Podpisovanie priloh Mac OS

Pri podpisovani priloh na zivnostensky register alebo na elektronickych sluzbach obchodneho registra musim stale pri podpisovani priloh zadat BOK kod 2x. Pri prvom zadani BOK kodu mi vypise “Nepodarilo sa otvorit ulozisko certifikatov. Skontrolujte zadany PIN” nasledne dam zavriet okno zadam znova BOK kod a uz je to OK. Denne podpisujem aj 30 priloh tak je to celkom otravne. Na Windowse to nerobi. Nejaka rada? Dakujem.

Hmmm. Skúsil som to zreplikovať a nepodarilo sa mi to. Používaš pčas toho, ako máš otvorený Autogram, aj nejakú inú aplikáciu komunikujúcu s OP? Napr. prihlasovanie pomocou eID na portáloch.

Ak v Autogram používateľ niečo podpíše a potom sa prihlasuje na nejaký portál pomocou eID, komunikácia s OP sa v Autograme preruší a pri ďalšom pokuse o podpis by mala vyskočiť nejaká error hláška a treba opäť zadať BOK. Ale nerozumiem, kedy by malo byť potrebné 2x zadávať BOK :thinking:

Rada je iba reštartovať eID klienta, prípadne reštarovať celý PC. Prípadne ešte pošli verziu Mac OS, na ktorej sa ti to deje. Tento problém by ale nemal nijako súvisieť s tým, čo a kde podpujeme, čiže by sa to nemalo diať iba na ŽRSR a ORSR.

Dakujem za odpoved. Nepouzivam autogram. Pouzivam len nastroje co su na stiahnutie na slovensko.sk. Pokusal som sa uz vsetko (klient eid, D.Launcher, D.Bridge, java…) odinstalovat a znova nainstalovat ale vysledok bol rovnaky.
Je mozne ze sa to deje vsade len ja vyuzivam hlavne sluzby ZRSR a ORSR.
Mac OS verzia je Sonoma 14.6.1 ale robilo mi to aj na predchadzajucich verziach.

Rozumiem. No, netuším, v čom konkrétne by mohol byť problém, takže neviem poradiť :frowning_face: Možno sa ešte objaví niekto s Macom, kto má podobnú skúsenosť.

Mozno skus ten Autogram, ze ci vobec nieco vies podpisat cez neho.

Autogram som vyskusal ale co mi prekaza ze autogram nevie skonvertovat pdf dokument automaticky do pdf/A formatu, ktory je potrebny pre prilohy pre zivnostenky a obchodny register. Alebo som mozno len neprisiel ako sa to robi. Len ma upozorni ze to skonvertovane nemam ale to je vsetko.

Ono je to s tym PDF/A komplikovanejsie ako by sa zdalo. PDF/A-1 · Issue #343 · slovensko-digital/autogram · GitHub

V skratke - ak niekto tvrdi, ze vie konvertovat do pdf/a, tak pravdepodobne keca a nevie o com hovori.

Pdf/A ako taky neni problem ak nejde o formaty Pdf/A-1a,2a,3a. Do varianty b problem konvertovat spravidla nie je. Skontrolovat sa da potom na validatore, takze validator potom ukaze ci keca alebo nie (vo vacsine pripadov nie).

V kontexte tohto:

(1)
Štandardom všeobecného použitia formátov je
d) spracovanie a rozoznávanie textových častí obsahu ľubovoľného formátu súboru v tlačených fontoch ako textu pri odosielaní a zverejňovaní, ak je to technicky uskutočniteľné, a to najmä formátu textového súboru Portable Document Format (.pdf) najmenej vo verzii 1.3 a najviac vo verzii 2.0 podľa technickej normy,6) pričom

  1. obmedzenia používania súboru neobmedzujú funkčnosť asistenčných technológií pre prístupnosť,

78/2020 Z.z. - Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Sl... - SLOV-LEX

By som povedal, ze sa tu vyzaduje naozaj pdf/a-1 a to defacto znamena, ze ked tam mas jeden jediny obrazok bez popisu alebo oskenovany, tak si to porusil.

Teoreticky by si sa mohol vyhovorit na to, ze to je “technicky neuskutocnitelne” - ale nejakou tucnou AI dnes uz mozno aj hej.

Cize ostavam pri “it’s complicated”

Ono by to v praxi nemal byt problem, ja som sa este nestretol s tym, ze by mi urad take “nie pdf/a” odmietol. Preto je tam len oznam v autograme.

Ak tie pdf vyrabas, tak ich vies rovno ulozit ako pdf/a

Ano, ale to je skor poziadavka na vytvaranie dokumentov ktoru by mal kazdy OVM zohladnovat (napr. aby nezverejnil pdf ktory je len oskenovany textovy dokument).

Podpisovaci softver by toto nemusel riesit. Obcan ked podpisuje tak kludne moze poslat aj dokument pdf verzie 1.3 - 2.0 ktory tieto poziadavky nesplnuje - nemusi byt to byt PDF/A. Cize v tomto pripade staci iba PDF podpisat a nekonvertovat.

V pripade ktory spomina kolega vyssie ak sa pozaduje PDFA format tak zase je to smerom od obcana k statu cize netreba riesit asistencne technologie a sulad s formatom pdf/A-a. Staci skonvertovat do PDF/A-b.

A OVM by si to mal ustrazit na urovni vytvarania PDF dokumentov a podpisovac by nemal riesit ci je pdf pristupny pre asistencne softvery alebo nie.

Este je potrebné doplniť aj §46 (to sme tam pretlacili este roky dozadu):

Štandardom prijímania a čítania podpísaných elektronických dokumentov je prijímanie a čítanie
a) priamo podpísaných elektronických dokumentov vo formáte

  1. textových súborov Portable Document Format (.pdf) podľa osobitného predpisu26) vo verzii A-1 (PDF/A-1),A-2 (PDF/A-2) a A-3 (PDF/A-3) najmä podľa technickej normy,27)

  2. textových súborov podľa § 19 písm. a) druhého bodu, ak nejde o použitie na zaručenú konverziu podľa osobitného predpisu,28)

b) externe podpísaných elektronických dokumentov vo formáte

  1. textových súborov Portable Document Format (.pdf) vo verzii A-1 (PDF/A-1), A-2 (PDF/A-2) a A-3 (PDF/A-3) najmä podľa technickej normy,27)

Pri PDF/A-1 vznika problem s uplne zakladnymi vecami, a to aj v b variante.
Je to 20 rokov stary format, do ktoreho sa neda skonvertovat ani len obycajna tabulka z Wordu.
PDF/A-1 treba zabudnut, v dnesnej dobe su pouzitelne uz iba PDF/A-2 alebo PDF/A-3.

Tu su detaily z jedneho ticketu, ktory som mal pred par rokmi otvoreny na pdftron SDK:

Attached is a .pdf created by MS Word, containing both THead and TBody objects which must not be present in PDF/A-1 compliant files.
Thus the conversion process to PDF/A-1 needs to remove THead, Tbody (and also TFoot) objects from .pdf file and attach table rows (TR objects) in correct order directly under the Table object.

Source file structure:

Table
      THead
              TR
      TBody
              TR
              TR
      TBody
              TR
              TR
      TFoot
              TR

Structure of file compliant to PDF/A-1:

Table
              TR  
              TR
              TR
              TR
              TR
              TR
1 Like

Skor sa treba na to pozerat takto:
PDF/A-1 je v podstate iba obmedzenou verziou formatu PDF 1.4.
Preto by sa nemal do PDF/A-1 konvertovat dokument ktory je vytvoreny vo vyssich verziach PDF formatu napr. 1.7 a to najma ak obsahuju funkcionalitu ktoru format 1.4 nepozna.