PI/2020/170 Novela vyhlášky o zaručenej konverzii

V pripomienkovaní je:

PI/2020/170 Návrh vyhlášky, ktorou sa mení vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 331/2018 Z. z. o zaručenej konverzii v znení neskorších predpisov
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/PI/2020/170

Má to byť zjednodušenie.

Neviem tam najst ako to bude zjednodusene. Je tam niekde aj dokument ktory popisuje to zjednodusenie?
Oni tie udaje tam ani tak nie su pre koncoveho uzivatela, ale skorej pre znalca v pripade ak dojde v buducnosti k pripadnemu spochybneniu. Neviem ci zjednodusenie orientacie sa koncoveho uzivatela by nebolo prave na ukor buduceho preukazovania pravosti konvertovaneho dokumentu.

To PI na začiatku je “Predbežná informácia” - znemená to, že očakávajú “akékoľvek” návrhy k zapracovaniu. Ale aj to, že teraz nie je čo pripomienkovať, lebo sa zatiaľ iba chystá verzia na vnútorné spracovanie.
Od PI k MPK je ešte hodne dlhá cesta…

1 Like

no … vyhláška má byť až k aprílu 2021.
Priekak je trochu iný. Od 1.7.2020 mali byť k dispozícii nové (ach jaj … ti tvorcovia a firmy co sú pri tvorbe tej legislatívy …) formuláre osvedcoacích doloziek. napriek tomu ze UPVII svojou vlastnou novelou vyhlášky 331/2018 toto stanovilo este v auguste 2019, tak prisluisne formulare neobjednalo a tým padom nie su k dispozicii…Teda sme v stave ako 1.1.2019 (viď tu), že zákonný formát, ktorý je predpísaný vyhláškou nie je dostupný. Výrobcom UPVII volalo a dalo vedieť že sa toto stalo, a že je snaha posunúť platnosť príslušných ustanovení. Ale zatiaľ sa tak nestalo a tak de facto sa zarucene zase nevykonáuavaú podľa platnej vyhlášky. fakt mi nejde do hlavy čo je na tom také ťažke si ustrážiť vo vlastnej sekciim ktorá ešte aj spravuje rregister konverzii vlastnú vyhlášku… Takže toto je akási snaha o nápravu, ale najprv podľa mňa malo dôjsť k obyčajnému a ľahkému posunutiu dátumu účinnosti. Lebo furt riešiť nezákonné stavy …

toto je fáma. Akonáhle OVM, ktorý ZaKo dokument má prijať, ho uzná a prijme, už nie je cesta späť … Nevieš spätne revertovať konania, ktoré to spustí … Vytvorl by si pravnu neistotu.

Ja to myslim tak ze si necham zkonvertovat dokument. A uz ho budem pouzivat miesto papiera. Cize moze sa stat ze dnes mi ho nejaky OVM uzna a ano neni cesta spat. Ale o dva roky budem potrebovat tento dokument predlozit inemu OVM a tam mi ho neuznaju (asi nepravdepodobne kedze postup maju presne stanoveny a vsetko bolo urobene ako sa patri). Resp. objavi sa podarena napodobnenina. Cize budem potrebovat preukazat ze ktory je platny. A bude treba znalecky preukazat platnost. Lebo originalny papier už napr. ani nemam.
A potom prejdu dalsie roky a zase ho budem potrebovat niekde predlozit. Cize nemusi ist len o to ze si konvertujem dokument za ucelom jednorazoveho pouzitia.

EZZK register rozhodne o platnosti (autenticite) úkonu ZaKo do 48 hodín, reálne do hodiny …
Takže tam tiež nie je cesta spať ani nejaký proces dokazovania.

OVM môže a nemusí akceptovať ZaKo z rôznych dôvodov.
Ale ak je overenie v registri autentické, už ho môžeš spochybňovať len na súde. Neviem si predstaviť OVM ktoré by sa išlo súdiť s MIRRI o neplatnosť zápisu v registri EZZK. To si v našich podmienkach neviem predstaviť…
Také niečo vymyslel niekto aby tam mohol predať archív s integritným podpisom, ktorý je v týchto use cases zbytočný. Ale zaplatili sme ho … a budeme aj udržiavať a platiť ďalej. A keď sa správcu o 20 rokov opýtam koľkokrát použili údaje z toho archívu, zistia že ani raz … lebo nie je scenár kde by to použili…

No robia sa aj plány kontinuity činnosti… sú rôzne formy poistenia atd. A tiež sa nepoužijú ani raz.