Participatívny proces prioritizácie

Mal by byť inicializovaný participatívny proces v rámci ktorého by sa pomocou viacerých kanálov zhromažďovali a prioritizovali potreby občanov, tretieho sektora, biznisu a samotnej štátnej správy. Vznikol by zoznam priorít.
Vznikajúce zámery na nové služby verejnej správy, alebo transformáciu existujúcich by v takom prípade museli vznikať jedine na základe verejne diskutovaných priorít. Spomínaný participatívny proces by mal bežať každý rok a mal by vzniknúť priestor pre verejnosť zasiahnuť do zoznamu priorít formou občianskej participácie. Takto definovaný zoznam priorít by výrazne presahoval oblasť štátneho IT.
Existujúce služby by mali byť tak isto postupne namapované na priority. Služba ktorá nevychádza zo žiadnej priority občanov nemá v princípe legitimitu získať financovanie zo štátneho rozpočtu či zo štrukturálnych fondov. Mal by vzniknúť zoznam služieb verejnej správy.
Samotné IT systémy a nimi poskytované služby by bolo dobre vnímať ako súčasť projektov realizujúcich konkrétnu služby vychádzajúcu z konkrétnych priorít.

2 Likes

ja vnimam aj tuto platformu ako jeden z pokusov, prave takuto diskusiu rozbehnut a pobavit sa strukturovane o tom.

Suhlas, ale je dolezite vidiet tuto temu priorit ako vyrazny presah samotneho ITcka cize pri prioritizacii a definicii je potrebne ziskat siroku bazu odbornikov a verejnosti co bude velka vyzva.

Ten otvoreny participativny mechanizmus, co popisuje @gla by mohol byt sucastou metodik na samom zaciatku. Tak by sa mohli ziskat zadania, ktore su pre uzivatelov (obcanov) dolezite. A vznikol by tak zrozumitelny, kontinualny a opakovatelny krok v ITckovom procese. To co nasleduje za tym (ŠU, zadanie, analyza, …) uz uzivatelom (obcanom) nie je uplne jasne a nevedia to uplne vyhodnotit. A aj IT profici by v takejto diskusii asi nenasli jedno zhodne stanovisko.

Comu alu uz zase uzivatelia (obcania) rozumeju je prevadzka dodaneho riesenia. Funguje ten portal alebo nie. Je pomaly? Robi to, co to ma? Je uzivatelsky oukej? Je vlastne jedno, kolko chyb sa naslo a opravilo pocas akceptacnych testov. Dolezite je, ci je dana aplikacia stabilna, robi to, co ma a robi to rychlo. Taketo prevadzkove ukazovatele sa kontroluju lahko a vlastne ku tomu ani nie je potrebna podpora zo strany statu. Moze to robit mala skupina aktivistov a povedzme kazdy rok vystavit sluzbam/systemom vysvedcenie.

Myslim, ze previazanie uplneho zaciatku - participativnej definicie zadani a uplneho konca vyvojoveho cyklu (prevadzkove ukazovatele) by mohlo byt to, comu obcania rozumeju, co sa da lahko komunikovat a do coho by sa nechali zatiahnut aj neIT ludia. V tom zvysku nech sa ITckari vyblaznia kolko chcu, s pouzitim akychkolvek metodik ci technologii.

2 Likes

Dobry napad - spravna realizacia bude dolezita. Ako zabezpecit reprezentativnost? Inymi slovami - ako sa bude rozhodovat o potrebach ludi, ktori mozno nemaju zaujem sa verejne angazovat? Akekolvek rozhodovanie o prioritach minania verejnych zdrojov ma byt zalozene na co najobjektivnejsich datach. Ako to zabezpecit v taktomto scenari?

Samotna myslienka otvorenia sa mi paci. Ale tak ako UX sa robi na reprezentativnej vzorke buducich pouzivatelov, asi aj participativne rozhodovanie by malo mat nejake pravidla “reprezentativnosti”

Druhy pohlad je, ze - ak to pritiahnem za vlasy - toto je ekvivalent nevolicov vo volbach. Mas slobodnu moznost sa toho nezucastnit a potom nadavat. :slight_smile:

hej, ale napriklad taka moja mama ti nikdy nepojde klikat nejake Formulare o prioritach eGovernmentu, ale tiez chce aby nemusela koli vsetkemu behat na urad :slight_smile: Tak ako? :slight_smile: Chapes co hovorim… aj priama demokracia ma pravidla o tom, ako nezabudnut na tych, co obciansku angazovanost nepovazuju za prioritu cislo 1. IMHO.

1 Like

No najvacsi problem vidim naozaj v tom, ze Mohamed k hore nepride a velke percento obcanov (mamky, babky, dedkovia) nebude vypocutych a preto sa bude musiet brat do uvahy len pomerne mala reprezentativna vzorka ludi. Najviac sa ľudia koncentruju na socialnych setach, v doprave, v obchodoch, v krcmach a okolo zlavovych letakov a televiznych obrazoviek a ak by sa na tieto miesta dala dostat nejako informacia o tom, ze maju nejakou jednoduchou formou vyjadrit svoj nazor, tak by sa ta reprezantativnost vzorky mohla znacne rozsirovat. To by vsak asi chcelo vela financnych a ludskych prostriedkov na realizaciu.
Informatizacia je vlastne o zefektivnovani procesov a efektivny zber “nazorov” od obcanov by tiez mohol byt jeden s projektov, ktorý by sa mal vyriešit