Podpisovače ZEP a overenie v Acrobate

Mám na komunitu otázočku. Ktorý z oficiálnych troch podpisovačov zep (ardaco, disig, ditec) umožní vytvorenie podpisu, s následným overením podpisu v acrobate?

Ditec vytvorí PDF ale nedá sa overiť v acrobate.

@ps-bezpecnost @ps-legislativa

Alebo inak, ktorý z nástrojov mi vykoná konverziu medzi formátmi s tým že mi vloží doložkou overenia podpisu a prekonvertuje mi dokument do formátu, ktorý môže byť podpísaný rakúskym alebo českým elektronickým podpisom?

A načo by si potreboval dokumenty podpisovať rakúskym alebo českým e-podpisom ? Momentálne na SK riešime SK e-Gov a ty si pýtaš už na nadstavbu pre ktorú zatiaľ je legislatíva na úrovni EU a sme ju síce povinný rešpektovať ale ide v podstate o to že sa dohodne ktorá autorita v ktorom štáte bude akceptovaná aj v tom druhom štáte. A to je zatiaľ asi dosť problematické Keďže na SK sa reálne zatiaľ veľmi ZEP ani nepoužíva…
Bližšie info k tomu tu :
http://www.nbusr.sk/ipublisher/files/nbusr.sk/elektronicky-podpis/legislativa/stanovisko_par17_215_2002.pdf
Ale bol by som zvedavý čo by sa dialo keby nejaká česká alebo rakúska autorita požiadala o certifikáciu aj v SK :smile: to by bola ešte len kovbojka na NBÚ :smiley:

teda bavíme sa o situácii kedy by si predpokladám chcel aby dokument použitý v SK si bol schopný podpísať podpisom z CZ alebo AT certifikovaným ? Či ?

Mne totiž Acrobat vyhadzuje chybu pri podpise našim kvalifikovanym podpisom. https://blogs.adobe.com/documentcloud/eu-trusted-list-now-available-in-adobe-acrobat/

Tým, že sme v EÚ dlhšie ako sme boli v ére samostatnosti, je prirodzené, že moji klienti sú nielen zo SR ale aj z iných štátov EÚ. Naviac moja komunikácia prebieha aj s orgánmi verejnej moci iných štátov.
V neposlednom rade potrebujem podpisovať aj elektronické dokumenty, ktoré podpíše iný občan EÚ svojim epodpisom a ja iba doplním svoj slovenský epodpis a odošlem.

Mne nas ZEP overil acrobat reader bez problemov (pouzil som tusim Ardaco podpisovac ale malo by to byt jedno).
Tvoj problem riesi nova EU legislativa co ma platit od polky jula pod nazvom eIDAS. Takze este chvilu vydrz a mozes pouzit svoj ZEP aj mimo SR a naopak.

1 Like

Dik za skúsenosť, vyskúšam si to. Teoreticky by mal mať od júla možnosť prihlásiť sa do elektronických schránok aj štatutár z EÚ s kvalifikovaným certifikátom z iného členského štátu a mal by mať možnosť poverovať napríklad jeho slovenských zamestnancov prístupom do schránky.

A rovnako, mal by mať možnosť podpísať napríklad zmeny do obchodného registra alebo živnoregistra, komunikovať so štátom.

Ak to bude fungovať, konečne sa po 15. rokoch rozbehne elektronické podpisovanie v praxi.:slight_smile:

1 Like

Ano, presne tak, teoreticky by to malo byt mozne, otazka ci to stihnu implementovat, ale pochybujem ze sa niekto bude hrnut z vonku vyskusat nase polofunkcne egov sluzby… skor to bude mat vyznam naopak a my budeme moct napr. na jeden klik otvorit spolocnost v UK aj s bankovym uctom a podobne tam podat danove priznanie - takze urcite bude mat ZEP ovela vacsi vyznam aj bez nasich egov sluzieb. Mozno az ked stat zisti ze tak bude stracat realne peniaze do rozpoctu, tak bude jasnejsie ze egov sluzby su viac o konkurencie schopnosti krajiny ako o usetreni cesty na urad.

2 Likes

Zahraniční štatutári v našich firmách nemajú na výber, hoci majú armádu zamestnancov, štát vyžaduje prvotne priamu interakciu štatutára, ktorý je nezriedka stovky kilometrov vzdialený od Slovenska.

Zo zvyškom 100% súhlas. Neviem či si náš štát uvedomí, že šikovní ľudia sa na Slovensko nevrátia, že budú využívať služby v štáte, ktorý je viac friendly, že ci cez internet budú zakladať firmy mimo Slovenska, napr. tam kde nie sú daňové licencie alebo kde majú start up-y daňové prázdniny prípadne, kde je lepšie podnikateľské prostredie - Holandsko.

Alebo tí, čo pracujú alebo študujú v Rakúsku, administratívu vybavia vo vlaku behom 60 minút so slovenskou eID a ZEPom.