Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Tak uz vidime prve firmy, ktore idu SKIT zachranovat.

https://www.crz.gov.sk/zmluva/8077284/

1 Like

Mna by seriozne zaujimal pohlad @janhargas na toto “zachranovanie” SKITu.

  • kde vidi pricinu, ze SKIT treba zachranovat?
  • ako vnima kroky “noveho” vedenia pri tomto zachranovani? (mimochodom toho, ktore malo jeho doveru, ked ho menovali)
  • ako vidi buducnost SKITu a.k.a. stane sa zo SKITu prietokovy ohrievac?

K pricine som sa uz vyjadroval - nerealistické odhady zazmluvnenia projektov pri vzniku SKIT a slabé plánovanie tohto procesu, ktore firmu dostalo pod cashflow tlak.

Aktualne obstaravanie nepovazujem za “zachraňovanie”. To je nejaky narativ, ktory vznikol ani neviem kde.

Obstaravnie kapacit tymto sposobom nepovazujem za šťastné, najma ak je vysutazene DNS na nakup kapacit v SKIT aj centrálne na MIRRI. Neviem, aká logika viedla k tomu, že sa po mojom odchode rozbehlo taketo VO. Urcite by si to zasluzilo minimalne PTK, ktore žiaľ neprebehli. Kým som bol na MIRRI, ziadna zmienka o takomto VO ku mne ani k dozornej rade SKIT neprišla. Samozrejme nemozem zodpovedat za to, co robil moj nastupca od 9.2.2023

Tym som myslel VO na kapacity. Zmluva s BrainIT na projekt CAMP, ktoru sem pridal Jano, je pre mna este vacsou novinkou.

U mna. Lebo SKIT zjavne nestiha momentalne zazmluvnene veci.

1 Like

V článkoch vyššie som sa dostal k takýmto krásnym údajom o cene zákazok pre SKIT. S televíznych správ som zvyknutý počúvať o stovkách miliónoch až miliarde a preto mi tieto čísla prídu nižšieho charakteru. Mám otázka do pléna na ľudí, ktorí sa tomuto rozumejú viac: Sú takéto čísla dobré? Sú férové?

Lepšie by bolo, keby sa tu objavovali rozpočtové tabuľky s mandaymi - aby bolo vidno co kto robil a za kolko, a co realne urobil z hľadiska zadania projektu. Z jednej vety a sumy sa toho moc usúdiť nedá.

táto otázka mi pripadá rovnako naivná ako keď angažovali 3 profesorov aby za týždeň posúdili či riešenie SAPu je urobiteľné keď v 2011 mali nahradiť daňový systém Novitechu …
Miesto toho aby skúsený projekťák povedal, ok, mám tu 27 kľúčových funkcionalít (procesov), za rok a pol bolo otestovaných 3, ostáva 24 kritických funkcionalít, niektoré z nich nielenže nie sú otestované ale ani nezačala implementácia a o 3 mesiace mám ísť do produkcie … Každý skúsený projekťák povie, že je to nezmysel, a vôôôôbec do toho netreba ťahať profesorov, a vôbec netreba do toho ťahať ani SAP, od ktorého schopností aktuálny stav projektu nezáležal …
Jednoducho takéto veci sa musia posudzovať v súvislostiach. A podmienky a súvislosti sa každým dňom menia.
Preto ak chcem ROZBEHNúŤ nový projekt s novým tímom je nákladová cena úplne iná ako s celou novou firmou a úplne iná ak ke´d zabehaná firma robí svoju rutinnú prácu… Ak mi po roku pol tímu odíde a treba sanovať a znova sa učiť je zase cena inde …
A potom je otázka akú maržu si má dávať štátna firma, vytvorená na to aby ukázala, že sa dá dodávať rýchlejšie, kvalitnejšie a lacnejšie … ako komercia …

2 Likes

Prečo si to vymazal? Sak si to dobre napísal

1 Like

Uz minule som tu niekde v postoch napisal, ze sa uz radsej k inym temam ako ID-SK nebudem vyjadrovat. Stale mi to vsak neda :smiley:

Tak pre tych co to zaujima, tu je povodny prispevok:

Za najvacsi problem SKITu vnimam politiku a politikov. Politicke rozhodnutia, ktore ovplyvnuju smerovanie celej firmy. Viz.:

  • Odchod Mareka Antala po rozkole v Za ludi (Kolikova vs. Remisova)
  • Vymena vedenia SKIT (po komunalnych volbach)
  • Odchod Jana Hargasa po rozpade vlady (vraj treba “urychlit” niektore procesy)

Aky to malo dopad na SKIT?

  1. Marek Antal - Marek chcel zo SKITu urobit center of excellence statu. Vytvorilo sa v SKITe produktove oddelenie, dizajnovy tim, zacal sa zavadzat SAFE a pod. Vytvorili sme koncept digitalneho ecosystemu obcana (SVM, slovensko.sk, moje.slovensko.sk), zadefinovali sme klucove centralne komponenty, … . Vsetko s cielom aby odborne kompetencie a procesy neboli ovplyvnovane chodom ministerstva a odborne timy boli schopne “prezit” aj zmeny vlady.
  2. Jano Hargas - Jano chcel zo SKITu “montovnu”. MIRRI zacalo ako zbesile hirovat produktakov (teraz hiruju uz aj UXakov), zacali vytvarat oddelenia a struktury na MIRRI. To, ze produktaci znali problematiky su v SKITe nikoho nezaujimalo (SKIT je montovna). Dookola sa novym ludom na MIRRI vysvetlovalo co a ako SKIT robi. A po roku znova (ked to niektori na MIRRI uz nedali a isli radsej dalej svojou cestou). Robi sa to doteraz. A uvidime co bude po zmene vlady.
  3. Dodo Granacka - Hmmm … no vzhladom k vyssie spomenutym obstarkam (ci uz to za 12 ci 15 mega alebo to za vyse 1 mil.) a vyssie spomenutym vyjadreniam JH mam pocit, ze Dodova vizia bola urobit zo SKITu … nazvime to … procesnu organizaciu. Projekt pride, v SKITe sa sprocesuje a posunie sa dalej.
  4. Martin Bezek - tazko povedat. Uz som mimo dianie. Martinove posobenia vsak nebude tiez asi velmi dlho trvat.

Ked to zhrniem - SKIT bude mat v septembri 3 roky - za tu dobu je tam uz 4. statny tajomnik (klucovy zastupca akcionara - nositel vizie) a 2. vedenie (realizator vizie). O mnozstve riadiacich pracovnikoch, ktori boli odijdeni alebo sami odisli ani nehovorim. To vsetko z mojho pohladu sposobene primarne politickymi zaujmami.

Ako moze niekto cakat, ze v takej konstalacii bude SKIT excelentna firma, s excelentnymi dodavkami? Pokial nebude zabezpecana kontinuita vizie je SKIT odsudeny na zivot v marazme. Bohuzial.

2 Likes

Predstava, ze sa len takto halabala outsourcuje kompletne vsetko okolo informatizacie do statnej akciovky/kosic musela narazit na realitu skor ci neskor. Divim sa, ze az tak neskoro. Staci si totiz precitat par zakonov o tom, ze kto riadi informatizaciu, zodpovednosti, kompetencie. Ak sa toto malo udiat, tak tam niekde bolo treba zacat aj zmenu.

Jednak si sam odporujes a dvak dnes uz mozeme s istotou povedat, ze tento ciel (ak to ciel naozaj bol) sa jednoznacne nepodarilo naplnit. Neprezili ani prvy “konflikt” s novym statnym, ktory bol pod rovnakou ministerkou z rovnakej vlady.

Statna akciovka ma ovela slabsie kontrolne mechanizmy na zasahy “zvonka” cize sa fakt divim, ze vobec niekto vyslovil ideu, ze to bude nejake centrum excelentnosti odolne voci vrtocham politickych nominantov, ktori maju de iure absolutnu kontrolu nad SKIT.

Nehovoriac o tom, ze to naraza hned na to, ze ak by hocikto z tohto centra excelentnosti dosiel na lubovolny urad, tak ich mozu otocit vo dverach, lebo “sa s nimi nemusia vobec rozpravat, lebo na to nemaju ziadnu kompentenciu”. Defacto by boli v podobnej roli ako hocijaky externy subjekt. Mohli by tak akurat neformalne a formalne pripomienkovat (ako trebars my alebo ITAS). Proste ak toto bola vizia (inak pocujem ju takto asi prvy krat), tak by ma fakt zaujimalo, ze aku rolu malo mat v tomto celom napade MIRRI a ako si to predstavovali, ze budu zakladne veci fungovat.

4 Likes

Vyssie je dovod preco som to zmazal :smiley:

Riesit to znova dookola mi nedava zmysel.

sak diskutujeme, po x-ty krat moze niekomu nieco docvaknut alebo si na nieco spomenie alebo niekto si to tu precita a nieco si uvedomi… imho to ma vyznam

3 Likes

Netusim kde si prisiel na to, ze by sa do SKITu malo outsourcovat vsetko okolo informatizacie. Dokonca si myslim, ze v SKITe nikdy nemali byt projekty ako KSDR, UVO, KAV, …

A preco by mal niekto zo SKITu ist riesit nieco na OVMko?

Tu.

Mna nejake projekty UVO nezaujimaju, ale predstav si, ze nejaky dodavatel (ano podla zakona ste este stale len bezny dodavatel) si zacne diktovat centralnu architekturu egovu a veci co maju dopady okolo. Ved to je totalna haluz. A aj keby to boli najlepsie napady na svete, tak to musi predsa prejst aj nejakym pripomienkovanim a prijat sa konsenzom. Pamatam si velmi zivo ako sme po prvych vynorenych navrhoch zo SKITu ziadali prerokovanie / pripomienkovanie v standardnych skupinach a zohladnenie voci NKIVS/strategiam, ktore boli vladou (!) davno schvalene. Proste nic nebude, takto sme to super spravili a schvalme to.

Mne to pripada, ze Antal nepochopil vobec pravidla hry, nakreslil vam peknu utopiu a ked utopia nenastala, tak sa zacali hladat vinnici vsade inde len nie na zaciatku.

A ako ste chceli navrhovat a prevadzkovat tie centralne komponenty? Bez OVM? A ako by sa dostali do prevadzky? Nasadite ich na SKIT k8s a urady to zacnu pouzivat? Kto vam vobec da sucinnost na nejaku integraciu a na zaklade coho? Ved vy ste z pohladu zakona firma ako kazda ina. Ked si vypytam integraciu na RFO/RPO, tak prva otazka bude, ze ukaz mi legislativny ramec, ze preco tam mas mat pristup a skoncili ste. Ja nevidim odpovede na uplne zakladne prakticke otazky, co mi napadnu za 5 minut.

4 Likes

Jano, uzavrime tuto diskusiu tak, ze mame proste ine nazory. Aj tak to co bolo uz nezmenime. Aka by teda mala byt buducnost?

Co mam urobit aby som statu nejako s digitalizaciou pomohol? Co ma urobit iny dizajner, developer, architekt?

Nazory su pekna vec, argumenty lepsia. Ako myslis.

Sudiac podla aktualneho stavu, tak pokial si developer, tak sa treba hlasit do SKIT alebo ako subcon, aby sa to stihalo. Ak si architekt/produktovy clovek, tak na MIRRI.

Aky by mal byt cielovy stav?

Na cielovy stav tu je NKIVS. Myslím.