OpenData Eurofondy ITMS2014+

…dovtedy kym som na tomto projekte, tak mojim cielom je zverejnit maximum co moze byt zverejnene a je o to zaujem zvonku…otazka je teda len prioritizacia a cas…

…strategia nie je velkym treskom zverejnit vsetko naraz, ale ist postupne a podla poziadaviek tretich stran rozsirovat API, nakolko aj zverejnovanie dat a hlavne v krajsej podobe nieco stoji a keby sme sli velkym treskom, tak to dlho trva a mozno by to ani nebolo uplne dobre z obsahoveho hladiska…cize berieme to ako iterativny proces s koncom najneskor k 01/2018, lebo dovtedy su tieto aktivity pokryte platnou dodavatelskou zmluvou a je teda na taketo aktivity vytvoreny priestor…zaroven ludia vzdy lepsie reaguju a vedia dat feedback, ked si uz nieco mozu ochytat…takto v krokoch sa vytvori aj riesenie, ktore ma vacsiu pridanu hodnotu, ako keby sme to robili uplne naslepo podla nasho uvazenia…

…prikladam aktualizovany xmind OpenData_ITMS2014 _01:2017.xmind (2.6 MB)

…tu mozes vidiet taku jednoduchu roadmapu…cize v prvej verzii API budu spristupne vsetky atributy/struktury, ktore nie su v xmind oznacene cislom 2 a bude to za tieto oblasti:

• operacne programy,
  • subjekty,
  • vyhlasene vyzvy a planovane vyzvy,
  • ziadosti o NFP,
  • podporene projekty,
  • verejne obstaravania.

…dalej sa API bude rozvijat o pripomienky/podnety, ktore pridu z pouzivania a plan za nas je pokracovat nasledovne:

• uctovne doklady,
  • ziadosti o platbu,
  • atributy/struktury oznacene cislom 2…

…ten xmind dava celkom komplexny pohlad na strategiu a rozsah zverejnenia dat z ITMS2014+…

…dovtedy kym som na tomto projekte, tak mojim cielom je zverejnit maximum co moze byt zverejnene a je o to zaujem zvonku…otazka je teda len prioritizacia a cas…

To vyzera ako keby si planoval odchod :slight_smile:

…tu mozes vidiet taku jednoduchu roadmapu…

Vdaka, to co mna zaujima (dodavatelia a meratelne ukazovatele) tam mate skoda ze uctovne doklady su az neskor. Toto by bolo velmi zaujimave pre verejnu kontrolu statnych financii kolko financii ktoremu dodavatelovi odtieklo.

…pevne verim, ze budeme agilny a ze nove verzie API pojdu v sviznom tempe…

Spristupnene API v docasnom rieseni

API je dokumentovane cez swagger. Linka https://opendata.itms2014.sk/swagger?url=https://opendata.itms2014.sk/swagger.json#/

API nie je este vo faze finalneho riesenia. Ide o betu, ktora pracuje nad realnymi datami.

Dalsi postup ohladne API pre najblizsie tyzdne je nasledovny:

• rozvoj popisov v ramci swaggeru z biznisoveho pohladu,
  • rozvoj o relevantne pripomienky/podnety, ktore pridu z pouzivania,
  • doplnit uctovne doklady,
  • doplnit ziadosti o platbu,
  • atributy/struktury oznacene cislom 2, o ktore bude prioritny zaujem.

Prikladam aj najaktualnejsi OpenData_ITMS2014 _01:2017.xmind (2.7 MB), rozisereny o atributy objektov UD a ZoP a update VO.

Sposob zbierania podnetov, otazok este upresnime. Pripadne nie je problem zrealizovat osobne stretnutie, kde si mozeme prejst logiku, vztahy, vyznam jednotlivych atributov, ktore su aktualne dostupne v API.

p.s. mam par napadov, ako sa da predmetne API rozumne vyuzit :wink:

Zoznam schválených projektov OPII

Aky je dovod ze su tie data v dokumentacii “lorem ipsum” a nie realne?

Inak do href odporucam davat plne URL (aj s domenou a protokolom) Zjednodusuje to implementaciu u konzumenta, nemusi vymyslat so skladanim url.

Je to kvoli tomu ze celu swagger json schemu generujeme z kodu aby sme mali dokumentaciu voci implementacii 1:1. Ten tool, ktorym to je generovane vytvara aj example model schemu, ktora je vyplnena generovanymi datami pre prislusny datovy typ. Ked si pozries dokumentaciu k modelu su tam dokumentovane jednotlive fieldy. Ale ked chces realne data tak je najlepsie zavolat API endpoint a pozriet co to vrati.

Mozme zmenit aby tam bola absolutna URL

zdravim,

ozvali sa ludia, ze by sa radi popytali nejake veci k predmetnemu API…aby lepsie chapali data a pod.

Preto z mojej strany nie je problem sa buduci tyzden stretnut osobne a prejst si tieto veci.

Navrhujem teda termin buduci tyzden stredu 25.1.2017 od 17:30 hod napr. v Nervose.

Vyhovuje? Napiste do komentov, kto pride…

re: ITMS. Niekto tu pred pár týždňami hovoril, že pri registrácii už v januári nebude treba to nekonečné množstvo ďalších byrokratických štátomvlastnených potvrdení. Ako to teda je? Lebo moc sa mi nevidí, že by sa to zmenilo…

…treba sa opytat toho niekoho kto to hovoril a riesit to tam, kde to hovoril…toto je topic o opendatach…

Joooj, prepaaac mooj, ja som si myslel ze to je topic o ITMS :wink:

vdaka za ochotu, ja pridem.

tu je relevantny topic Projekt ITMS2014+

takze dnes od 17;30 do 18;30 budem v Nervose…kto ma zaujem nech sa stavi a mozeme predebatit otazky k biznis logike dat v ramci API

…dnes bola uvolnena dalsia verzia API a pribudol novy endpoit - Uctovne doklady…

Chyba este zakladny popis, ale v skratke je mozne ziskat:

• zoznam uctovnych dokladov,
  • detail konkretneho uctovneho dokladu na zaklade id dokladu.

Uctovne doklady dostupne v ramci API predstavuju uctovne doklady, ktore boli zo strany prijimatela NFP predlozene na kontrolu na riadiace a sprostredkovatelske organy.

Uctovne doklady z pohladu vlastnika dokladu su delene na interne a externe. Interny je doklad, ktory vznika u vlastnika a externy je taky, ktory vnznikol mimo prostredie vlastnika, napr. dodavatelska faktura.

Uctovny doklad obsahuje zakladne info ako cislo dokladu, vysku dokladu, vlastnika dokladu, dodavatela, VO (ak vyplyva z VO), pripadne identifikaciu zmluv, ktore nie su evidovane v ramci endpointu VO, datum vystavenia, datum uhrady dokladu zo strany vlastika a pod.

Uctovny doklad zaroven obsahuje aj informacie o jendotlivych polozkach dokladu ako je nazov polozky, jednotkova cena, pocet jednotiek, suma celkom polozky bez DPH, DPH a suma polozky s DPH. Zaroven pre kazdu polozku je dostupna vyska financnych prostriedkov, ktora bola z polozky narokovana zo strany prijimatela na preplatenie a potom aj vysku financnych prostriedkov, ktoru riadiaci organ alebo sprostredkovatelsky organ z tej narokovanej uznal ako opravnenu a teda bola prijimatelovi preplatena.

Aktualne sa pracuje na endpointe pre ziadosti o platbu.

…17.2.2017 uvolena dalsia verzia API…API je obohatene o data ziadosti o platbu projektov…

Ziadost o platbu predstavuje jeden z najdolezitejsich formularov v ramci eurofondov. Ziadostou o platbu prijimatel deklaruje a ziada na preplatenie/uznanie vydavky, ktore realizuje v ramci projektu.

Na zaklade dat je mozne:

• vyhodnotit, kolko trva spracovanie jednotlivych ziadosti o platbu,
  • kolko financnych prostriedkov je aktualne poskytnutych prijimatelom,
  • kolko financnych prostriedkov uz prijimatelia pouzili a deklarovali na ministerstva,
  • kolko financnych prostriedkov ministerstva uznali a kolko nie,
  • prepojenie vydavkov na konkretne VO,
  • rozkategorizovanie financnych prostriedkov podla ekonomickej a funkcnej klasifikacie,
  • a dalsie ine…

…kratke info o aktualnych/pripravovanych aktivitach v ramci eurofondovych opendat…

• dalej rozsirujeme existujuce API v ramci ITMS2014+ - napr. rozpocty jednotlivych operacnych programov, polozkove rozpocty ziadosti o NFP a zazmluvnenych projektov, zakladne info o planovanych VO v ramci informacii obsiahnutych v ziadosti o NFP, atd.

• spekulujem nad vytvorenim “systemu” pre zdielanie dat za prodosle programove obdobia, nakolko historicke data su dolezite - toto nebude cez API, ale skor zverejnovany dataset na data.gov.sk

@peter_k @jsuchal pytam sa teraz ako IT laik, nedalo by sa prepojit ITMS2014+ s Metabase?

Isto ano, jedine co treba je nakodit nejaku pumpu z ich API do nasho datahubu. Pripadne nech oni otvoria von SQL port :slight_smile: