Otvorené údaje (filozofia, legislatíva, transparentnosť)

Pekny priklad. Vdaka.

K tomu, co sa pisalo vyssie (Ivet, …): Ten “nesulad” medzi Open Data a povedzme GDPR je tu dlho (dalo by sa povedat “od provopociatkov”), vid napr. Nariadenie GDPR a otvorené dáta - Stretnutie s ÚOOÚ - problémové okruhy - #86 by hanecak (a aj nad a pod).

Co mi z toho “trci v hlave”:

  • EU to salamunsly vzdy odbije, ze plati aj PSI aj ePrivacy/GDPR/whatever a ze teda kto s tymi udajmi robi, ma si zabezpecit pravny sulad so vsetkymi pravnymi upravami
    • naopak nas UOOU ci Kataster z toho potom vyrabaju motanice, ktorych typickym cielom a vysledkom su/maju byt “nulove open data”
  • z toho ale vyplyva vcelku “dobra” vec: verejna sprava si ma zabezpecit, ze zverejnuje v sulade, t.j. ma dat vsetko okrem utajovaneho a osobnych, ibazeby bol pravny zaklad aj na tie (zakon, rozodnutie sudu, …)
    • a teda ale verejna sprava sa nema prilis starat do toho, ze “co ak zneuziju”, ma len riadne a jasne riesit “ked zneuziju” lebo …
    • je tu ale silna potreba, aby poslanci, ked prjimaju zakony typu “tieto informacie su verejne” si riadne spravili domacu ulohu a okrem prikazu zverejnit tam aj jasne uviedli, ze preco (lebo z toho potom vyplyvaju ucely) - u nas sa zvycajne nedeje
  • … pouzivatelia dat si tiez musia sami pre seba a svoje pouzitie zabezpecit sulad na ich konkretny pripad pouzitia dat, t.j. alebo sa na ich pripad/use-case vztahuju zakony ci sudne rozjodnutia a mozu pouzit aj osobne udaje z Open Data, alebo sa nevztahuju a teda udaje sice mozu byt “open” a “na webe”, ale pre daneho pouzivatela “hands off”
    • ibazeby si vypytal od dotknutych osob suhlas (… minimalne skusit moze :slight_smile: )
    • a teda zalezi “kto som” a “preco to robim”:
      • typicky novinari a vedci maju vo verejnom zaujme lepsie postavenie co do mnozstva (aj osobnych) dat, ktore mozu legalne spracuvat,
      • povedzme “nejaka firma” (nech uz by bol ich produkt akokolvek fasacky a uzitocny), naopakl taha za kratci koniec, lebo ich zisk nie je to iste ako verejny zaujem a teda musia zdovodnit lepsie
        • (ibazeby ta “nejaka firma” bol Facebook, Google ci podobni, tam zaial zatial plati “wild wild west”)
  • mensia absurdita, ale z pohladu zakona logicka: ak spojim X legalnych neosobnych datasetov legalne a na zaklade toho sa mi podari identifikovat konkretne osoby, tak zo zakona musim
    1. notifikovat dane osoby (a tie mozu poziadat o vymaz) a mam
    2. sam seba naklasit na UOOU, ze spracuvam osobne udaje

Nie som pravnik ano napr. p. Nechala, t.j. berte prosim s rezervou.

1 Like