Open data Katastra

Davam do pozornosti dva clanky:

http://dennik.hnonline.sk/sport/672287-nas-kataster-patri-k-svetovej-spicke-uznala-to-aj-svetova-banka

Objavuju sa aj pokusy sukromnych firiem zneuzivat udaje z kastastra a ponukat ich ako komercne sluzby.

Pochopitelne, existuju tu skupiny podnikatelov, ktore vyvijaju enormnu snahu na ziskavanie udajov katastra s cielom ich spenazovania. Tento ciel skryvaju za ine dovody, akymi su rozne “sluzby”, ktore planuju pouzivat nad osobnymi udajmi. Tieto skupiny operuju potrebou “otvorenosti” udajov.

EU katastre clensky statov legislativne neupravuje, pre odlisne pravne zaklady to ani nije mozne. Mozeme sa vsak inspirovat najma v susednych statoch. Standardom je neposkytovanie citlivych udajov protokolom OPEN DATA. Naopak, kazdy pouzivatel citlivych udajov sa musi identifikovat a po ich kazdom pouziti sa vytvara kontrolovatelny zanznam. Touto cestou ideme aj my.

Aké všetky dáta budú o štyri roky zverejnené?
„S katastrom nehnuteľností vediem dlhé diskusie, ktoré sa ešte zintenzívnia. Už dlho sa snažím o to, aby sme všetky dáta, ktoré kataster má, dali k dispozícii ľuďom. Chyba je aj v tom, že úrady majú predpísané nejaké príjmy. Ak ste podnikateľ a katastru zaplatíte, tak máte k dispozícii verziu, kde môžete vyhľadávať všetko. Ak ste občan, tak sú vaše možnosti obmedzené. Toto treba odstrániť, hoci úrady prídu o časť svojich príjmov.“

Zmluva medzi NASES a UGKK o open datach. Podpisana Frindrichovou.
6/263/2015/NASES | Centrálny register zmlúv

Tak ako to teda je?

1 Like

Este by som k tomu rad pridal nieco z europskej unie. http://www.eurocadastre.org/eng/latvian_presidency.html

1_Overview of the Open Data Questionnaire_2015.ppt (1.1 MB)

http://www.europeandataportal.eu/en/content/dutch-cadaster-data-be-published-open-data-2016

By making the cadastral map of the Netherlands available as Open Data, the Dutch government wants to stimulate innovation, value creation and the re-use of geo-information.

Vyzera to tak, ze v porovnani s celym svetom sme na tom dobre, ale len preto, ze celkovo je to vo svete velmi zle.

Konkretnejsie:

  • ku kontrolovatelnemu zaznamu:

Ups, toto som si nejako nevsimol. Bol som napr. na https://cica.vugk.sk/ a LV som dostal aj s menami a datumami narodenia bez toho ,aby som tomu portalu povedal svoje meno a datum narodenia. Z coho teda robia kontrolovatelny zaznam? Mne to takto neprekaza (ani to, ze tam obcas figuruje moje meno a datum narodenia), ale ak tvrdia ze nieco chrania a potom zistim ze nechrania, tak to by mi vadilo.

Dalej, ci uz ten kontrolny zaznam robia alebo nie, ak sa to nejako robi “cez Web” (tym myslim “human readable” t.j. “na nazretie” cez nejake Web GUI), preco je iny rezim pre “machine readable” (ked si chcem data stahovat cez API resp. teda cez “protokol OPEN DATA”)? Ak to mozem vidiet, preco si to nemozem stiahnut?

  • k bankam:

Ze otravuju ludi, to myslim mozu robit aj na zaklade udajov z uveroveho registra ci dalsich neverejnych zdrojov. To mi tiez az tak nevadi. Co mi vadi je, ze k udajom z katastra zrejme maju privilegovany pristup niektori vybrani spekulanti. Tuto nefer vyhodu by som im rad vybil z ruky tym, ze tie data skratka dame vsetkym (kedze strategia “nikto nema nic” by asi bola horsia).

Len je tu ta druha otazka ktora bola spomenuta na diskusii o datach ( Diskusia: Dáta - poklad, ktorý nevieme vyťažiť ), ze ci je policia a prokuratura pripravena riesit veci, ktore po zverejneni udajov Katastra vyplavaju na povrch.

  • k pochvale od World Bank:

V HN clanku a odvolavaju na hodnotenie od World Bank. Sme na 5. mieste zo 189. Skoda, ze neuvadzaju zroj, takze:

Co World Bank merala a v com sme na 5. mieste je use-case “Registering Property”, vid Business Ready (B-READY) .

Z pohladu Open Data je tam zaujimavy len komponent “Quality of the land administration index (0-30)”, pri ktorom sme uz nie 5. ale 12. A z neho len mala cast sa tyka Open Data, konkretne teda “Transparency of information index” kde mame 5.5 zo 6 bodov. Pointa je, ze sa nejde do hlbky a teda aj povedzme KAPOR ma plne hodnotenie, lebo “yes, available on-line” a detaily typu “neda sa strojovo spracovat” sa uz neriesia.

Vid Business Ready (B-READY) a Business Ready (B-READY) .

Ak sa pozrieme napr. na OKFN Index ( http://global.census.okfn.org/year/2015 ), tak za rok 2015 sme celkovo na 49. mieste zo 149. Ale specificky ohladom “Land Ownership” udajov sme na 31. mieste.

(zaujimavost: Australia je v OKFN index ohladom “Land Ownership” Open Data za rok 2015 na 1. mieste, pricom ale vo World Bank rebricku su az 26. T.j. rozne metriky meraju rozne veci a podla toho ich aj treba pouzivat.)

Cize ked berieme porovnanie s celym svetom, tak z titulu “jednooky je kral medzi slepymi” sme na tom v SR dobre.

V takom pripade, ak teda by sme my tu chceli od Katastra zlepsenie (aby sme neboli len jednooki) ale Kataster byt lepsi nechce, tak sa porovnavat so svetom bude zrejme este nejaky cas (kym nas ostani nedobehnu a nepredbehnu).

2 Likes

Vďaka za zaujímavé články i postrehy.

I. Ten prvý článok je pozoruhodný už samotnými otázkami autorky, ale je dobré a potrebné poznať názory a postoje zodpovedného subjektu.
K niektorým detailom:

  1. “Tlaky na obmedzenie objemu informácií z katastra” + “Problémy s adresami vlastníkov”: Okrem toho, čo už uviedol Hany a s čím plne súhlasím vyvstáva otázka o aké množstvá skutočných prípadov ide na základe ktorých by bolo potrebné k obmedzeniu pristúpiť, ako aj kde sa vytvára priestor na prípadné navádzanie k zneužívaniu údajov?

  2. Pokusy súkromných firiem zneužívať údaje katastra vs. zneužívanie “otvorenosti údajov”. Keby verejný sektor otvoril údaje akými sú aj údaje katastra, privátny sektor by mohol vytvárať novú pridanú hodnotu v podobe nových údajov, produktov a služieb. Tie by následne vytvorili nové pracovné miesta ako aj príjmy cez dane naspäť do štátneho rozpočtu. Na to akým spôsobom sa nakladá s údajmi podliehajúcimi ochrane (vrátane osobných údajov) je potrebné nastaviť a aplikovať vhodnú licenčnú politiku a využiť prípadne zefektívniť existujúce kontrolné mechanizmy a relevantné autority).

Na margo inšpirácií v susedných štátoch. Stačí sa pozrieť za rieku Moravu, akým spôsobom sa uberá otváranie údajov Národnej mapovanej autority (http://www.apkg.upol.cz/wp-content/uploads/2014/09/6_SemPra_B2.pdf).

II. Druhy článok znie v citovanej časti sľubne, otáznou ostáva deklarácia voči samotnej realite. Každopádne úsilie je potrebné oceniť a kde sa dá podporiť. Jednou z možností je napríklad odporučiť tému Katastra, ale aj iných zaujímavých geo údajov (napríklad Ortofoto (bod 10 z posledného rokovania KR NIPI + ppt), Územné plány a ďalšie) do hľadáčika aktivity Hodnoty za peniaze pre oblasť informatizácie verejnej správy v rámci programového vyhlásenia vlády (http://www.minzp.sk/files/dokumenty/programove-vyhlasenie-vlady/6483_programove-vyhlasenie-vlady-slovenskej-republiky.pdf).

III. Zaujímavá zmluva. Počul som o nej už veľa no prvý krát ju vidím.
Otázne ostáva, kde sú tie údaje, keďže Portál otvorených údajov momentálne nič také neponúka.

PS: Časť údajov katastra by mala byť sprístupnená koncom aj prostredníctvom INSPIRE, avšak v rámci legislatívne záväznej časti pôjde len o základnú geometriu a niekoľko atribútov.

Pri katastri je potrebné si uvedomiť základnú filozofiu, že v podstate celý katastrálny operát je zo zákona verejný až na zbierku listín. Otázka je potom, nakoľko umožniť prístup cez Web, resp. cez API a či má byť bezplatný a voľný.

Dnes je to tak, že najväčší prístup je fyzický, potom cez Web a cez API žiadny a je otázka nakoľko sa to má zmeniť. Akonáhle by bolo API, tak by to umožňovalo vytvárať akýsi paralelný kataster a tým sa dostať k dátam, ktoré sú dnes prístupné len fyzicky, alebo len oprávneným osobám (vlastnícka história parcely, vyhľadávanie v celej SR, majetková história vlastníka).

Napríklad chceme voľne prístupné kompletné LV aj s históriou vlastníkov, ktoré si dnes môžete vyžiadať na katastri za 8€ aj cez web? Chceme zverejňovať kúpne ceny nehnuteľností, ktoré doteraz verejné nie sú?

K článku v HN: Som rád, že pani predsedníčka je o kľúčových slovách - napr. OpenData - podrobne informovaná. Napr. formuláciu “neposkytovanie citlivých údajov” určite nepoužila náhodou. Rozumiem tomu tak, že pre nie-citlivé údaje je štandardom poskytovanie protokolom OpenData.

Na toto je jasná odpoveď: §69.6 z.162/1995: Katastrálny operát je verejne prístupný aj prostredníctvom prístupového miesta v internetovej sieti, ktorým je katastrálny portál. Údaje poskytované prostredníctvom katastrálneho portálu sú bezplatne prístupné a majú informatívny charakter.

Či cez GUI (web), alebo API nie je otázka právna, ale technická. Ide iba o zaistenie čo najvhodnejšieho spôsobu prístupu k údajom. V skutočnosti aj web je iba API - údaje sú prenášané zo servera spôsobom vhodným na strojové spracovanie v browseri.

Otázka “čo s údajmi môžem robiť” - napr. či ich môžem ďalej predávať (obava predsedníčky ÚGKK), už právna je. V súčasnosti zákon neobsahuje žiadnu možnosť ÚGKK obmedziť používanie údajov. Keďže v §69.6 nie je uvedený účel zverejnenia, nemôže si ho úrad “vymyslieť”, a teda účel je (pre používateľa) neobmedzený. Samozrejme pri rešpektovaní všetkých ostatných právnych predpisov, čiže napr. falšovať údaje samozrejme je zakázané.

Opäť, nie je žiadna možnosť rozlišovať medzi manuálnym a elektronickým budovaním “paralelného katastra”. Rovnako nie je možnosť rozlišovať na základe objemu údajov - či “sledujem” 1 LV, alebo milióny.
Ak si dnes začneš budovať históriu mne patriacich parciel, nemôžem Ti to ani ja ani úrad zakázať. A vyhľadávanie v celej SR je predsa aj dnes dostupné aj na katastrálnom portáli.

Nápad to je zaujímavý, ale takto o tom zatiaľ nikto nehovoril. Všetky úvahy o OpenData zatiaľ boli v zmysle, že to čo je dnes dostupné verejne zadarmo cez GUI, nech je aj cez API.

Toto je v súčasnosti pomerne jasné:
§68.3: Zverejňovať … údaj o cene poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov sa zakazuje.
§68.6: Údaje o cenách poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov sa poskytujú štátnym orgánom na budovanie ich informačných systémov alebo osobám, ktoré vyhotovujú cenové mapy.

4 Likes

Jeden nas projekt by potreboval tiez pristup k datam katastra, avsak jediny sposob na ktory sme prisli ako data dostat elektronicky/automatizovane je scrapovat ich pomocou URL. Data samotne predavat nebudeme, bude nad nimi postavena ina platena sluzba, Preto sa podla nas nejedna o rozsirovanie statnej dokumentacie.
Opierame sa o tieto ustanovenia zakona:

215/1995 Z. z:
§ 11
(3) Informácie zo štátnej dokumentácie sa poskytujú a sprístupňujú za odplatu; to sa nevzťahuje na
b) informácie sprístupňované prostredníctvom internetového portálu z informačného systému katastra nehnuteľností, ktorý je spravovaný na centrálnej úrovni; tieto informácie nie sú verejné listiny podľa osobitného predpisu,
§ 21
(1) Prevádzkovateľ sprístupňuje a umožňuje vyhľadávanie informácií a údajov z informačného systému geodézie, kartografie a katastra najmä prostredníctvom webových služieb internetového portálu.

162/1995 Z. z.:
§ 69 Poskytovanie údajov katastra
(5) Katastrálny operát je verejne prístupný aj prostredníctvom prístupového miesta v internetovej sieti, ktorým je katastrálny portál. Údaje poskytované prostredníctvom katastrálneho portálu sú bezplatne prístupné a majú informatívny charakter.
§ 68 Verejnosť katastrálneho operátu
(1) Katastrálny operát je verejný. Každý má právo doň nahliadať a robiť si z neho výpisy, odpisy alebo náčrty.

1 Like

Slide 16 je velmi pekny. :slight_smile:

Z pohladu Open Data je (IMHO) CUZK lepsi nez SK Kataster. Ale ked si teda pozrieme to hodnotenie World Bank, tak tam je CR na 37. mieste.

Na zaklade “pristupu” k rieseniu problemov a vztahov s obcanmi tipujem, ze CR nas vcelku rychlo dobehne a mozno aj predbehne aj v hodnoteni Work Bank.

Keby bola terajsia situacia taka, ze tieto udaje nie su verejne vobec a povedzme ze by sa aj trestala ich drzba (mimo katastra apolicie), tak byt som kludne povedal “nie” a “nie”. Ale kedze sa daju kupit za 8€, tak poviem “ano” a “mozno”.

Ono, tych 8€ sluzi ako “brzda”, t.j. aby tych udajov netieklo privela. Nuz a ak uz tie data maju “vybrane subjekty”, tak preco potom ostanych nechavat v tme? Cisto kvoli vcelku malemu zarobku pre statnu kasu cez Kataster? Ma byt takyto zarobok nadradeny potrebe transparentnosti alebo novym (aj komercnym) sluzbam ktore by z takychto Open Data vznikli po zruseni spoplatnovania resp. jeho obideni.

Vo februári som bol na školenie big dáta… čo ma prekvapilo, cvicenia sme robili na zverejnených dátach z usa o cenách nehnutelnosti, kde ich každoročne v týždňových intervaloch zverejňuje americká asociácia realitných kancelárií. Tak nerozumiem prečo vôbec padajú otázky o tom či zverejňovať, alebo že sa predávajú. Tam na základe týchto dát stavajú pre agentov appky… aby mohli lepšie obchodovat, určovať ceny…

3 Likes

Viete niekto co za problemy riesia na novom katastri https://kataster.skgeodesy.sk nakolko data neboli aketualizovane od 19.7.2016 ?
https://www.geoportal.sk/sk/novinky/portal-eskn.html

Tak v septembri sa rozbehla komercna sluzba, ktora ponuka sledovanie zmien nad popisnymi udajmi KN, presnejsie sledovanie zmien Listov vlastnictva http://www.zmenylv.sk/
Zaujimave by bolo trosku viac detailov, ci uz o technologii alebo o pristupe ku udajov

O tomto veľa neviem ale v princípe je to z pohľadu dát triviálna vec. Keďze nepotrebuješ sledovať celý kataster ale len niekoľko LV. Čo sa dá zbehnut každý deň. Tipol by som, že zdrojom dát bude cica alebo eskn.

Co sa tyka dat, viem ze je to jednoduche. Mam vystudovanu geodeziu, KN a GIS takze do dat vidim. Skor detaily o pristupe k datam atd. Ci je to otvorene pre kazdeho, alebo sa jedna o nieco specificke atd. proxte detaily, ktore sa clovek na tej stranke nedozvie, aky ja vlastne oficialny povod dat. Jednoduche priblizenie pre zakaznikov pre vacsiu doveryhodnost.

1 Like

najlepsie ti asi odpovie Tomas_M, vid predosle jeho komentare :slight_smile:

Inak tu by mozno bola na mieste infoziadost, ze ci sa tymto neporusila nejaka SLA a ake budu sankcie a tak.

Ja si myslím, že vzhľadom na príspevky Tomáša je úplne jasné odkiaľ tie dáta berú. :wink:

1 Like

V UK zverejnili vsetok nehnutelny majetok statu. https://www.epims.ogc.gov.uk/government-property-finder/home.aspx

2 Likes

Stále je tam "Testovacia prevádzka - verzia 4.0 ".

Čo sa týka prístupu, tak ESKN aj CICA vyslovene uvádzajú, že nie sú určené na hromadný prístup, na ten treba zmluvu.

Portál ESKN je primárne určený pre občanov SR. V žiadnom prípade nie je určený pre hromadný prístup k údajom KN a pre väčšie než bežné prehliadanie týchto údajov. Údaje KN vo väčšom rozsahu (hromadné údaje KN) poskytuje rezort Úradu geodézie, kartografie a katastra SR podľa § 21 ods. 2 zákona NR SR č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii v znení neskorších prepisov (ďalej len „zákon o geodézii a kartografii“) na základe zmluvy. V súlade s § 21 ods.(5) zákona o geodézii a kartografii prevádzkovateľ môže zabrániť prístupu prostredníctvom internetového portálu pri nadmernom či systematickom zaťažovaní aplikácie (napr. generovanie viac ako 1 000 dopytov za deň, príp. generovanie dopytov rýchlejšie než dokáže človek, generovanie dopytov bez zobrazenia výstupu, vyberanie údajov po listoch vlastníctva za ucelené časti katastrálneho územia alebo listov vlastníctva na základe aritmetického alebo alfabetického poradia a pod.) alebo pri detegovaní pokusu o narušenie bezpečnosti či funkčnosti systému si správca systému vyhradzuje právo identifikovanému používateľovi prístup k aplikácii zablokovať. Pri bežnom používaní aplikácie nie je používateľ naďalej nijako obmedzovaný.

Hej, UGKK velmi pedantne rozlisuju medzi “zverejnit” (na webe, typicky HTML) a “poskytnut na opakovane pouzitie” (download). Pre nas IT-ckarov je to cudne, pre UGKK je to ale alfa+omega ich pristupu k Open Data (=“opakovane pouzitie” v ich slovniku = “my sa nebranime, ale brani nam zakon”).

Toto rozlisenie je vraj v zakotvene v nejakom zakone. Uvital by som teda pomoc nejakych pravnikov, ktori by tieto definicie v zakone nasli a potvrdili alebo vyvratili, ze to tak je/nie je.