Podmienenie statnych sluzieb vyuzivanim komercnych sluzieb 3. stran (e-mail, tel. cislo)

Vďaka. Môj skromný názor je:

  • argumentácia “obmedzenie spracuvania mojich udajov len na udaje, ktorymi musim ako obcan SR disponovat” nedáva zmysel
  • naopak “Mam za to, ze pre dane ucely tieto udaje uz nie je nutne nadalej uchovavat a spracuvavat danymi instituciami.” je relevantné
  • podnet na ÚOOÚ odporúčam formulovať striktne podľa §100 z.18/2018, vtedy to nebudú môcť len odpinknúť, návod tu Konanie o ochrane osobných údajov | Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky
  • obzvlášť jasne tam treba napísať, v čom je problém, t.j. “označenie práv, ktoré mali byť pri spracúvaní osobných údajov porušené” - tu zrejme v: nevymazanie údajov po splnení účelu spracúvania podľa čl.5.1.e GDPR, nevyhovenie žiadosti dotknutej osoby bez preukázania nevyhnutných oprávnených dôvodov na spracúvanie, t.j. porušenie čl.21.1 GDPR
  • odporúčam jasne napísať aj čo chcete aby ÚOOÚ spravilo, čiže zrejme aby uložil opatrenie, na základe ktorého budú príslušné Vaše osobné údaje zmazané.

Mozte prosim rozvinut, v com toto podla Vas nedava zmysel? Podla mojho nazoru, tieto sluzby mali byt v prvom rade navrhnute tak, aby tieto udaje neboli povinnymi, kedze obcan SR nimi legitimne nemusi disponovat. A v kombinacii s prijatymi nariadeniami, ktore zavazovali obcanov SR tieto sluzby pouzit, resp. tieto udaje poskytnut a to pod hrozbou pokuty (e-hranica, dgc) je to z mojho pohladu uplna absurdnost. Kazdopadne, ina cesta mi v dany moment znama nebola (a nie je mi znama doteraz), tak som tieto udaje proti svojej voli poskytol a nasledne som sa (neuspesne) domahal ich odstranenia.

V mojej ziadosti v zmysle nariadenia GDPR som sa domahal svojich prav podla clankov 16, 17 a 18, zial neuspesne. V zmysle clanku 5 by sa podla mojho nazoru NCZI / UVZ SR dali kritizovat za kazdy jeden bod a pismeno. Dalsim zaujimavym clankom v tejto veci je aj clanok 7 a specialne bod 7.3. V praxi vsetky suhlasy (terminus technicus) byvaju oznacene len ako napr. informacna povinnost, oboznamenie s poucenim s ochranou os. udajov a pod. (absentuje slovo suhlas), ale vzdy je k tomu vyzadovany explicitny suhlas (checkbox) dotknutej osoby. Nikde som sa nestretol s moznostou tieto suhlasy jednoducho (v zmysle bodu 7.3) odvolat.

Ja som im uz niekolko krat oznamil, ze si jednoducho neprajem, aby tieto institucie nadalej spracuvavali tieto udaje a ze si ani neprajem byt kontaktovany tymito kanalmi. Momentalne som mentalne nastaveny tak, ze akakolvek komunikacia mi pride z ich strany tymito kanalmi, bude jednoducho ignorovana (v zasade rovnaka situacia, ako by som k tymto sluzbam stratil pristup). Nasa legislativa nepozna fikciu dorucenia ani pre e-mail ani pre SMS. Viac uz neviem, co z mojej pozicie by som mal v tejto veci spravit. Riesenim celej tejto situacie som uz premarnil viac casu, ako som si ochotny priznat.

Nespravne vlakno, pravdepodobne ste to chceli poslat sem.