Online diskusia: Verejné obstarávanie vol. 2 - Kvalitatívne kritériá

Ahojte,

V ďalšom pokračovaní našich on-line diskusií sa budeme venovať špecifickej téme v rámci verejného obstarávania a to je téma kvalitatívnych kritérií, ich aplikácie a rizík.

Ako Slovensko.Digital sme názoru, že určité témy v rámci verejného obstarávania potrebujú dostatočnú odbornú diskusiu, výmenu názorov. Kvalita a kvalitatívne kritéria v rámci nákupu IKT je určite takáto téma. Reálne skúsenosti a reálna aplikácia v rámci súťaží v SR je minimálna. Uznesenie vlády SR č. 413/2020 dáva verejným obstarávateľom povinnosť používať kvalitatívne kritériá miesto kritéria najnižšej ceny. Pracovná skupina pre Verejné obstarávanie IKT bude o tejto téme tiež v dohľadnej dobe diskutovať.

Cieľom diskusie je zarámcovať kľúčové aspekty a riziká pri aplikácií kvalitatívnych kritérií a tak otvoriť priestor pre odbornú diskusiu a hľadanie riešení daných problémov.
Diskutovať budú:
Jozef Kubinec, MV SR
Marián Marek, PosAm/ITAS
Róbert Kramár, ÚVO
Tibor Szabo, inQool, a.s.
Peter Kulich, Slovensko.Digital

Otázky je možné pýtať sa už teraz v tomto vlákne. Vybrané z nich spracujeme a použijeme na začiatku ako úvod do diskusie.

Diskusia bude prebiehať cez Zoom - https://zoom.us/j/99991989132 a zároveň bude streamovaná aj na našom Facebooku.
FB event: https://fb.me/e/3rPoAEDsa

Otázky počas samotnej diskusie budete môcť klásť cez Slido (prihlásite sa jednoducho na stránke slido.com s kódom #SD40).

Tešíme sa na vás.

S pozdravom,

Tím Slovensko.Digital

2 Likes

Doplním iba pre tých komu sa nechce otvárať FB :wink:
Streda 2. decembra 2020 o 13:30 – 15:00 UTC+01

2 Likes

Konecne normalny politik, s normalnym nazorom:

1 Like

Ako mohol Holly dostat kompetenciu na to, comu vobec nerozumie a robi totalny rozvrat?

Ved toto je už snáď aj na demisiu.

Tu ulohu mu snad niekto zadal alebo si to len tak sam zobral a ostatni to pripomienkuju (ak to nemoze robit?)? Ale, ze tomu nerozumie a je mimo, tak to je fakt.

neviem, ci zadanie/ulohu na novelu ZVO dal Matovic Holemu alebo s tym prisiel tam sa Holy, ale priamo od Matovica mam info z dna 18.12.2020, ze ta uprava mala zabezpecit, adresovat tieto 4 odrazky:

  • zvysit rychlost VO, hlavne EU fondy
  • zvysit uspory z VO
  • dodrzat transparentnost procesu VO, umoznit verejnu kontrolu
  • umoznit vstup novych dodavatelov do VO

osobne si myslim, ze “zadanie” je dobre…ine je uz, kto a ako ho pochopi a nasledne akymi machanizmami realizuje/riesi

1 Like

… Miroslav Hlivák požiadal vicepremiéra Štefana Holého, aby stiahol novelu zákona o verejnom obstarávaní. Urobil to na základe zásadnej pripomienky generálnej prokuratúry, podľa ktorej úrad vicepremiéra nemá kompetenciu predkladať legislatívne zmeny …

Nuz mal by existovat Legislativny plan vlad a nemal by predkladat novelu, kto nema na to kompetenciu, taky nemal dostat ani ulohu, ci ako to je?

ja nie som pravnik, cize neviem

ak by to tak bolo, tak by som bol aj celkom nasraty, lebo sa tu nad tym spalili hodiny prac

ak by to tak bolo, tak by to bol riadny amaterizmus a doteraz to nikto nevedel? aj Hlivak? a GP tiez az teraz? ved kompetencny zakon isiel cez parlament, vybory a pod., ci?

Ťažko povedať, akou legislatívnou cestou sa vybral. Možno aj totálnym ignorovaním legislatívnych pravidiel vlády, ignorovaním ústredného orgánu (ÚVO), ignorovaním zaužívanej (funkčnej) praxe a pod. Pokiaľ neexistuje oficiálny podklad, nie je čo riešiť. ÚVO podľa mňa postupoval správne. Veď aj zriadenie Hollého úradu bolo ako blesk z jasného neba. Bez diskusie, bez možnosti reálneho pripomienkovania (formálne sa pravdepodobne pripomienkovalo).

“A doteraz to nikto nevedel?” - vedel, len si nedajú povedať…

Keď sa chce, všetko sa dá … viď ÚSTAVA

legislativny plan vlady na rok 2020 samozrejme existuje, dostupny je tu: https://www.vlada.gov.sk/data/files/7961_plan-legislativnych-uloh-vlady-sr-na-rok-2020.pdf
samozrejme obsahuje aj ulohu o zmene a doplneni zakona o VO (č.67)…
a samozrejme obsahuje aj gestora (podpredseda vlady)

v rozpore s doteraz zauzivanou praxou je to, ze predkladatelom je iny ustredny organ ŠS, ako ten ktory je gestorom pre usek spravy VO 575/2001 Z.z. - Zákon o organizácii činnosti vlády ... - SLOV-LEX

nikde som nenasiel kompetenciu podpredsedu vlady riadit usek VO 575/2001 Z.z. - Zákon o organizácii činnosti vlády ... - SLOV-LEX

nikde vsak nie je stanovene, ze zakon musi predlozit len vecne prislusny organ statnej spravy…co je podla mna aj tento pripad…

kazdopadne co chýba je MPK, posudenie vplyvov (mozno toto spravili…teda dufam)

Posudenie vplyvov vo vsetkyh zakonoch robia formalne, ak vobec robia. Problem je iny, zakon je absolutne mimo stnadardov EU (zatial tam stale sme) a EU zakony su dokonca nadradene, takze vobec nemoze igonorovat fakt kde sa Slovensko nachadza a aky zakon malo doteraz a smahom ruky zhodim zo stola vsetkoa nic ma nezaujima. Takto sa zakony robit nemaju (ano 2/4 vacsina moze vsetko, vid. nedavna novelka ustavy, ale takto sa Slovenko urcite nezaradi medzi vyspele krajiny)

§ 36 a 37 zákona 575/2001. Vyplýva to z neho. Inak je to zase len znásilnenie práva a letíme do ešte väčšej diery. Odborníci sú na daných úsekoch a nie na úrade vlády. A to že sú na úsekoch profíci, je zo zákona o štátnej službe.

Podobne aj stavebný zákon. Hneď na začiatku si tam prizvali kontroverzného pána.

neviete prosím, prečo mi zobrazuje iný text ako napíšem?
vyzerá to že neviem písať

neviem ci je to take jednoznacne, pred par rokmi napriklad MS SR zastresovalo organizacie ako UVO a pod. Davalo legislativne navrhy, ktrore pripravili do legislativnej rady. Z ustavy je to totiz vlada, ktrora ma legislativnu pravomoc, nie ministerstvo ci konkretna institucia. Je to teda nezvykle ak je predkladatelom miesto prislusneho organu vlada ale nezda sa mi to v rozpore s ustavou ci kompetencnym zakonom. Ale, nech si to vyjasnia pravnici.

Súhlasím, ale práve ten odklon od ustálenej praxe nie je normálny, logický, ani správny. MSSR asi nepripravovalo návrhy s laikmi.

MS SR to len predkladalo, zakon pripravovali na UVO. Taka bola prax, kedze UVO nedavalo materialy na legradu. Ale to sa uz zmenilo. To bol ale len priklad ze to nebolo proti pravu.

VYzera, ze nakoniec zvitazil zdravy rozum:
Po kriku nečakaný kompromis: vicepremiér Holý a šéf ÚVO sa dohodli na spoločnom návrhu tendrového zákona – Denník E (dennikn.sk)

1 Like