Podpora centier na vyvoj hier

Nuz pan premier by mohol zvazit sirsiu podporu vyvojarov hier. Chalani s Beat Games behom par mesiacov predali milion kopii VR Beat saber.

Mozgy utiekli do CR, ktora bude profitovat z dani.

V Korei su v prevadzke automaty

1 Like

ius: zabúdate ako funguje štát. Ak by pán premier zvážil, tak

  1. na to naskôr objednajú projekt od renomovaných poradcov ktorí nevedia nič o hrách a možno ani o vývoje,

  2. na základe projektu vydajú smernicu alebo vyhlášku o podpore startupov na vývoj hier aj s kritériami na požiadanie o štátnu podporu. Samozrejme, normálni smrteľníci nebudú schopní žiadosť spísať, otázky nedávajú zmysel,

  3. štátny úradník a potom aj komisia budú vyberať kto si podporu zaslúži. Výber, ak nebudú brať úplatky, bude nevyspytateľný.

ius: ešte stále chcete aby sa štát miešal do vývoja čohokoľvek? Nebo lo by lepšie keby štát zjednodušil výkazníctvo pre malé firmy a nežiadal od nich odvody hneď od začiatku, keď ešte ani nemôžu mať príjem?

3 Likes

Aktuálne beží z eurofondov výzva na tvorbu centier kreatívneho priemyslu. S rozpočtom 1.000.000 - 18.000.000 na jedno centrum. Môžeme sa staviť koľko BeatSaberov v tých centrách reálne vznikne, ak sa budú stavať tak, ako je na Slovensku zvykom :wink:

1 Like

A to uz preco by mal stat finacovat nejaky sukromny biznis (jedno ci vyvoj hier alebo vyvoj hocicoho dalsieho co sa dobre predava). AK tu niekot pise o daniach, tak tie sa platia so zisku a ked je to dobre ziskove, tak si to zafinancuju Ti, ktori ten zisk chcu dosiahnut a budu potom z otho profitovat. Troska pomyleny nazor na to cim sa stat ma zaoberat a co ma podporovat

1 Like

Máš pravdu, ale myslím si že štát by mal vytvoriť také podmienky na podnikanie, aby nebolo výhodnejšie podnikať napríklad v ČR. A tiež podporovať startupy ako sa len dá.

Možno hovorím len za seba, ale ja by som napríklad rád zostal podnikať na Slovensku, keby tu boli rovnaké (alebo aj mierne horšie) podmienky a podpora podnikateľského priestoru ako v iných štátoch.

Keď si zoberieš štáty ako napríklad Izrael, ktoré podporujú také startupy, že ja by som taký nápad ani na hlas nevyslovil a funguje to. Aj napriek tomu že majú veľké výdavky na vojenský program sa rozhodli startupy podporovať a bol to veľmi dobrý krok. Tak isto napríklad Južna Korea. V Česku na morave vzniklo JIC (juho moravske inovačne centrum). Všetky tieto štáty si uvedomily že aj keď 90 percent startupov nebude úspešný, zvyšných 10 percent bude mať taký zisk že hravo zaplatí stratu a ešte aj niečo navyše.

A keď je na Slovensku nejaký europsky program na podporu začínajúcich firiem tak to dosanú formy ktoré nemajú ani sídlo a ani sa v danej oblasti neorientujú…

Aký zisk? Štát je akcionár?

Akcionár býva investor väčšinou v súkromných inkubátoroch. Štúatu by úplne stačilo aby potom ostal startup na Slovensku (a platil tu potom dane). Momentálne nemám čas, ale ak ťa to zaujíma skús overiť info napr. na https://www.jic.cz/ .

… jaaaaaj bože veď to už dávno robí … Aký je rozdiel keď si z eurofondov farmár kúpi traktor, mláťačku, či zemiakový kombajn ? Alebo stovky penziónov (súkromnych) stojé len preto, že dostali eurofondovú podporu. Buď nikto, alebo všetci by mali mať šancu … nie ?

1 Like

So zisku firmy platia dane

1 Like

Stat ma vytvorit prostredie kde sa oplati podnikat, vytvarat pracovne miesta a pochvalit uspesnych (pretoze platia viac dani, aspon by mali), ale nema podporovat priamo StartUpy, to je vecou podnikatelskeho prostredia (mas napad, presvedcis investora, dohodnete spolupracu, on to zafinancuje, ked nevyjde prisiel o peniaze, takze nakoniec sa musite dohodnut ako sa zdiela riziko a zisky, pretoze sa to skoncit moze hocako. Stat moze tak akurat vypisat sutaze a najlepsim napadom za urcitych podmienok dat nejaku prvotnu injekciu alebo pravnu a podnikatelsku pomoc. Netahajte stat do podnikania, to potom uz zacnete budovat socializmus, stat nema byt tam kde byt nemusi, podnikatelske prostredie sa postara o dobre napady. Stat sa ma starat o skolstvo aby do podnikatekskeho prostredia vchadzali mladi ludia kt. okrem znalosti (nie len teoretickych) maju schopnost a chut podnikat (v SK je statisticky najmenej mlafych ktori chcu a su ochotni podnikat, oni sa chcu vacsinou slusne zamestnat vo velkej firme za slusny plat, ale hlavne nechcu mat zopovednost k tomu ich nevedie ani rodina a ani stat (skolstvo). O to nech sa stara stat, nech nepoklada polienka pod nohy svojou prebujnelou administrativou a byrokratickymi pravidlami. Ak toto zvladne (co nevyzera), tak potom sa moze zacat venovat aj Startupom …

1 Like

Ak chce stat podporit nejake odvetvie, ktore nefunguje napr. turisticky ruch, tak jednorazovo da pomocnu ruku podnikatelom. Polnohospodarstvo je iny problem, pretoze ak by to bolo len na podnikatelskom sektore, tak potraviny maju dvojnasobnu cenu a jest musia vsetci. IT biznis nepotrebuke injekcie. Ale inak suhlasim dotacie rozmeho druhu su skodna a kazia podnikatelske prostredie. Najlepsie by bolo keby neboli ziadne a stat mal socialny program ako podporit chudobnych aby mali na potraviny, kt. by boli drahsie bez dotacii. Bez dotacii casom by sa zilo urcite lepsie a hlavne by boli od nich odstrihnute rozne pijavice a bola by nizsia korupcia.

mate nejake info preco “Mozgy utiekli do CR”?

Nuz firma je predana facebooku za sumu, ktora nebola zverejnena.

Urcite nie. Pretoze stat ma pravo sa rozhodnut, hze podpori turisticky ruch (penziony) alebo che byt potravinovo sebestatcny (polnohosp. stroje), ak sa rozhodne, ze chce podporit vyvoj pocitacovych hier (nuz tam podporu urcite tato oblast nepotrebuej). Urcite neplati bud vsetko alebo nic. Ak nic s tym by sa dalo suhlasit, ale potom musia sa uvolnit ceny, aj tak sa da

1 Like

ok, beriem, ale v praxi je z toho len dalsia korupcia. stovky penzionov dotaciu dostali, iné stovky nie … a nikto ani nesmel vidieť bodové hodnotenia. …