Podpisovanie ZEP-om / KEP-om na Windows 10?

Funguje niekomu elektronicke podpisovanie na windows 10? Zacinam byt zufaly, support slovensko.sk si ma prehadzuje so supportom minv.sk, chcu kadejake logy z mojho pocitaca. Komunikujeme, piseme, volame…a zatial som nedokazal rozbehat elektronicky podpis…trva to uz 2 mesiace.

Skusal som rozne 2 notebooky, 2 pocitace…nikde mi to na w10 nefungovalo.

Co ide podpisujem cez QES Portál - Elektronický podpis bez hraníc ale nie vsade sa to da (nie vsade vyzaduju mat podpisane iba prilohy, napr taky zapis do ZR potrebuje mat podpisane samotne podanie cez ich web). Niesom si isty,ci sa to vobec pre Windows 10 testuje…ale na ziadnej instalacii som si s tym nevedel poradit. Preto chcem vediet ci je to iba moj problem, alebo globalny.

Naopak na Windows 7 co ma znamy s tym nieje ziaden problem, kliknem podpisat a miesto chybovej hlasky to ide dalej. Dost ma to sere, som nuteny to pouzivat, mam terminy na odovzdanie podani (v opacnom pripade hrozia sankcie za neskore podania) a na ziadnom pocitaci co mam to neviem rozbehat a musim chodit za znamym co ma Windows 7. Pride mi to odveci na to kolko penazi do tej aplikacie o 2 tlacitkach islo. V kazdom pripade ak viete ako to rozbehat, pripadne ak mate podobne skusenosti, dajte vediet.

Zaujima ma to, ci som fakt jediny vo vesmire komu to nejde na w10.

Mne na Windows 10 funguje. Naopak na laptope s Win 7 mam presne tuto chybu.

aký prehliadač používaš? ie?

Tento problem sa vyskytuje raz za cas na lubovolnej verzii Windows s takmer lubovolnou cipovou kartou od lubovolneho vyrobcu (nielen so slovenskym eID). V podstate ide o to, ze certifikat naimportovany do uloziska certifikatov operacneho systemu nie je korektne sparovany s privatnym klucom, ktory sa nachadza na cipovej karte. Nie je to chyba podpisovacej aplikacie, ale skor mechanizmu, ktory vykonaval propagaciu certifikatu do systemoveho uloziska certifikatov.

Da sa to opravit napriklad prikazom certutil -repairstore, ale to vyzaduje, aby bol pouzivatel schopny pracovat s prikazovym riadkom.

Druha “jednoduchsia” moznost je manualne vymazat certifikaty zo systemoveho uloziska a nechat ich napropagovat znova. Postup je zvycajne nasledovny:

  1. Vybrat eID kartu z citacky.
  2. Otvorit START menu, napisat certmgr.msc a stlacit ENTER. Spusti sa aplikacia na spravu uloziska certifikatov operacneho systemu.
  3. Z uloziska “Certificates - Current user > Personal > Certificates” vymazat certifikaty vydane certifikacnymi autoritami zacinajucimi na “SVK eID”. Treba ich oznacit, kliknut pravym tlacidlom a zvolit “Delete”. POZOR - NEMAZAT ZIADNE INE CERTIFIKATY !!!

  1. Restartovat pocitac.
  2. Vlozit eID kartu do citacky a nechat aplikaciu “eID Certificate Propagator” (mala by byt spustena v systray-i vpravo dole pri hodinkach), aby vykonala propagaciu certifikatov z karty do systemoveho uloziska (vypita pri tom BOK).

image

Upozornenie: Uvedeny postup je bez akychkolvek garancii, nenesiem ziadnu zodpovednost za jeho spravnost, ani za pripadne za skody, ktore jeho pouzitim mozu ci uz priamo alebo nepriamo vzniknut.

Ak uvedeny postup nepomoze, tak sa treba obratit na MVSR, ktore je poskytovatelom aplikacii “eID klient” a “eID Certificate Propagator” zodpovednych za korektnu propagaciu certifikatov do systemoveho uloziska.

1 Like

Zial bohu nepomohlo, skusam skusam a nic z toho. Snazim sa urobit jedno podanie a mam tu stale toto (JAVA verzia ma ocividne ine chybove hlasky, ale v podstate je to o tom istom, niesom schopny podpisat).

EDIT: vlastne je tam 1 rozdiel. Java verzia havaruje skor ako ma pusti k vyberu podpisoveho certifikatu, kdezto NET spadne az po vybere certifikatu.

Screenshot_9

Podivné hlásenie tohto typu som mal aj ja na Win 7 64 Pro. Prestalo to same od seba. Mal som uplne cerstvo naimportovane certifikaty (obnovene) na eID v ten den. Cez den to neslo a vecer zacalo ist. Neviem ci to funguje tak, ze to porovnava este aj s udajmi na centralnom serveri, ale pripada mi to tak ze nieco sa este muselo udiat mimo mojich zariadeni. log sa mi sem neda pridat :frowning:

ešte toto mi teraz prišlo z podpory:

  1. V prípade eid je nutné mať 32b javu, pošlite nám aký presne máte operačný systém (aj koľkobitový). Predpokladáme, že ide o 64b OS a tým pádom sa u Vás spustila aj 64b java. Odinštalujte ju a stiahnite 32bitovú javu, pretože k eid neexistuje 64b driver

Toto mi nepripada moc “secure”. Nerozumiem preco nevie dodavatel jednoducho pripravit a udrziavat nativne aplikacie pre 3 operacne systemy (Win/macOS/Linux) :frowning: JAVA je zlo.

2 Likes

kamoska ma nasledovny problem s podpisovanim
windows 10, cerstvo stiahnuty software zo slovensko.sk, nainstalovana java a aj tak hadze takyto nezmyselny error
vie niekto poradit? diky

1 Like

ŽR je najstarší artefakt elektronizácie…myslím, že tam pomôže nejaký starší Internet Explorer…

no poradil som jej nech to skusi na inom pc so starsim win, ktory by nemal mat teda edge ale nejaku inu staru verziu IE, tak uvidim ako sa jej podari

Aj windows 10 ma predsa IE

pravda, to mi v ten neskory cas ani nenapadlo :slight_smile:
edit:
tak s IE sa to podarilo, dik za hint ktory mi utiekol…evidentne edge nie je kompatibilny

1 Like