elektronický podpis alebo kvalifikovanú elektronickú pečať vo formáte, ktorý je v súlade s prílohou implementačného aktu vydaného podľa čl. 27 ods. 5 a čl. 37 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 910/2014.”

1 Like

Potvrdzujem, je to tak. Zaumienil som si ze podam DP za mna ako FO nepodnikatela elektronicky.

  1. Na UPVS sa da najst linka na formular ale presmeruje vas na PFS
  2. Na PFS je nutne sa ale nanovo registrovat, respektive doplnit registracny formular
  3. Sice som na PFS ale nemam ziadnu autorizaciu k danovemu subjektu takze formulare su prazdne.
  4. Treba vypisat “Ziadost o autorizaciu k subjektu” co v mojom pripade bolo zabavne lebo som ako RC ziadal o autorizaciu k subjektu zas RC
  5. Ziadost som podpisal s eID a odoslal pricom obratom mi prisla “Správa o odmietnutí EP” kde z popisu som sa nedozvedel nic. Respektive aj to ze prisla bolo troska zaujmave, lebo v schranke nic nebolo a nestacilo dat hladat
    pre vsetky typy sprav, agendy atd ale bolo nutne zafajknut aj checkbox ze naozaj vsetky spravy
  6. Nasledne som sa dozvedel po viacerych telefonatoch prave tu vec ze treba treba vlozit certifikat do konta na PFS. Najprv ma presviedcali z eto musim prist osobne na DU al epotom mi z helpdesku prisla info kde to spravim na portali PFS. Tam bolo nutne vlastne ako keby podpisat prazdny dokument z ktoreho si zjavne vytiahnu certifikat a ulozia na PFS
  7. Nasledne sa uz dala poslat ziadost o autorizaciu bez chyby a uznali moj podpis s eID
  8. Po dalsich urgenciach teta na DU moje podanie nasla a spravila mi autorizaciu. Samozrejme spravila ju cudne a nie na moje RC ale na DIC zivnosti ktoru uz mam rok zrusenu (ano na DU o tom nevedia lebo zivnostensky urad im to neposlal)
  9. Ked som mal autorizaciu mohol som poslat DP samzorejme nie RC ale na DIC ale vraj to nevadi.
  10. Zlaty kliniec prisiel papierom nedavno, kedy sice ze DP OK ale moj preplatok za rok 2015 pouziju na uhradu nedoplatku za rok 2015 o rovnakej vyske.
1 Like

No zaujimava je tvoja veta - podpísať prazdn dokument. Načo ak v tvojom ZEP je tvoje RC tak predsa musia tvoje podanie akceptovať, ako písal Lubor zrejme je to na zvazenie ci by to nemal preskúmať NBU.

Je to ale logický nezmysel, aby si ako občan sa mal niekam autorizovať, ked zákon jasne hovorí ze eID na prihlasenie a ZEP na podanie je dostatocne na to, aby bola preukázaná tvoja totoznost ako FO.

Tam je tych nezmyslov viac - opatovna registracia, ukladanie certifikatu na PFS aj ked musia akceptovat, autiorizacia nutna aj pre sameho seba, pridana autorizacia na zruseny subjekt, … cele by to stalo za preskumanie ci uz od NBU alebo inych zloziek…

Zdravím,

musíme pochváliť FS, známy mi poslal mail, že už opravili niektoré uvádzané chyby.

“Dňa 3.6.2016 bola na portál FS nasadená funkcia „Vloženie certifikátu z podania“. Od tohto dátumu bude podateľňa EKR prijímať dokumenty certifikátom, ktorý užívateľ pred podaním neuložil do svojho profilu používateľa, nakoľko daná funkcia zabezpečí, že sa certifikát vloží do profilu načítaním daného certifikátu z podaného dokumentu”

Chcel som im za to aj tomu známemu za trpezlivosť a edukáciu poďakovať. :slight_smile:

Takto to aj včera niekto prezentoval na ITAPAe.