Pcscd proces na Linuxe extrémne spomaľuje načítavanie webov

Nevie niekto prečo po spustení eID sa zároveň spúšťa akýsi proces pcscd, ktorý následne vo Firefoxe (Ubuntu/Debian) extrémne spomaľuje načítavanie webov, dokonca aj fungovanie samotného prehliadača?

Po vykonaní sudo killall -9 pcscd, zrazu všetko beží normálne, akurát eID nevidí čítačku/kartu.

Je to nutný komponent - pcscd - PC/SC smart card daemon - ovládač pre čítačku. Zrejme mu niečo chýba, alebo sú zle nastavené oprávnenia.V distribúcii Debian/Ubuntu/Mint by mali byť nainštalované balíky: pcscd, pcsc-tools, opensc, libccid, gnutls-bin. Služba pcscd by mala bežať na pozadí s root právami: sudo systemctl enable pcscd. Ktorý proces spomaľuje systém? Skús príkaz top. Pozri do logov: sudo journactl -xe.

Top nic vyznamne neukazuje, neresponzivny vsak zacne byt samotny prehliadac (FF). journalctl -xe nic zaujimave neukazuje.

Veci, co potencialne mozu kolidovat som povypinal:

Možno tento problém má niektorá konkrétna verzia balíka firefox, opensc, alebo iného.

Našiel som hlásenie o chybe:

Iná diskusia:

Asi niekde tam bude problem, skusal som si nahodit tu novsiu verziu opensc, ale bez zmeny.