Obojsmerná elektronická komunikácia

  • obojsmerna elektronicka komunikacia. Mnozsto dokumentov odovzdavam cez portal Financnej spravy, v opacnom smere mi ale takmer vsetko chodi stale postou do vlastnych ruk, pricom z mojho pohladu su to fakt drobnosti, o ktorych by som sa hmohol dozvediet hned. Napr. raz sa mi podarilo odovzdat danove priznanie k DPH 2x za jeden mesiac.

  • zjednodusenie podavania danoveho priznania (a mnohych dalsich dokumentov). To, ze dam papierovy formular do elektronickej podoby je pekne, vyplnim z domu, nemusim chodit na danovy urad, ale stale mi dost casu zaberie jeho vyplnanie. Uplne idealny stav by z mojho pohladu bol, keby existoval statny uctovnicky softver (podobne ako v Estonsku) + API pre software tretich stran. Uctujem/evidujem v tomto softveri, pripadne v nejakom komercnom, ktory vyuziva ich API, a danove priznanie vyplnit jednoducho nemusim. Z pohladu narocnosti by jednoduchsou alternativou bolo, keby bolo robene napr. formou sprievodcu a neziadalo udaje, ktore sa daju zistit inde. Som student, zivnost mam popri skole, nemam deti ani manzelku, spyta sa to mozno par otazok, napisem moje prijmy a vydaje a bum: vsetko OK, zaplat tolko a tolko na tento ucet, do SP budes odvadzat tolko, do ZP tolko a hotovo.

1 Like

Toto je do velkej miery v principoch “jedenkrat a dost” a “proaktivne sluzby”. Bohuzial su nam slubovane uz desatrocie.

Co sa tyka obojsmernej povinne online komunikacie, tak uplny suhlas. Niektore sluzby su dnes v rezime “jednosmerny email zo zarucenym podpisom”.

Toto uz je legislativne osetrene a malo by fungovat od 1.1.2016

s tymto suhlasim. Ten koncept sa vola “predvyplnene danove priznanie” a napr. v Estonsku alebo v severskych krajinach je pomerne bezne, ze obcan len potvrdzuje proaktivny vypocet dane a spravnost udajov, ktore uz stat o nom ma.

Tých termínov je v zákone bohužiaľ niekoľko, väčšina smerujúca až k roku 2017, nakoľko chýbajú HW a SW záležitosti na strane úradov.

Problém je napr. v legislatíve, ktorá zatiaľ nerieši fikciu doručovania. Poviem príklad - všetky informácie vie zasielať Obchodný register elektronicky (podpísané ZEP), avšak oznámenie o odmietnutí musí prísť poštou alebo si ho môžem prevziať osobne. Pretože je tam lehota 15 dní odo dňa prevzatia a zatiaľ legislatíva nerieši to, že to prevezmem (otvorím) vo svojej schránke na Slovensko.sk. Register to tak nesmie brať ako potvrdenku o doručení a musí ju dostať iným spôsobom. Finančná správa SR zatiaľ nie je vybavená na to, aby podania vedeli posielať elektronicky so ZEPom, na Živnostenských registroch je väčšinou miestnosť, kde je ID karta nadriadeného a tam sa podpisujú všetky podania. Kým nebude mať každý pracovník oprávnenie a možnosť podpisovať podania elektronicky a inštitúcie to nebudú akceptovať, dovtedy budeme dostávať listy poštou, alebo v lepšom prípade naskenované a opečiatkované papierové listy mailom.

Pockaj, nebola toto cela pointa toho modulu UPVS?

od 1 augusta 2016 budu aktivovane schranky vsetkym pravnickym osobam, pokial nepride k dalsiemu posunutiu ucinnosti zakona.

Pevne verim, ze schranky dovtedy nejako zlepsia, lebo to je teraz z pohladu UX takmer nepouzitelna vec.

  • legislatíva už dávno rieši fikciu doručenia, dokonca s fikciou doručenia sa bude dať doručovať aj fyzickým osobám SIC! a dokonca aj elektronicky
  • najväčší problém opäť nie je HW ani SW ale absencia koncepcie. Keď chcem totiž doručovať, musím vedieť v akom formáte budem doručovať, aký podpis (pečiatku) budem používať, ako dlho budem súbor potrebovať, ako a kto bude konvertovať dokumenty (pošta už slintá, zabudnime na konverziu v domácnosti), ako bude riešené dlhodobé uchovávanie obsahu ale hlavne - ako to urobiť čo najjednoduchšie
  • už sa neviem dočkať na niekoľko miliónov .zep, .zepx dokumentov, ktoré si mimo SR nikto neotvorí :smile:
  • alebo na podpísaný výpis z Obchodného registra vo formáte .zep . alebo v nejakom super novom formáte

pochybujem, nespomínam si na UX prívetivú aplikáciu od tejto partie, pritom by stačilo kopírovať ČR

Sme v kontakte s riaditelom NASES, ktoreho sme na to viac krat upozornovali. Chce to riesit, kedze to vnima ako dost zavazny nedostatok od dodavatela.

Nech riešia. Mám však pochybnosť, či majú UX vo svojej DNA. Skôr to skončí tak slovensky, že budú vytvorené pracovné skupiny, ktoré aj tak nič nevyriešia. Schránky fičia už takmer dva roky a vyzerajú stále otrasne. A čo najviac milujem na našich schránkach je to spamovanie opakovaným nekonečným množstvom spätných oznámení o spracovávaní podania. V priemere na jedno podanie príde asi tak 20 spätných oznámení. Je to sen.

1 Like