Platba kartou

Dnes sa spustila pilotná prevádzka platby kartou: https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/na-slovensko-sk-zaplatite-uz-aj-kartou/index.html

Zatiaľ pre tento scope služieb MV SR: https://www.slovensko.sk/sk/faq/_platba-kartou#k3

Skúsenosti používateľov sú vítané.

Chcel som skúsiť službu “Potvrdenie o trvalom bydlisku”, za 2,5€.
Podľa návodu som použil Win, MS Internet Explorer (11.0), nainštaloval som eID, D.Launcher, D.Signer, nejaké D? XML politiky, povolil som ActiveX, zopár ďalších nastavení ako sa písalo v návode. Najďalej som sa dostal po tlačítko “Podpísať”, potom to vždy padlo:


Reboot nepomohol. Skúsil som 2 rôzne čítačky eID - žiadna zmena. Reinštaloval som D.haluze, nepomohlo. Vymazal som z Personal Certificate Store predošlé eID certifikáty (mám už tretie za rok) - pomohlo iba toľko, že crash nenastal hneď, ale asi po 5 sekundách.

V novembri som chcel použiť službu “výmena TEČ za duplikát”. Naklikať sa mi to podarilo, avšak prišla mi (o týždeň) takáto odpoveď: “Žiadosť nebolo možné spracovať pracovníkom na dopravnom inšpektoráte. Odôvodnenie: nesprávne udaný dôvod výmeny TEČ Z tohoto dôvodu Vami podanú žiadosť evidovanú pod číslom TP_Zapis_Ext_Vymena_Tec_Za_Klasicku_Bez_Zep_UI_1_020171122023436 zamietame.”

V decembri som chcel použiť službu zmena trvalého bydliska. Na call centre mi vysvetlili, že ak nie som výlučným vlastníkom nehnuteľnosti, tak sa el. služba nedá použiť.

Včera som podal daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. Naklikať sa mi to podarilo - našťastie stačilo opísať všetky kolónky z vlaňajška. Aj podpísať sa mi to podarilo. Potom som si občerstvil výpočet čísla účtu kam mám poslať daň (v návode sú výborné vety typu “Keďže IBAN je tvorený z predčíslia účtu a základného účtu daňového subjektu (OÚD), musí si ho daňový subjekt vygenerovať sám.”) Daň som poslal normálne cez appku mojej banky.

Čo si asi tak môžem myslieť o platbe kartou pri eGov službách?

Pokial viem, tak ani jedna z tychto veci nesuvisi s platbou kartou na slovensko.sk… Ci sa mylim?

…ta platba kartou nemusi byt zla/chybna…osobne to vitam a predpokladm, ze ide o klasicku implementaciu platby kartou ako pozname z roznych nakupnych portalov a pod…ale treba sa k nej dostat plynulo, bez zavahania v predoslych procesch a formularoch…vtedy to bude mat podla mna ziadanu pridanu hodnotu…

…nieco pre vizionarov eGovu v SR https://www.mobilecoin.com/

1 Like

Suvisi to do tej miery, ze zatial vsetky sluzby co sa daju platit kartou zacinaju na MV.

Inak mne sa ten vypis podaril na MV. Privitala ma po podani hlaska, ze za 4-8 hodin pripadne viac v zlych “poveternostnych” podmienkach dostanem do schranky platobny prikaz. Potom to uz asi budem moct okamzite zaplatit kartou. Stale cakam.

lol, no tak to uz je aj realna pripomienka :slight_smile:

…v realnom svete pri tomto vypise dostanes vypis a aj zaplatis e-kolok v ramci jednej navstevy?..nemyslim tym 8 hodinu navstevu uradu…

Ano na urade by to malo byt na pockanie.

…cize po tych 4-8 hodinach zaplatis, budes cakat kym to sparuju a potom dostanes vypis?..

Naozaj neviem co tam s tym robia 4-8 hodin. Ak s tym maju tolko prace, tak co ked sa potom rozhodnem to nezaplatit?

…k tomu som smeroval…ci to je vsetko sekvencne…alebo teraz tam paralelne bezia procesy automaticke/manualne…vytvorenie plat. prikazu, niekto mozno doluje a vyraba potvrdenie a ty potom nezaplatis…proste zabudnes…mne sa to stava casto…preto nakupujem v eshopoch real-time alebo si dotujem nejaku vietualnu penazenku a potom si to z tade stahuju…

…eshopy ta aspon ponahanaju…poslu notifikacie, aby si zaplatil a pod…

Ako sa to vezme. Ak sa niekto chce pochvalit, ze zlepsil sluzby, “lebo sa da platit kartou” a mas vobec problem tu sluzbu nastartovat…

Ale prizmurim obe oci a chcem povazovat platbu kartou v roku 2018 za “inovaciu”. Ale ked
a) na mna vyskoci staznost ze si dovolujem pouzivat nieco ine ako IE (no ano, mam windows 10 releasnuty pred skoro 3 rokmi a ma default iny prehliadac)
b) ziadost o nejaky activex (technologiu, ktoru sam MS dropol este z IE 10 pri Windows 8)
c) nejde mi to s D.Signerom, ktory som nahodil priamo z UPVS (nechce to v ramci ActiveX nejaku archaicku verziu?)
d) mam cakat hodiny na platobny prikaz
e) NASES to bez hanby da este do navodu na youtube (?!)
f) urad vicepremiera sa tymi sluzbami chvali
tak mi je z toho smutno a povazujem to za parodiu na “zlepsovanie sluzieb”.

1 Like

Lenže používateľa nezaujíma či je na “slovensko.sk” alebo “portal.minv.sk”. Skrátka používa službu. Dokonca ani ITčkar nemá možnosť (bez detailnej znalosti implementácie) presne rozlíšiť kto presne za ktorú vec zodpovedá.

Chápem že Nases nemá dosah na to, ako vyzerajú služby čo implementujú iní. Ale keď vicepremiér krajiny chce ukázať ako super môže eGov vyzerať, nuž služba MV to zjavne nebude.

…moja mamka musi komunikovat so statom elektronicky…doma mame Mac…je na nom aj Win…tatko sa furt hra s kompom…preinstalovava…lebo sa hra s Nexus telefonmi…vzdy ked pridem domov, tak musim davat komp dokopy, aby mamka mohla podpisovat…kedze treba speci set-up na to a mamka je priemerny pouzivatel…

…riesenie z mojej strany bude take a bude pre mna najjednoduchsie a najlacnejsie, ze jej kupim vlastny NTB, kde jej to nainstalujem a nik jej tam do toho nesiahne…a ja budem mat pokoj, usetrim cas, tatko si bude moct instalovat, co chce a hrat sa s kompom a mamka bude moct elektronicky podpisovat…

1 Like

ano, ale tema sa vola skusenosti s platbou kartou :slight_smile: preto mi tvoja skusenost pripadala ako offtopic (nie, ze by nebola podstatna a zaroven suhlasim).

Tesne pred uderom 8h cakania prisiel vytuzeny platobny prikaz ktory mozem okamzite zaplatit! A vidim, ze sa nemyslelo na tretie strany - a platobna brana sa neda pouzit pokial nepozerate spravu na slovensko.sk - cize vsetky sluzby ako govbox a ine si mozu trhnut nohou co sa platieb tyka. Takto ten ekosystem GovTechu nevybudujeme…

@jsuchal nesuvisi s to s oneskorenim zaslania spravy do schranky?

Myslim ze nie. Prvotna sprava o podani dosla okamzite.

No som dost sklamany, ani nie tak tou platbou, ta prebehla celkom rychlo a tak ako by som to cakal ze sa to udeje, ale cele to vyzeralo asi takto:

  1. Na MV som poziadal o potvrdenie trvaleho bydliska. Musel som to robit na @Ernest_Walzel pocitaci lebo nemam windows.
  2. Nasledne som dostal do schranky 2 spravy “Vaše podanie bolo zaevidované pod číslom CO_Odpis_Ext_Ziskanie_Potvrdenia_O_TP_So_Zep_UI_1_020180201011828” a “Vaše podanie bolo formálne overené.” – ako pouzivatela ma toto velmi nezaujima, staci mi ta hlaska co som videl uz na MV.
  3. O 7 a pol hodiny (!!!) som dostal spravu “Vaše podanie bolo prijaté na spracovanie.” - vsetky tri spravy maju predmet “Informácia o podaní 20180201011828” co vyzera ako duplicita.
  4. Taktiez som dostal spravu “Príkaz na úhradu VS 9982097603: Získanie potvrdenia” – ktora vsak nie je nijako zviazana s predchadzajucimi spravami dokonca odosielatel uz nie je “MVSR” ale “Ministerstvo vnútra SR” . Tu vsak flow je celkom pekny, kliknem zaplatit, kliknem zaplatit kartou a uz som na brane, platim, druhy faktor, redirect spat a redirect spat do schranky vidim znova ze to bolo zaplatene (neviem na co uplne).
  5. Dostavam takmer okamzite “Informácia o úhrade VS 9982097603: Získanie potvrdenia” ale je tam dole zase cast “Podrobné informácie k úhrade” ktora sa da rozkliknut. Velmi zmatocne.
  6. Dostavam dalsiu spravu “Informácia o podaní 20180201011828” od MVSR ktora vyzera takto Screenshot%20from%202018-02-02%2013-12-06
    kedze nie som ostrielany pouzivatel novej schranky tak klikam na “viac” a “stiahnut” - stiahne mi to document.xml s ktorym netusim co robit. Tak klikam na “podanie, alebo zas…” a vyberam na “stiahnut nepodpisany obsah” nerobi to vobec nic. Klikam na “stiahnut” stiahne mi to subor “Podanie__alebo_zasielka.xzep” a vidim tam nejake XML a v nom toto:
<XPO>
      <TypPobytu>Trvalý pobyt</TypPobytu>
      <DP>1987-04-08</DP>
      <DatumPrihlasenia>08.04.1987</DatumPrihlasenia>
      <Okres>Bratislava V</Okres>
      <Obec>Bratislava-Petržalka</Obec>
      
      <Ulica>Černyševského</Ulica>
      <OrientacneCislo>15</OrientacneCislo>
      
      <SupisneCislo>1275</SupisneCislo>
      
      
      
      <IFO>XXX</IFO>
      <Meno>Ján</Meno>
      <Priezvisko>Suchal</Priezvisko>
      <RodnePriezvisko>Suchal</RodnePriezvisko>
      <DN>1982-11-01</DN>
      <DatumNarodenia>01.11.1982</DatumNarodenia>
      <RodneCislo>821101/XXX</RodneCislo>
   </XPO>

XXX som tam zeditoval ja. Tu je vhodne dodat, ze na tejto adrese nebyvam uz niekolko rokov a medzicasom som 2 menil trvaly pobyt.

Kde mozem ziadat naspat 2.5 eura?

Platby :+1:, celkovy pocit :euro: :toilet:

Naozaj tomu nerozumiem, to nikto neskusi toto na pocitaci predtym ako idu robit bombasticke tlacovky?


@lubor to IFO nebude bajne PČO alebo BIFO?

3 Likes