Polícia zadržala dvoch mužov, ktorí chceli

Dosla odpoved na infoziadost.

Tu su listy ministra ktore VO zrusili.

List na UKSUP - odpoved - zrusenie VO.pdf (616.0 KB) ÚKSÚP_CUR_UE_Oznámenie o zrušení VO (003).pdf (1.0 MB) List_minister_MPaRV_pozastavenie procesu VO.pdf (417.5 KB)

PHZ poslali v nejakych 3 suboroch co neviem otvorit. 1x zip + 2x bin.
PHZ CUR (1).zip (11 MB) PHZ CUR (2).bin (11 MB) PHZ CUR (3).bin (10.8 MB)

1 Like

Toto bude zaujimavy precedens. Kedze tu je myslim obvinena aj firma. Bude zaujimave sledovat ako sa to vyvinie ak sa prizna statutar ako bude postupovat samotna firma resp. ako sudy pristupia k vine alebo nevine pravnickej osoby.

1 Like

určite to bude zaujímavé, ale tiež by ma to zaujímalo hlavne s pohľadu toho, prečo vlastne tú zmluvu nepodpísali a naťahovali to tak dlho. našli ste niekde informáciu z akého dôvodu sa tá zmluva nepodpísala, ak bolo skončené VO?

Ja by som sa tiež nehrnul do podpisovania zmluvy nachystanej a vysúťaženej smeráckou mafiou. Skôr sa čudujem koľko nápadov a projektov po smerákoch stále vôbec žije (e-faktúra, lustrovanie bankových účtov a pod)

@milosm inak podla teba toto bola pripravena sutaz? Ze sa dohodli, ze vsetkych okaslu tak, ze daju vyrazne najnizsiu ponuku? Za Smeru sa to predsa robilo inak, aby to nevyzeralo, ze zvysne firmy v sutazi nie su totalne neschopne a drahe, nie?

Pokojne to mohla byť aj takáto hra. V tom čase sa už všeličo lámalo a jednotná stratégia delenia koláčov mohla byť ignorovaná.
Už by som bol opatrný aj pri samotnom predmete. Kopec vecí sa obstaralo a nakoniec to nikto nepotrebuje alebo sa to nepoužíva. Zombie systémov je celá kopa. A toto je tiež zrušený projekt (asi nebol životne dôležitý).

máte prosím predstavu, ako prechádza schvaľovanie projektu?? hovoríte o smeráckej mafii, teda hovoríte, že UKSUP čo si robili analýzu a vytvorili ten projekt, MIRRI ľudia v programovej kancelárii kde sa schvaľovala štúdia, potom SORO, kde sa posudzovala žiadosť, potom hodnotitelia, ktorý hodnotili projekt, potom UVO, ktoré posudzovalo verejnú súťaž, potom MDV RO ktoré kontrolovalo výsledok VO, potom firmy, ktoré súťažili … všetci títo ľudia sú smerácka mafia?

Viete, ja si myslím, že by bolo zaujímavé sa pozrieť na mená ľudí, ktoré boli pri tomto celom procese a vy tvrdíte, že projekt bol zbytočný a že toto je smerácka mafia. Nesedia niektorí s týchto ľudí ešte stále na svojich stoličkách? Asi sedia, pretože to posudzovali nie ako smeráci, ale si robili svoju prácu a hodnotili ten samotný projekt, nie politiku, lebo všetko čo sa urobilo “vtedy” by sa teraz mohla dať nálepka z dnešného pohľadu že bola Smerácka mafia, SNSacka mafia, MostHid mafia… a takto sa budeme pozerať na projekty, ktoré teraz budú schválené a vysúťažené, že to bola Remišovej mafia, OĽANO mafia?? zdá sa mi, že táto platforma by nemala byť politickou čierno-bielou tribúnou

DOPLNENIE: v META IS majú UKSUP 4 schválené štúdie,

teda a dá predpokladať, že majú 4 žiadosti o NFP:
https://www.itms2014.sk/schvalena-zonfp?id=f07acf73-6817-4505-8059-cc8142ef123f
https://www.itms2014.sk/schvalena-zonfp?id=fd33129f-e4ee-42e4-a7ce-eb2b9ed5ced2
https://www.itms2014.sk/schvalena-zonfp?id=ff73d42c-fb8e-43d9-953f-fd21baaebbfd
https://www.itms2014.sk/schvalena-zonfp?id=c1d41aba-057d-4d57-95c2-9038a7d2e9a2

1 Like

odporúčam si pozrieť aj dalšie súťaže, kde padli ceny IT projektov. Aj vtedy, aj potom, aj teraz.

Viete, mám pocit, že sa tu tvárime, že podnikatelia sú skorumpovaní a teda že podnikatelia sú tí, ktorí uplácajú úradníkov / verejných činiteľov. Nevidel by som to takto jednofarebne, nechcem ani nikoho obhajovať, pretože reálne ak by celá súťaž bola transparentná a na základe kontroly UVO povedal, že bola, potom práve to, že niekto zdržoval podpísanie zmluvy je pre mňa divne. A preto sa pýtam, či niekto pozná ten dôvod, prečo sa vlastne tá zmluva nepodpísala, ked to bolo po VO? nechcel ten politik niečo náhodou (nemusí to byť ani že by chcel úplatok, nechcel proste ukázať flagrantný prípad, lebo ako som čítal tie veci o tom prípade, mal som skôr pocit, že ich agent provokatér ponúkal, že vie veci vybaviť… neobhajujem nikoho, určite je úplatok vždy úplatkom, ale tento prípad mi pripadá veľmi zvláštny. Hlavne to, že kto pozná ako funguje proces, vidí, že to boli somariny čo tam tí ľudia rozprávali, pretože ak je ukončené VO a cena ide dolu, nie je možné už žiadne dalšie VO do zmluvy o NFP doplniť a teda šmitec, nič viacej sa nedá riešiť a peniaze prepadávajú.)

Ak bol celý proces zlý, teda od začiatku bol ten projekt politicky nepotrebný (ak ho stopol minister politik), potom ale zlyhal celý proces na MIRRI a UVO. A aké opatrenia sa urobili, aby takýmto spôsobom nevznikali politicky priechodné projekty?
Ak si pozrieme, čo sa podpísalo a zrealizovalo minulý rok z OPII - národné alebo dopytovky, teda dosť málo, znamená to, že to boli všetko politické projekty? kedže proste zamrzli. a bolo ich teda schválených naozaj dosť, hlavne dopytovky v predošlom odbobí. Ved sa grilovali, ceny dolu a podobne, kde je prosím výsledok kontrahovanie? Znamená to, že politici určili premrštené ceny projektov alebo podnikatelia určili tie premrštené ceny projektov?

prosím poznáte jednotkové limity práce ludí, ktoré sú na projektoch (podľa príručky OPII), videli ste, aké priemerné ceny uviedlo UHP pri svojom benchmarku. čo sa stalo po tom, upravilo MIRRI nejaké limity vo svojich dokumentoch?

1 Like

Ak pod e-faktura rozumieme https://platforma.slovensko.digital/t/red-flags-informacny-system-elektronickej-fakturacie-is-efa/5640 a pod lustrovanim uctov toto https://zive.aktuality.sk/clanok/152375/centralny-register-uctov-maju-aktualizovat-kazdy-pracovny-den/ tak to nie su projekty ktore si vymysleli smeraci ale vyplyvaju z eu onicviativ a smernic, ktore sa maju aplikovat aj u nas - teda musia/mali by zit.

Zas sa tu netvarme ze tu firmu a celu partu predtynm nikto nepoznal. Ved nielen na urade vlady tato particka dodavala toho vela. A ano maju tam aj neake tie zombie systemy ( co nechcem tvrdit ze je chyba vyvojarov - ale skor chyba toho ako sa vyvolala/vznikla potreba na dodavku systemu ktory nikto nepotrebovala nikto ho nepouziva).
Ano tento pripad moze byt iny moze tam byt aspekt “vydierania”, podlahnutie statura lebo pri zvazovani zodpovednosti ci nemat pre ludi robotu a zavriet kram alebo podstupit riziko sa nejako rozhodol. Bohuzial kazde rozhodnutie ma nasledky.

A taketo particky mal a ma kazdy urad.

2 Likes

… viete, jedna pani povedala… tak môžeme skúsiť aj takúto rozprávku, že údajne nejakého pana úradníka odpočúvala NAKA kvôli inej veci (údajne nejaké pozemky v tom boli). zachytili aj rozhovor so zástupcami IT firiem kde prišlo na to, že čo s tým dalej, prečo sa veci nehýbu a tak. údajne že čo on s toho má, ked sa to posunie dalej, že sú s toho len samé problémy … no a následne ale sa ujo úradník dozvedel / trklo mu, že sa niečo okolo neho deje (NAKA odposluchy) a tak zavolal na NAKA a poslal prostredníka, aby háčik dalej rozvinul. a ľudia sa chytili…

Viete, kto už má skúsenosti s policiou, tak pozná aj spôsoby ako to funguje, že začínajú ako milý policajt, že on všetko chápe, všetkému rozumie a jasné, že sa všetko vysvetlí, ved to je určite len nedorozumenie. a ked sa človek chytí a porozpráva veci od srdca, tak sa diví, ako to potom policajti pospájajú a skombinujú… teda robiť záver na základe toho, čo pustia novinári, bol by som opatrný.

a chcel by som sa opýtať, že čo to je akože partička dodávala veľa kde? nezdalo sa mi, že by to bola veľká firma, podľa CRZ majú od 2017 tuším 2 väčšich zákazníkov NASES projekt CISŠS a VUVH nad 1mil. to dokonca asi ani nebolo IT ale nejaké laboratórne zariadenia

Úrad vlády som tam našiel za 50tis nejaký servis v 2018. teda je to veľká ryba alebo ako?

Ja vidím meno Lomtec.com pri zmluvách za 98 mil. € (niekde je členom konzorcia takže nebude to všetko ich).

nerobim zaver, preto hovorim ze to moze byt aj inak a podlahnut frustracii preco ked som vyhral projekt sa nepodpise viem pochopit.

no 10m v trzbach nie zrovna mala firma ( ale to asi nieje predmetom debaty)

pod partickou myslim groupu viacerych spolocnosti s koordinovanym postupom… “nechcem povedat kartel”, ale velmi uzko sa prelinajuce biznizs zaujmy, pripadne prelinajuce vlastnicke struktury… @ObcanSK :wink: aj CISŠS konzultoval jeden, vyhral druhy…
ale ja tu nechcem konspirovat, a mozno to co si myslim ja su bludy, :slightly_smiling_face:

1 Like

image

Prieskum trhu na stanovenie PHZ - výzva (1).pdf (450.8 KB) Prieskum trhu na stanovenie PHZ - Príloha 2 - Formulár.xlsx (86.3 KB) Prieskum trhu na stanovenie PHZ - Príloha 1 - OpisPZ.pdf (4.5 MB)

Nerozumiem celkom, čo konkrétne myslíte, ale konflikt záujmov by asi bol, keby niekto napísal zadanie tak tendenčne a bol aj súčasťou VO tak, aby to znamenalo výhodu pre jedného uchádzača, resp. by to splnil len jeden. ale tu pri CISŠS podľa vestníka VO bolo tuším 5 firiem s ponukami, či zle to vidím?

A pozerám aj tu na platforme články, plus google a tento prípad čo spomínate neprešiel CISŠS celým procesom od štúdie - posudzovania UV a UPVII, pripomienkovania verejné aj S.D, schvaľovania UPVII na riadiacom výbore, kde boli aj UHP, MV, UPVII, mimovládky, potom ŽoNFP - schvaľovanie MIRRI, hodnotenia, potom VO - pripomienkovanie SORO MIRRI, schvaľovanie RO MDV, potom UVO a zase RO MDV, až potom zmluva UV resp. asi NASES…??

všetko toto tvrdíte, že je smerácka mafia a všetko dokázala “partička zabezpečiť” v prospech jednej firmy, ktorá to vyhrala ???

ja nie som advokát nikoho, ale prosím, ak sa vrátime k topicu, čo som pozeral informácie na webe. Prelínajúce sa biznis záujmy, to je zaujímavý pojem, a s kontextu sa mi zdá, že je v tom problém. Asi skôr by sa malo jednať o pojem “konanie v zhode”. Lebo neviem, asi všetky IT firmy majú prelínajúce sa záujmy, ved ich biznis záujem je robiť IT systémy za peniaze, či nie? :slight_smile: alebo robiť služby pre IT systémy. Dôležité ale je asi, aby proces celý bol transparentný a aby bola vo výsledku voľná súťaž, v ktorej sa môžu prihlásiť firmy a dať najférovejšie podmienky.

divné je ale to, prečo vlastne tú zmluvu nechcel ten Fecko podpísať? máte prosím @jsuchal info od rezortu poľno na túto otázku dali Vám niečo také cez 211?? samozrejme nemuseli to podpísať, majú na to právo, ale asi to je veľmi divné, ak štátny úradník “zdržuje” podpísanie zmluvy a potom sa dohodne s NAKA a pošle cez nejakého právnika svojho sprostredkovateľa - úradníka, ktorý sa stane agentom provokatérom, aby namotali niekoho.

Viete, celé je to divné aj z aspektu práva, agent provokatér sa používa vtedy, keď má polícia už predtým aspoň nejaký dôkaz, že korupčné osoby chcú páchať trestnú činnosť a v tom prípade už môžu postupovať cez agenta provokatéra. Toto zjavne chýba v tom príbehu a uvidíme, ako to dopadne na súde. v uznesení o väzbe tých ľudí som tam nič takéto nenašlo. Len že Fecko spolupracoval s políciou, čo môže práve tiež byť dôsledok toho, že ho odpočúvali :wink:

ku tomu projektu 1 nie je štúdia - zadanie, v META IS.

je tam len prázdna štúdia bez obsahu.

Páchatelia sa priznali. Prokurátor predložil súdu návrh dohody o vine a treste, jej súčasťou je písomné priznanie sa k spáchaniu trestného činu, ktorý im je kladený za vinu.
Nie je potreba relativizovať - došlo k trestnému činu podplácania.
Súd buď bude súhlasiť s dohodou alebo nie, a potom bude riadne súdne konanie.

2 Likes

to som nejako prehliadol, že sa priznali a chcú dohodu… :- :wink: Aj tak ma zaujíma, prečo to nepodpísal ten Fecko, aký na to bol dôvod. Lebo @jsuchal zverejnil nové VO na vytvorenie PHZ, teda nič v zadaní sa zatiaľ nezmenilo. Zaujíma ma to teda, prečo to nepodpísal, aby to v dalšom VO už nebol problém. spolu je to za viacej ako 8Melonov, teda už hádam aj na národný projekt to malo byť a nie dopytovky … rozpočet UKSUP na kapitálky je 500tis€ ročne, teda 8mega ak majú riadiť projekt, tak to všetka česť.

Ja ked som pozeral tu PHZ, tak je to divné, lebo sú tam 4 projekty, pričom 2 sú na manažment údajov (nenašiel som SU k jednej z nich, teda neviem, nakoľko je tu duplicita alebo rozšírenie) a jedno na e.služby, ktoré majú riešiť agendy. Ale toto zjavne nie je celkom košer s koordinačným mechanizmom OP II a OP EVS, pretože sa majú riešiť aj reforma tých procesov - nikde tam ani tucha o tom :wink: