Oracle Autonomous DB/Cloud

Významné finančné úspory je možné dosiahnuť aj využívaním autonómnej DB a cloudu Oracle. Oracle deklaruje až 85% úsporu oproti Amazon cloudu.

Dúfam, že dôveryhodné služby napr. kvalifikované doručovanie časom prejde na autonómnu DB
Alebo aj nový obchodný register by už mohol bežať na Oracle DB v autonómnom AI/ML cloude

Vytvorenie aplikacie na Oracle je jednoduché

https://cloud.oracle.com/sk_SK/visual-builder

Ach jaj. Že ty skocis na tieto lacné marketingové triky.

1 Like

V čom? Porovnával Amazon cloud s oracle DB s Oracle Autonomous DB s cloudom. Fakt mu vyšlo 50-85% úspora nákladov a násobne vyšší výkon DB. SLA 99,995% vrátane plánovaných údržb.

Skusme sa pozriet kolko v ORSR stoji:

  1. licencia za DB
  2. HW
  3. maintenance (optimalizacia)
  4. maintenance (upgrady)

Vsetko je to on-premise, cize porovnanie s tym co mame dnes u nas je uplne mimo. Som sice velky fanusik pouzivania public cloudu, lenze toto je proste manazovana databazka as a service s honosnym marketingovym nazvom. Az mi niekto ukaze preco na ORSR (rozumej par desiatok giga dat, a malicko zapisov) potrebujeme nejaku Oracle DB, ci nebodaj ako si predstavuje dat statny projekt do public cloudu (ja som za!), tak potom mozeme rozmyslat.

PS. Prechodom na PostgreSQL/MariaDB by sme usetrili 100% licencnych nakladov oproti Oracle!

3 Likes

Vyšlo by to lacnejšie ako to, čo sme doteraz budovali. Obchodný register je iba časť justičného ít systému. V čR na oracle bežia elektronické spisy, je ich niekoľko miliónov.

Jednoduchšie by sa spravovali registre v AI gov cloude, Business aplikácie vo verejnej správe by si vedeli robiť rezorty doslova interne, nemuseli by komplikovane obstarávať HW a soft. Všetko máš v cene, platíš iba to čo využiješ.

Ja mam databázu kde je niekoľko miliárd záznamov a má niekoľko terabajtov. Oracle to nie je, za licenciu som nezaplatil ani euro. Vieš vlastne o čom tu rozprávaš?

4 Likes

Existencia komerčnej cloudovej služby, nech je extra lacná a výnimočne kvalitná, slovenský eGov nezachráni. Problém totiž nie je v nedostatku kvalitných technológií. Problém eGov je neschopnosť UPVII vytvoriť podmienky pre realizáciu cieľov (nech už to je 1xdosť alebo čokoľvek) a nekompetentnosť/neodbornosť úradov pri realizácií IT riešení. Verejnej sfére všeobecne chýbajú kvalitné ľudské zdroje; verejné obstarávanie a čerpanie EU fondov je neflexibilné a zbyrokratizované (lebo pravda ohnúť a vyložiť niečo tak, aby to vyhovovalo vlastným záujmom, v tom sme naozaj dobrý a tak potrebujeme stále nové a nové obmedzenia). V čom naozaj vynikáme je množstvo strategických, pozičných, akčných a iných dokumentov a nakúpené množstvo technologických platforiem z ktorých využívame iba zlomok ich funkcionalít a v skutočnosti ich nepotrebujeme.

5 Likes