Papierova komunikacia PO zo statom (napriek aktivnej datovej schranke)?

Niekde som pocul, ze statne institucie su povinne komunikovat s firmami vylucne elektronicky, ak maju aktivovanu e-schranku (vsetky s.r.o. + a.s. maju povinne).

Minuly tyzden mi na s.r.o. prisiel list zo statistickeho uradu postou do vlastnych ruk. Nemali by to posielat uz vylucne elektronicky?

Dakujem za odpoved!

2 Likes

Mne tiez prisiel list postou pred 2 tyzdnami o dlasom vykaze. Tento tyzden mi poslali do schranky potvrdenie o doruceni vykazu za minuly mesiac

Nasiel som toto: https://www.podnikajte.sk/manazment-marketing/c/2970/category/informacne-technologie/article/urady-komunikacia-elektronicky-2017.xhtml
takze asi nie je jasne, kto je organom verejnej moci, bolo by treba od nich dostat vyjadrenie, ci su organom verejnej moci.

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_organy-verejnej-moci/ hovori, ze ‘verejnou mocou je taká moc, ktorá autoritatívne rozhoduje o právach a povinnostiach subjektov’. statisticky urad autoritativne rozhodol, ze subjekt musi podat statisticky vykaz, takze je velmi pravdepodobne, ze tam patri a tym padom pravdepodobne porusuje zakon, ak nezasiela listy elektronicky.

Ak tomu dobre rozumiem, neide ani tak o to, či nejaký úrad je “orgán verejnej moci”, ale dôležité je či konkrétna agenda / podanie / zásielka je “výkon verejnej moci”. Aj potom je ešte zopár výnimiek (viď. napr. §2 z.305/2013).
Ak toto je splnené, a nie je v nejakom inom zákone nejaká iná výnimka (môže sa stať), musí podľa zákona o eGov všetka komunikácia od úradu k PO prebiehať prostredníctvom “elektronického úradného dokumentu”, doručovaného do elektronickej schránky.

Čiže je dôležité, čo presne ten “list” zo ŠÚ je zač.
Ale, otvorene povedané, stále je množstvo prípadov kedy sú dokumenty doručované papierovo, aj keď podľa zákona to má byť elektronicky. Vtedy skrátka neide o zákonné doručenie. Čo presne z toho vyplýva už musia povedať právnici.

Islo o zaslanie vykazu pre statisticke zistovanie pre rok 2018 (podla § 18 ods. 4 zakona c. 540/2001 Z.z. o statnej statistike v aktualnom zneni).

Na moju žiadosť cez elektronickú schránku mi poslali z úradu elektronický dokument, ten bol napísaný pred rokom, jediná časová pečiatka, ktorú mám je dátum kedy mi bol dokument doručený. Teda rok po napísaní. Iba v nadpise zápisnice je uvedený dátum kedy bola zápisnica napísaná. Podpisy na dokumente nie sú. Postačuje ako podpis a časová pečiatka dátum doručenia do mojej schránky. Predpokladám že nie. Prosím poraďte ako postupovať. Ďakujem

bez detailov je tazke radit…
coho sa ziadost tykala?