OP Efektívna verejná správa - prvé zámery zverejnené

OP EVS zverejnil prvé reformné zámery pre programovacie obdobie 2014-2020.
http://www.minv.sk/?predlozene-na-schvalenie

Tieto zámery by do veľkej miery mali ovplyvniť to, na čo sa využijú prostriedky informatizácie a preto sa s nimi chceme oboznámiť. Akékoľvek komentáre a diskusia k jednotlivým zámerom bude vítaná.

1 Like

Na stranke MV SR boli zverejnene dalsie reformne zamery na pripomienkovanie: http://www.minv.sk/?predlozene-na-schvalenie

  • zámer reformy procesov verejnej správy je predložený vo verzii 2 (po tom, čo neprešiel prvým schvaľovaním). Za 30m EUR dostaneme 90 inovovaných životných situácii. Kvalita KPI úplne mizerná…

Zámery s väzbou na OPII:

Otvoril som teraz dokument 15.RZ-ZVJS-Zefektívnenie činnosti Zboru väzenskej a justičnej stráže a zasekol som sa rovno na strane 5.

Moze mi niekto prosim vas vysvetlit ako toto vlastne ma fungovat?

Riadok cislo jedna - treba zefektivnit vnutorne procesy. Vieme ze to bude stat 950 000,- ako prosim toto vypocitali?

Riadok cislo dva - treba zvysit bezpecnost a ucinnost procesov zboru - ako sa to lisi od toho prveho? ako vieme, ze to bude stat 34 milionov eur, ked este neprebehla ziadna analyza, ktora povie co vlastne treba urobit? (vid riadok jedna) + uz vieme aky hw na to bude treba? Cloud nic? Proste ked v opise bolo v aspon studiach napisane, ze co sa ide robit (na urovni sluzieb), tak toto je uplne novy level, lebo tu nie je ani to.

Riadok tri - to iste.

@juraj.bardy pokial viem ty si jednym z tvorcov “reformnych zamerov”. Odkial su tie sumy? Ako to ma fungovat? Nemozes predsa v jednom dokumente povedat, ze “potrebujeme zistit co treba optimalizovat, vymysliet studiu a analyzu a dizajn a implementaciu a hardver” ale uz dnes tam napiseme, ze na to potrebujeme 50 milionov eur.

Ved to nedava vobec ziadny zmysel.

1 Like

fiction
Stretne sa n prísavníkov: plán na tento rok je zarobiť si xxx peňazí => tak musíme vypísať projekt za xxx + 50% a potom zavolám kamošovi nech sa to schváli.
/fiction

Volal som s @juraj.bardy, tiez s tym reformnym zamerom maju problem. Tie sumy tam treba chapat, ako orientacne a hlavne sa treba pytat otazku - “chceme toto za 50mega eur?” Naozaj to potrebujeme?

Velmi tu chyba realna prioritizacia od obcanov o akej tu hovori stale @gla.

Uvaha o tom ako sa pripravuje projekt. vacsina naledovneho textu je asi fikcia.

Priority od obcanov su super v temach ako skolstvo, bezpecnost na uliciach ci socialna politika, samosprava atd. Faktom je, ze temu bezpecnosti procesov vo vezniciach asi vie posudit minimum ludi.
Deliberacia, ktorej sucastou je aj edukacia o problematike je zakladom uspesnej participacie obcana/tretieho sektora/odbornikov/uradnikov z inych uradov a rezortov.
Ak by dokumenty, ktore tu preberame boli fakt vypracovane detailne v strukture ktoru uz maju, tak by to bol zaklad pre deliberaciu - edukaciu sirsej skupiny odbornikov a obcanov… cize po precitani dokumentu mame mat ako tak jasne, ci predmetny projekt naplna verejnu politiku, ktoru pokladame za prioritu. Potom by sa dal zistovat “market sentiment”.
Bohuzial vacsina projektov asi vznika sposobom, ze niekto v rezorte zada ulohu, aby jednotlive organizacne zlozky napisali nazvy projektov a abstrak. co by sme tak… Kedze kreativita padne vacsinou na uroven, kde je velky tlak/nedostatok casu ci inspiracie (teda na niekoho kto vie nieco napisat a preto ma toho stale vela v agende, alebo niekomu kto kopiruje to co vidi okolo a dopisuje len nazov procesu, ktory vidi najblisie v svoje agende a dlhodobo mu to prechadza) mame tu projekty ako x krat implementovany register niecoho s digitalizovanymi procesmi stale znova a znova a znova, lebo ved kopirujeme uz existuce, nereformujeme napriec rezortami. to tak.
Ked program opevs pise, ze sa maju optimalizovat procesy, tak sa moze stat, ze v zhone sa vymysli len nazov existujuceho procesu v existujucej agenende a doplini sa napad optimalizovat ho…
Nakoniec sa vezme pocet takto vygenerovanych projektov a vydeli sa nim suma pridena na dany program pre dany rezort. A uz viete kolko asi ma stat projekt. Ten potom naporcujes na drobnejsie co je zas tazke v tom zhone a priradis tam cisla tak, aby ti vysiel sucet hore vyratanej pribliznej ceny na projekt.

toto je asi moja fikcia a urcite to niekto riesi koncepnejsie. Urcite existuje spolupraca medzi rezortami a existuju nejake pracovne skupiny, ktore sa bavia ako zrusit co najviac agendy ktora sa nahradi synergiami spolocneho postupu rezortov a sleduju sa zivotne situacie. robia sa prieskumy verejnej mienky aj o inom ako preferencii stran, teda o prioritach ci navrhovane projekty maju byt riesitelne zaroven s agendou z ineho rezortu v jednom GUI nech to vyklikam naraz. Ved zivotna situacia je len jedna. Nevadi, ze je viac uradov a rezortov jej parcialnym “vlastnikom”. nahodne skupiny respondentov pozeraju na wireframes a odpovedaju, ci rozumeju pripravovanej apke a ci sa tesia. rovnako sa urcite robia prieskumy a workshopy medzi procesnymi kancelariami jednotlivych uradov a analytici maju nakreslene procesne a datove toky jednotlivych objektov. kreslia sa integracne rozhrania medzi rezortami a oddeleniami. cele sa to planuje presunut do cloudu nech sa komunikacia a prevadzka zjednoti a usetria sa obrovske ekologicke zataze spojene s vyrobov energie a papiera.

Tolko na temu kreativita pod tlakom kvantitatívneho uvoľňovania.

4 Likes

Fikcia sa dost podoba realite, no je to este horsie … Videl som agendove systemy, ktore uz su zastarale, o ktore sa nema kto starat, ktore bezia na winserver 2003, ktore uz nemaju ani autora, a ktore musia bezat zo zakona, lebo su to registre.

V prislusnych datacentrach furt sa dozaduju upgrade … ale “NIE SU PENIAZE” … chapete … miliarda sa minie, polovica z nej zbytocne … .ale nie su peniaze na system ktory stat potrebuje, ale drzia ho pri zivote nadsenci … A napriek tomu rezort isiel vyrabat nepotrebne formulare pre verejnost, ktore vyplni 5 ludi do roka … dovod ? Nepochopil som … bolo to presne pred rokom… Nastastie sa to nerealizovali, preto sa ma prosim nepytajte na rezort… ale takto rozmyslalo spustu zodpovednych v spuste rezortov … Preco ? Niekto stanovil falosne priority (preco ? ) … a nejako ich prepasoval do ust politikom, ci zodpovednym … Fakt som nepochopil ako sa stalo, ze mame spustu “elektronickych sluzieb”, ibaze ich pouziva minimum ludi …

Z mojho pohladu je najdolezitejsie postupovat v tychto krokoch:

  • Agendove systemy - up to date, technologicka kompatibilita, vykonnost, dostupnost hoc aj s tabletu …
  • API pre agendove systemy (pre potreby medzirezortnej integracie, ale aj pre potreby verejnych formularov, alebo mobilnych aplikacii)
  • Nasledne integracia agendovych systemov vratane optimalizacie ich samych … (urcit zdrojovy system pre kazdy registrovy zaznam, a konzumenti registrovych zaznamov, ktorí nerobia 77-u kopiu vasho cisla OP, alebo ulice … ale si ho z registra vypytavaju on the fly)
  • Az tak mozme riesit formulare na verejnost (VRATANE UPRAV PAPIEROVYCH FORMULAROV - vyskrtat nepotrebne udaje, dat tam iba jeden identifikator, a kolonky potrebne pre domenu, ktoru ideme riesit).
    Testom uspesnosti je prave zmensenie povodneho papieroveho formulara - pre neelektronicky proces komunikacie s klientom/obcanom.

Formulare sa zmensia minimalne o polovicu … az tak ich mozme implementovat elektronicky pre verejnost.
Bojim sa ale ze takto to nito nikdy nezanalyzoval a nenavrhol, pritom to nie je atomova veda. Hned huraaaa elektronizujme formulare … a ocakavania boli ze pojdem na urad iba raz … no Kulový … :slight_smile:

1 Like

štát by mal vedieť kde ho čo páli, svrbí atď. A aj na to by mal minúť nejaké to euro. Zmysluplne. Pri čítaní RZ sa jeden pýta, či toto slovo ešte je v slovníku SJ.
Ale mohol by sa občas občana spýtať čo by tak ten neborák daňový poplatník chcel.

1 Like

Myslím, že zisteniu potrieb a miest “kde páli” by mali prispieť reformné zámery MVSR-Meranie efektívnosti a Optimalizacia procesov vo verejnej sprave.
http://www.minv.sk/?schvalene-rz

Najmä optimalizácia procesov počíta s exaktným meraním procesov a ich vyhodnocovaniu voči KPI, resp. zákonným lehotám. Toto by mohol byť kľúčový projekt pre procesy vo verejnej správe a nepriamo aj ako významná podpora zisťovania reálnej (nie plánovanej) hodnoty za peniaze po implementácii projektov.

Hlavným zodpovedným je na MV SR Analyticko metodická jednotka na Sekcii verejnej správy.

1 Like