Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Vyssie niekto pisal, ze staci poslat email, aka je pridana hodnota toho WEBu (ze nehladam email?) ak to nezverejnuju? A preco to neodislo na SKIT (leo vraj tam nie su registorvany), ked staci poslat email (nevieme ho?), tak potom k comu to naozaj je dobre?

Koncentrácia žiadostí na jedno miesto môže odbremeniť úrady od opakovaných žiadostí o tú istú informáciu. Zároveň to neoberá Ťa o právo podať žiadosť.
Samozrejme, len ak je to zverejňované.

2 Likes

Sleduje to lehoty, navrhuje ti to co mas robit, ked dostanes odpoved, navrhne odvolanie etc… fakt je to uzitocna vec, treba skusit.

3 Likes

LEn ak to je zverjenovane a len ak to pouziva vacsina co pozaduju informacie (mame info kolko percent ziadosti ide cez tento WEB? ja si myslim, ze kopaludi o tom ani nevie, ze existuje a posielaju to klasicky mailom ci dokonca papierovo, ak by to bolo 50% a zverejnovali si, tak to ma urcite pridanu hodnotu)

Uz Jano ti pisal, ze to sleduje lehoty a samo vytvori odvolanie, takze zasadne uzitocne, usetri kopu manualnej prace. Kto informacie ziada pravidelne, oceni.

3 Likes

Sú to len tri riadky v celom článku, ale asi dosť hovoria aj na tému SKIT a celkovo MIRRI:

V názve pritom ide o ministerstvo regionálneho rozvoja a investícií.

Ak to poviem stručne, tak toto je ministerstvo eurofondov. Ostatné témy – ako digitalizácia a regionálny rozvoj – sú tu okrajové.

Záver si asi každý urobí sám. Ja sa osobne “teším” na odpovedi z “info dotazov”.

1 Like

sorry, ale toto davas uz fakt dost mimo…

Toto nie je nic nove, uz za cias UPVII to tak bolo. Vsetci predsa vedia, ze “papierovacky ohladom eurofondov” boli, su a budu velka cast agendy uradu/ministerstva.

Tak potom naco z toho urobili ministerstvo (potreboval niekoto flek? potrebovali sme zvysit byrokraciu?) a preco tam davali regionalny rozvoj (niekedy to bolo na ministerstve dopravy a aspon ako tak to fungovalo)?

V kontexte SD a špeciálne tejto témy my šlo o časť:

Samozrejme aj regionálny rozvoj je dôležitý, ale viď vyššie.

P.S.: SD “hearcovníci” - ako vnímate zmenu vlády po 2020/03 v schopnosti komunikovať, prijať informácie z vonku a celkovo proces digitalizácie?
Nemyslím tým len “ušetrenie” financií zastavením “zbytočných” projektov, ale celkovo reálny postup k nejakým skutočným výsledkom.
Lebo ja sa priznám, že po roku nevidím nejakú zásadnú zmenu. Niekde sa to zlepšilo, ale zasa inde zhoršilo, takže celkový výsledok sa mi javí ako bezo zmeny…

1 Like

Tak snad sme nespadli z marsu a vsetkym je jasne, ze ten regionalny rozvoj tam pridali prave kvoli Ledeckemu. To, ze sa teraz stazuje, ze to nemalo prioritu pricom bol prave on motivacia a statny tajomnik, aby sa to udialo, by som skor povedal, ze je priznanim si nezvladnutia situacie.

1 Like

Ale myslíš Ministriňou (a predsedníčkou strany), nie štátnym tajomníkom?

Asi som spadol z Marsu, ale to sa fakt rieši agenda jednotlivých ministerstiev podľa toho akých majú strany ľudí? Ale čo sa čudujem, ak sa chcelo po MH SR aby kupoval zdravotnícke testy a minister financií (starý aj nový) rieši očkovanie Sputnikom…

Dalsi priklad: Preco vznikol Sulikov post vicepremiera? Preco chcel Matovic vicepremiera na boj proti korupcii. Toto sa deje snad po kazdych volbach.

1 Like

Nechcem aby zaniká táto otázka…

1 Like

Ďakujem, uniklo mi to.
Bohužiaľ je výsledok to čo sa mi javí - stagnácia.

1 Like

stagnacia, inymi slovami - nic sa nerobi
Ale vtipna tema je budovanie odbornych IT kapacit, v preklade na MIRRI zvysili platy. Nie, nezvysili sa tabulkove miesta na IT ludi, nezvysili sa tabulkove platy. Nie je ani ziadny systemovy pristup, ale podarilo sa skomplikovat realizaciu projektov s napadom ze 15 percent nakladov ma ist na internych ludi. Okrem nedomyslenej logistiky a dosledkov, tak ide o DOCASNYCH ludi POCAS trvania projektu co po skonceni projektu odchadzaju prec. A neda sa s nimi ani uzavriet SLA, ani ziadny dlhodoby vztah.
Nie je mi jasne co na tom SD chvali, to je predsa uplne proti cielom co verbalne podporuju. Know how neostane ani v state ani v dodavateľskej firme ale zmizne.

3 Likes

Ak mám povedať za seba, tak je to tak, ako som očakával. Myslel som si, že príde k masívnym personálnym zmenám, ktoré niečo trvajú a že noví ľudia na MIRRI budú potrebovať veľa času aby sa zorientovali. Potom prídu nato, že byrokracia a špecifiká štátnej správy sú naozaj veľmi limitujúce. Teda polopatisticky 2 roky sa nebude diať nič moc. Potom sa už niečo podarí vykopnúť, avšak si uvedomia, že na realizáciu je málo času, tak prídu so stratégiou dajme niečo bombastické ale rýchle.

Ale tomuto sa asi nedá vyhnúť, vzhľadom na situáciu. Celkovo nám chýba vo viacerých oblastiach riadenia štátu konzistentnosť a kontinuita. Ak sa sústredia na budovanie personálnych kapacít na pozadí, tak to bude krok správnym smerom, aj keď asi neprinesie rýchle politické body. Kvalifikovaný personál je podľa mňa zárukou kontinuity a konzistentnosti (ak to tí ľudia vydržia, pretože je to pomerne náročné).

2 Likes

Akurat skor suhlasims nazorom “Okrem nedomyslenej logistiky a dosledkov, tak ide o DOCASNYCH ludi POCAS trvania projektu co po skonceni projektu odchadzaju prec.” A po dalsich volbach bude aj otvorena otazka co s SKIT (ak nahodou neurobia nieco lepsie ako firmy doteraz, skor si myslim, ze to bude obdobne)

To je za mňa otvorená otázka už teraz. Zo špecializovaného úradu spravili ministerstvo, čo znamená novú agendu, nové potreby, štruktúry atď. rozšírili to o regióny a investície, takže nová agenda x 3 (a neviem, či nájdeme horšiu kombináciu ako IT + eurofondy, v ktorej by sme dokázali byť tragickejší) a po niekoľkých mesiacoch do tohto novo vznikajúceho “organizmu” pridali SKIT štýlom “však nevieme ešte, nejako sa to potom vymyslí, na čo nám vlastne budú…”

Viem si predstaviť, že by takáto firma za 1-2 roky mohla prinášať výsledky pri zabehnutom ministerstve, kde iba rozšírili kapacity v rámci svojej subagendy, posunú know how, vedia ako so štruktúrou, vzťahy atď. Tu skôr dúfam, že za ostatné 3 roky dokážu dostať MIRRI a SKIT na úroveň, že ich nasledovníci to dokážu prebrať a rozbehnúť tam reálne projekty, dotiahnuť to, čo sa nestihlo atď.