Open data Katastra

Verim, ze to podla dohody tou salamovou metodou zvladneme. Nachystame slubene PS a skusime UGKK pomoct… :muscle:

1 Like

Krátky koment k historickému úspechu Open data Katastra aj na našom FB :slight_smile: Redirecting...

1 Like

Prístup k vybraným údajom katastra nehnuteľností – prieskum v okolitých štátoch

2 Likes

Napriek vyššie uvedeným skutočnostiam a množstvu údajov, ktoré ÚGKK SR poskytuje formou otvorených dát, je náš úrad už roky konfrontovaný predovšetkým zástupcami súkromného sektoru a obviňovaný z neochoty otvoriť katastrálne údaje. Naše vysvetľovanie a obhajovanie dôvodov, prečo ÚGKK SR nesúhlasí s poskytovaním popisných katastrálnych údajov vo forme otvorených údajov, sa nestretlo s pochopením druhej strany.

No to je extremne zaujimave, ze sa tam pise o tom ake je to strasne citlive a tak, ale viete co mi tam chyba? Ze preco to je teda take strasne citlive. Mozno by to pomohlo tomu pochopeniu, keby tam okrem porovnavania sa s okolitymi krajinami boli aj nejake argumenty, alebo sme sa porovnali aj s nejakym lidrom - trebars novym zelandom a spytali sa, ze preco to nemozeme spravit uplne rovnako.

1 Like

Keďže išlo o prieskum zameraný na iný typ geopriestorových údajov, nebudeme robiť
porovnania alebo závery s naším prieskumom.

Radsej nie, lebo je tam napisane toto.

2 Likes

Ako píšeš. Ten článok je ale aspoň úprimný:
image

Presne takto mi celé tie roky diskusia s ÚGKK pripadala - “všetky argumenty za OpenData sú pravda, ale my to stále nepovažujeme za vhodné, a preto nebude nič, dovidenia”. Budem veľmi rád, keď svoje obavy konkretizujú, snáď až do podoby argumentov, s ktorými sa dá ďalej pracovať. Prísľub predsedu ÚGKK vidím ako nádej práve v tejto rovine, že začne diskusia a bude racionálna. Z článku dosť vidno zákopovú mentalitu ÚGKK doteraz - my chránime, spravujeme a robíme to dobre, ale tam vonku sú nejakí zlí ľudia, ktorí nerozumejú a robia nám zle.

Súčasťou nadchádzajúcich diskusií by rozhodne malo byť aj vyjasnenie si, kto za čo zodpovedá. Napr. že ak si spravím vlastnú službu, kde na základe údajov (ktoré som legálne získal) ľuďom umožňujem povedzme sledovať čo sa deje na pre nich zaujímavých parcelách, tak to nielen že nie je pre ÚGKK problém, ale mali by sa tešiť, že v ich sektore niekto vytvára ďalšiu pridanú hodnotu, mali by s ním komunikovať s cieľom ako ich službu zlepšiť a život im zjednodušiť, a taktiež by to snáď mohli brať ako podnet na zlepšovanie vlastných služieb. Keď som tento príklad spomenul na ostatnom stretnutí, stále som (zatiaľ?) dostal odpoveď: “Ale veď na našom webe je služba na sledovanie parciel, nevidíme preto dôvod aby niekto iný takéto služby robil.”

5 Likes

tak potom jedina cesta vedie cez financie. Akekoľvek projektove peniaze musia byť viazane na otvorenie dát. A musi sa kontrolovať priebežne, resp. pred refundáciou výdavkov

Toto som inak minule chcel vyskúšať, ale systém pustí sledovať len parcely vo vlastníctve subjektu, čo zadáva dopyt. Je to teda nepoužiteľné na 99% prípadov, lebo tá služba je potrebná skôr pre advokátov, prípadne aj bežný smrteľník si skôr sleduje cudziu nehnuteľnosť, keď ju kupuje, a chce aby mu pípla notifikácia keď sa objaví na nej záložka hypobanky, prípadne zbehne prevod…

3 Likes

Tlačová správa:

Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK SR) zverejnil ako OPEN DATA vektorové katastrálne mapy.

Koncom apríla bola do prevádzky spustená nová verzia web aplikácie AKO vo verzii 3.0 (Atribúty katastrálneho operátu) a jej súčasťou je nový balík OPEN DÁT.

Aplikácia AKO vyhotovená len vo vlastnej réžií Výskumného ústavu geodézie a kartografie Bratislava pod vedením p. riaditeľa Ing. T. Kubasáka ponúka informácie o zložení katastálnych máp, ich kvalite, pôvode a presnosti.

Je určená primárne pre odbornú verejnosť, ktorá s mapovými údajmi a súvisiacim operátom katastra nehnuteľností pracuje.

S potešením oznamujeme, že sme zverejnili OPEN DATA vektorové katastrálne mapy v aplikácií AKO vo verzii 3.0 kde je implementovaná funkcionalita k sťahovaniu vektorových údajov katastra nehnuteľností - vektorových katastrálnych máp vo formáte GeoPackage (gpkg).

Popis štruktúr dátového balíčka je priamo na stránke https://ako.vugk.sk/Structure. K dispozícii sú parcely registra C, parcely registra E s vybranými atribútmi a katastrálne územia.

Údaje je možné vygenerovať prostredníctvom aplikácie pre vybrané katastrálne územie.

Aplikácia po vytvorení balíčka odošle link na užívateľom zadanú emailovú adresu, z ktorého sa dajú údaje stiahnuť.

V súčasnosti sa údaje aktualizujú v trojmesačných intervaloch.

K tomuto riešeniu sme pristúpili z dôvodu rýchleho naplnenia požiadaviek odbornej verejnosti.

Systematické riešenie pre poskytovanie údajov bude zabezpečované prostredníctvom vývoja komplexnej platformy pre Open Data v rámci rozvoja ESKN.

Dúfame, že tieto OPEN DATA potešia nielen odborníkov a prajeme si, aby boli tieto dáta boli čo najviac využívané.

2 Likes

Môj názor: funguje to, ALE 3 mesačná aktualizácia :roll_eyes: , “limit 5 KÚ za deň” :open_mouth: , geometria iba JTSK (ktoré treba najskôr transformovať na JTSK03 a až z toho na napr. ETRS89) :grimacing:
…celkovo gratulujem k začiatku, verím že v deklarovaných 3 mesačných intervaloch sa veci budú zlepšovať.

2 Likes

image

Toto beriem osobne!

1 Like

Skús @cesko.digital… Nech vieme odkiaľ fúka vietor :smile:

Aká je licencia?

Aha, vidím. CC-BY 4.0. Je to trochu problém napríklad pre využitie v OpenStreetMap.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/ODbL_Compatibility
https://blog.openstreetmap.org/2017/03/17/use-of-cc-by-data/
Bude možné udelenie súhlasu napríklad podľa tejto formy?

1 Like

To ze je nieco posunute “10m” vedla je vacsinou otazka projekcie. Vsetko co som doteraz z *zbgis stiahol bolo bez specifikovanej projekcie. U nas je najlepsia krovak JTSK03 ale je celkom mozne ze gis ludia pracuju zo vseliakymi projekciami a najcastejsie asi s najrozsirenejsim pseudo mercator. taky educated guess treba spravit pri reprojekcii ked na kazdom metri zalezi :slight_smile: