Podanie ziadosti o zruseni prevadzky na zivnostensky urad elektronicky

Zdravim, rad by som sa podelil s mojou realnou dnesnou skusenostou. Pre uplnost a porovnanie mam 20 rocnu prax v IT, trosku programujem webove aplikacie a mam slusnu znalost webu a web sluzieb. A pokracujem. Potreboval som nahlasit zrusenie prevadzkarne. Telefonicky mi najskor pani ako prvu moznost ponukla sadnut do auta navstivit ich v urade a podpisat papierovu ziadost. V tom som sa jej spital ci by to neslo aj elektronicky ze usetrim cas a ked uz mam ten el. obciansky a vsetky ich sluzby nainstalovane a rozbehane v PC, tak preco to nevyuzit. Pani povedala ze ano. Super, tak som sa jej spital ze ako sa vola ziadost ktoru jej mam poslat. Odpoved bola zarazajuca, “To vam neviem povedat, bude to nieco ohladne prevadzkarne, viete ja to vidim uplne inak z vnutra a nevidim ako to je z vonku” - tu som pochopil ze ona ma svoje rozhranie a to pravdepodobne nie je kompatibilne nazvami s tym co vidia bezni ludia vonku cez svoje rozhranie … ok povedal som si ved, to dam, citat viem. … Prihlasil som sa na slovensko.sk Preklikol som sa do kolonky PODNIKATEL, a tam som sa prvy krat zasekol. Mozete sa na to pozret a sam si skusit, kde by ste klikli ked chcete zrusit prevadzkaren (priklad, zacatie podnikania, Podnikanie, Podpora podnikania, Zrusenie podnikania …) budem uprimny, celkom som sa bal aby som nejakym nelogickym klikom nespustil nieco ako zrusenie zivnosti a podobne … tak som skusil vyhladavanie … Nieco mi aj naslo, velku nadej som daval do odkazu “Oznamovanie zrusenia prevadzkovej jednotky” … velke sklamanie prislo, ked som v zozname ponukanych “poskytovatelov sluzby” (tak je to tam napisane) , nenasiel mesto Prievidza ale len 3 okolite obce. … a presmerovanie na datovy portal miest a obci … pochopil som ze asi to je smer na zrusenie prevadzky vzhladom k mestu … to ale uz vyriesene mam, ja chcem zivnostensky urad, resp okresny urad odbor zivnostensky … skusam dalej … klikam, hladam, … dalsiu velku nadej davam do casti NAJST SLUZBU, no tam som vytuhol uz na prvom okienku “Nazov sluzby”, sluzbu hladam lebo neviem kde je a ani ako sa vola hmmm? alebo nie? … No nic, stratil som vela casu samostudiom portalu slovensko.sk rozhodol som sa vyuzit sluzby operatora a volam na help desk. Ozval sa super operator ktory si ma vypocul, vyziadal si oddychovy cas na zistenie stavu … za minutku mi dava cestu na preklikanie, vazeni budem uprimny, tam by som nikdy neklikol a takuto cestu by som sam bez toho pana na telefone do smrti nenasiel … teda: “ZACATIE PODNIKANIA > REGISTRACIA ZIVNOSTI > Služby živnostenského registra - jednotné kontaktné miesto (tu som chytil nadej)” ukazala sa znama stranka kde to chcelo poskytovatela sluzieb a hla … zazrak, je tam PRIEVIDZA moje mesto tuzobne hladane … opet klik na tlacitko ktore Vas presmeruje niekam doprec … tam sa prihlasim cez obciansky … A … som na zozname sluzieb, Nazvy Vam sem skopirujem aby som Vas usetril klikania a mohli si sami zatipovat, co by ste zvolili toto su ponukane sluzbu:

Výber služby / Selection of service

  • Ohlásenie voľnej, remeselnej a viazanej živnosti - fyzická osoba / Notification of non regulated trade, craft or regulated trade - natural person

  • Ohlásenie voľnej, remeselnej a viazanej živnosti - právnická osoba / Notification of non regulated trade, craft or regulated trade - legal person

  • Oznámenie o cezhraničnom poskytovaní služieb / Notification of cross-border provision of services

  • Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti / Notification of suspension of trade

  • Oznámenie o ukončení podnikania / Notification of termination of trade

  • Žiadosť o výpis zo ŽR - neverejný výpis a žiadosť o vydanie prehľadu údajov zapísaných v ŽR / Application for an extract from the Trade Register and Application for overview of registered data - non-public listing

  • Žiadosť o výpis zo živnostenského registra – verejný výpis / Application for an extract from the Trade Register - public listing

  • Oznámenie o zmene údajov zapísaných v živnostenskom registri a uvádzaných na dokladoch o živnostenskom oprávnení/ Notification of change of data provided in Trade Register

  • Žiadosť o vydanie potvrdenia o tom, že poskytovanie služieb na základe živnostenského oprávnenia nie je obmedzené alebo zakázané/Request for a certificate stating that the provision of services based on trade authorisation is neither restricted nor prohibited

  • Doplnenie odoslaného podania/Completion of sent submission

Opet som zostal zaskoceny … ja to teraz hodne skratim lebo Vas uz asi nudim … ale zavolal som na prislusby urad do Prievidze aby mi pomohli ktoru ziadost mam vypisat … po chvilke ticha a porade kolegin na urade mi povedali ze mam skusit Oznamenie o zmene udajov, i ked udaj ktory chcem zrusit nie je uvadzany v dokladoch … verim, klikam … podarilo sa skocil na mna sialeny formular … s telefonickou pomocou som sa na nom preklikal az cez nejaky paragraf 17 … to mi poradila dana pani ze paragraf 17 pojednava o prevadzkach ze mam skusit … super, je v tom doma, a ma pravdu, ukazuje sa formular tuzobne hladany … vyplnujem so slzami v ociach dakujem pani ze mi zachranila zivot lebo by som pri tom stravil vacsinu casu mojho produktivneho veku … formular vyplnim, odosielam … hop, elektronicky ho treba podpisat , klikam, vyklikavam certifikat … a HUSP hlaska nainstalujte si najnovsi DSIgner z webu slovensko.sk … tu som zostal vazne zaskoceny, pretoze nainstalovane mam vsetko a ak mate dost volneho casu, skuste len tak zo srandy najst na portali slovensko sk toto: D.Signer/XAdES … ja som ho tam nenasiel, napriek tomu ze som nasiel asi 10 linkov ktore odkazuju na stranku https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie … ako ITckar som nechcel pripustit stupidne ponizenie ze skoncim na nejakom nenainstalovanom softe … ale hrdost musi ist bokom … s pokorou volam na help desk slovensko.sk … tentokrat mila pani, chvilku zaskocena, prekvapena … potom otazka, aky mate prehliadac? FF odpovedam … aaaaa sme doma, zivnostensky urad a jeho sluzby musite robit len v IE, bohuzial … zacina ma chytat zufalstvo, teraz ked uz som sa preklikal cez 125 odkazov, linkov a presmerovani, vyplnil som prislusnu ziadost a od zavrsenia ma oddeluje jedine tlacitko SEND … tak to nedam? … pani chape moju zufalost a radi, ulozte si rozpisanu ziadost, potom sa odhlaste, prihlste v IE , vyberte z rospisanych ziadosti, podpiste, odoslite … nadej … straca sa v nedohladne … ulozit rozpisanu ziadost v tejto agende nie je mozne … stracam trpezlivost, a verim mojim schopnostiam ze to cele od zaciatku uz dam rychlejsie … skladam telefon, odhlasujem sa, otvaram IE ktory som snad v tomto PC este nikdy nemal otvereny, klikam, preklikavam, vyplnam … to ze mi nejako nezmyselte preskakovali v IE okienka, ze som musel neustale potvrdozvat aplety Java a neviem co vsetko v IE … na to som uz nejak zviknuty a davam to s prehladom … nakoniec sa zobrazuje vytuzena stranka s hlasenim ze Vasa ziadost bola uspesne podpisana a odoslana … od radosti zvriesknem heureka jak Jakubko v perinbabe … ale doveruj ale preveruj, letecky este kontrolujem moju elektronicku schranku … ziadost tam skutocne je … ten pocit blazenosti a vytaztva nad systemom je nenahraditelny … Vazeni … toto cele mi trvalo asi 1 hodinu 20 minut, 5 telefonatov medzitym surfovanie, googlenie … a premostim na uvod tohoto komentu … dovolim si tvrdit ze nieco o PC, internete a alikaciach viem, a par som ich uz naprogramoval … Drzim palce vsetkym beznym uzivatelom PC, podnikatelom ktory ho pouzivaju na beznu pracu … prajem vela nervov, a odporucam tvorcom slovensko.sk hodne posilnit callcentrum na heldesku, ak skutocne nabehnu vsetci povinne na tento zazrak, tak Vam podnikatelia v zufalosti zatavia IP linky v helpdesku … Snazil som sa temu odlahcit troskou humoru, snad som Vas pobavil, i ked ja sa smejem cez slzy (ospravedlnujem sa za preklepy a gramatiku, nemam chut to kontrolovat … musim ist pracovat aby som mal z coho zaplatit odvody a dane)

3 Likes

Bolo by to vtipne, ak by to nebolo tak strasne deprimujúce a na zaplakanie :confused:

Cely system vytvorili developeri, ktorí sa zasekli v minulosti (pravdepodobne 90te roky, keď vládol .net, resp. niekoľko rokov potom vo veku Java everywhere) že akéhokoľvek feedbacku ohľadom UI/UX.

Chcelo by to vytvorenie nativnych aplikácii na desktop/mobilne platformy s jednotnou codebase, na ktorú by sa prilepilo UI (Swift napr) prispôsobené prednostiam toho ktorého OS.

Možno o 5-10rokov… :sob:

@Marty_MacFly ja uz ti asi spravim nativnu aplikaciu na hlasku “chcelo by to nativnu aplikaciu”. :wink:

2 Likes

Zakladna chyba je podla mna v zbere poziadaviek, ich schvaleni … Ak si niekedy nieco statu odovzdaval, vies ze musis preukazat vramci UAT vsetku OBJEDNANU funkcionalitu (podla DFS, alebop podla katalogu poziadaviek). Ani krok vpravo ani vlavo. To, ze akym frameworkom je to implementovane nemyslim ze hra velky vyznam, pokial by si zakaznik nezakaldal na spolocnom frameworku pre vsetky rezorty.
Podla mna TAKTO bola aplikacia NAVRHNUTA (na zaklade analyzy, ktoru niekto podpisal). Potom dodavatel uz velky manevrovaci priestor nema

1 Like

Vdaka za clanok, mne pomohol 2dni som bojoval najskor cez svoj iOS, ale docital som sa ze to nepojde a tak som bojoval cez Windows ale ani vo sne ma nenapadlo, ze treba este aj IE, to fakt amateri naj zrna, ze nevedia na stranke napisat Zivnostensky register - len pre IE!

1 Like

Je fajn, ze sa na Dechtovom popise smejete. Zrejme sa vam vsetky aplikacie podarilo spustit a veselo ficite na fantastickych sluzbach slovensko.sk. Ja som dosiel takmer rovnako daleko ako Dechto. Dostal som sa az k tlacitku Send, potom si to iste spustil cez Internet Explorer, stiahol som si a spustil DSuite.eIDAS.x86.sk-sk.exe, program mam nainstalovany ale ked po tomto vsetkom stlaciim “send” stale mi to hovori, ze si mam naistnovalat najnovsiu verziu aplikacie pre podpisovanie D.Signer/XAdES… Skusal som par krat pocitac cely restartovat, ale stale nic. Ak niekto mate podobnu skusenost a podarilo sa vam vyriesit, budem vdacny za tipy. A taktiez za cislo na helpdesk… Dakujem!

Dnes je 25.11.2019 a ten stav stale trva. Prave som s tym zabil hodinu, az kym som sa neodhodlal kdesi v utrobach pocitaca vyhrabat Internet explorer a skusit to v nom na 10ty krat. Ako prvy som skusa FF, na zaklade hlasky som preinstaloval dsigner. Tak znova FF, nic. Pre istotu restart celeho PC, zase FF, nic. Tak Chrome. Nic. Nasiel som nieco co sa podobalo na IE a na 2x nic. Az potom som zistil, ze to nie je IE, ale MS Edge. Nasledne som nasiel IE a sup a bolo to. Katastrofa.

1 Like

Skus toto GitHub - andrewshadura/eid-sk-activex-shim: A Greasemonkey-based incomplete shim for an old ActiveX-based digital signature API

Mńe to funguje na macOS v Safari :wink: