Platy vs. účtované osobohodiny IT firiem

Ahojte, z pár zmlúv a ponúk a účtovných závierok IT dodávateľov som zostavil menší dataset:
(je mi jasné, že je to strašne redukcionistické, ale bear with me)


(link som vymenil, sorry za predchádzajúci súbor, ktorý nebol prístupný)

Z účtovných závierok som si vypočítal priemernú superhrubú mzdu IT dodávateľov štátu. Porovnal som ich s hodinouvou sadzbou, ktorú si účtujú v konkrétnych projektoch / ktorú zadali v ponuke do VO. Je mi jasné, že takýto prístup má nespočet limitov:

  1. Ak sú experti externí, vôbec sa nenachádzajú v mzdách
  2. Za každú firmu je vybraný projekt, kde sa dala nájsť nejaká hodinová sadzba, čo nemusí nutne zohľadňovať ich bežnú sadbu na štátnych projektoch, projekt totiž môže byť outlier
  3. To, že priemerná mzda zamestnanca vrátane obslužného personálu je nejaká, neznamená, že experti na projektoch dostávajú čokoľvek blízke tomuto priemeru, tí pokojne môžu dostávať omnoho viac. (aj preto som sa snažil skôr pridávať dáta o juniorskejších/helpdeskových pozíciách, ak som také našiel)

Anyway, myslíte, že má cenu sa zamýšľať nad takýmito číslami?
Kolega z IT oboru hovoril, že vzhľadom k rizikám dodávateľa a primeranej ziskovosti by “maržu” 100% nad vyplácanú mzdu považoval za primeranú, pokojne aj viac, ale že 500% je už fakt nadstrelené.
Priemerná takto hlúpo vypočítaná marža je 345% nad superhrubú mzdu. (teda firma berie 4,5násobok priemernej superhrubej mzdy za človeka na projekte)

Za akúkoľvek kritiku - ak ma rovno nezabijete - budem vďačný, z celej tejto veci zatiaľ nevyvodzujem žiadne závery, skôr ma zaujíma, či je na jej základe možné nejaké zamyslenie :slight_smile:

1 Like

Problém ani nevidím v samotnej výške sadzby za človekodeň ako v neuveriteľných objemoch vykázaných / vyúčtovaných dní. Úplne bežne sa dodávajú analýzy za 1000 - 2000 človekodní a pod. Tie neskutočné objemy hodín a dní boli v minulosti až smiešne.

4 Likes

no myslim, ze su to hrusky z jablkami. Nechcem obhajovat firmy ale treba si uvedomit, ze mnoho firiem subkontrahuje vykony, ktoré poskytuje zakaznikom. takze asi nema vplyv objem hrubych miezd pocet pracovnikov a vykony ktore poskytuju.

suhlasim s tym aby sme sa bavili o ferovej marzi pri obchodovani, ale nie takymito demagogickymi cislami. A samozrejme treba sa zaoberat objemami MD, ktoré sú vykazované.

1 Like

Ja suhlasim, ze z tych cisel sa da sudit maloco navonok. Daju sa tie firmy podla toho zoradit, ale zavery by som z toho nerobil asi ziadne. Je to velmi slaby signal.

1 Like

možno keby sa urobili porovnateľné výkony, t.j. za čo sa platí aká suma (za akú rolu, pozíciu a pod), to by pomohlo aj štátu pri stanovovaní východiskových cien pri VO.

už dnes napr. v príručkách pre žiadateľa na EŠIF sú stanovené niektoré limity na pozície expertov, neviem síce ak sa tam dostali, ale sú tam.

otázne je, či je vôbec možné vytvoriť “katalóg” pracovných pozícií, voľakedy napr. takýto katalóg existoval pre verejnú správu a dnes viem, že existuje napr. v rámci štatistického zisťovania ŠUSR, alebo personálnych agentúr alebo napr. www.platy.sk má takéto niečo…

teda možno je len otázka, čo sa chce dosiahnuť, lebo to, že niekto je drahší, nemusí znamenať, že celá vec je drahšia, môže sa stať presne to, že to urobí za kratšiu dobu, t.j. celkove to stojí menej.

Kontext je, aby štát naozaj jasne definoval čo chce, aby mu bolo dodané a aj sa teda tendrovala FIXprice. inak je len na riadení štátu, aby si udržiaval efektívnosť “lizovaných” personálnych kapacít. Je komfortné pre štát, ak má k dispozícii odborníkov a vie ich využiť kedy potrebuje, t.j. na špecifické veci, ktoré bežne nerobí…

1 Like

Zase ty platy. Naklady se rataji i z nakladu na prostory/kancelare, nakladu na interni IT (dochazkove systemy, pocitace, atd…), naklady na dopravu k zakaznikovi, naklady na management firmy apod…Platy byvaji max. polovicni polozka v nakladech. Ak ma nekdo 20e/h v superhrubej, tak dalsi 20-30e/h nakladu je tento zbytek. A to stale ratame v optimistickych scenarich kdy clovek pracuje 100% casu a overhead z toho ze aby byla zastupitelnost, tak tech ludi musim mat viac, co taky zvysuje naklady.

2 Likes

Odpovedal by som otázkou: Myslíš, že touto analýzou prídeš na niečo, čo už dávno nie je zrejmé?

Reálne tým nič nedokážeš, pri najlepšom sa dá len “poukázať” a to v podstate nikoho nezaujíma.
Osobne by som radšej strácal čas s niečím, čo má lepšiu perspektívu…