Občianske združenie Slovensko.Digital - pomoc so štartom

Suhlasim. Ale nastroj moze tiez byt pekne nalesteny, umyty a s navodom na bezpecne pouzitie v sulade s jeho urcenim. Na draft kodexu sa rad pozriem / doplnim/ zreviewujem s tracked changes. Najlepsie po stvrtkovom …onom…a potom ako uvidim stanovy. Aby som lepsie pochopil kontext.
Btw parafrazujem Pohlreicha: “Viděl jsem žábu bušit pěstí do skály, srát hada, koně zvracet v barvách trikolóry, dokonce jsem viděl i stíhačku couvat, ale aby mi někdo vykal v internetové diskusi, to jsem ještě neviděl.” :smile:

1 Like

jasne - rozumieme si. S tym zalozenim o.z. nas trosku tlaci cas, takze je super ak sa nam podari teraz vychytat co najviac much (naozaj to ocenujem - napr. tie 2% bol dobry point), no zaroven uz teraz vieme, ze tak stanovy, ako aj podmienky clenstva este budeme doladovat za chodu. Kriticke pre nas je rozbehnut to, aby sme sa tomu vedeli venovat na full-time. Mozme sa pobavit vo stvrtok.

tak…ja som taky hamblivy typ :slight_smile: Mozme si kludne tykat.

1 Like

Tak sa za ospravedlnujem za kus naivity, a zaroven ma tesi ma ze ste sa pobavili … :slight_smile:
Ale uznajte, ze to znie absurdne. Stat utraca a utracat bude. Komunita mu bez naroku na odmenu mu ide pomoct utracat rozumnejsie… A aby to mohla zadarmo robit, este si za to bude platit (aj ked len prevadzkove naklady) … To znamena, ze k uz schvalenym miliardam (ktore sa musia minut, inac budeme pre Brusel neschopni) sa tieto naklady mozu rovno pripocitat a navysit tak celkovu sumu OPII, PO7 … :slight_smile:

Kde soudruzi z NDR udelali chybu ?
Ale inak respektujem z ucty k zakladatelom kazde rozhodnutie platformy … sak ak by som nie … tak by som musel zalozit vlastnu … :smile:

Rozmyslal som ci sa spytat … ale teraz sa uz spytam. Nesedelo mi odzaciatku zamyslane clenstvo pravnych subjektov (iniciativu som chapal ako hnutie jednotlivcov), a pri diskusii o etickom kodexe mi to uz nesedi vobec (jeden kodex na osoby aj organizacie ?). Ste si isti clenstvom pravnych subjektov ?

Nevylucujeme ho a kodex (volajme to radsej podmienky clenstva) ma ustrazit to, kto sa moz stat clenom. Ale opat sa vratim k tomu, ze momentalne ani nie je zamerom spravit z toho o.z. siroke hnutie. Ma to byt mala organizacia, ktora umozni core teamu fungovat.

Ja som od založenia členom itSMF Slovensko (aktuálne predseda Správnej rady), t.j. OZ ktoré združuje aj FO ale hlavne žije z príspevkov PO. Skúsenosť je taká, že počas cca 8 rokov existencie združenia sú aktívni tí istí cca desiati ľudia a tá aktivita je nízka, pretože každý má svoj život a toto sú veci navyše. Napriek tomu to má zmysel, len si treba dobre premyslieť budúce fungovanie. Úvodné nadšenie môže opadnúť a systém musí byť prakticky funkčný aj potom.

Ako bolo slubene, prikladam draft stanov.
Este to nie je po uplnom zapracovani pripomienok - pravnici na tom stale robia. Ale tie hlavne ciele a format su tam.

Stanovy_Slovensko.Digital_draft.docx (40.9 KB)

1 Like

Super.

  1. Nie som si isty ci rada smie rozhodovat o zmene stanov, nemusi to byt predmetov VZ?

  2. Nie som si isty ci takto formulovane ciele cinnosti kvalifikuju oz na dve percenta z dani

  3. Riadny clen by mohol mat pravo aj " požadovať vysvetlenia od iných členov združenia o ktorejkoľvek záležitosti, ktorá sa týka spoločnej činnosti v rámci združenia"

  4. Riadny clen by mal aj “rešpektovať rozhodnutia schválené orgánmi združenia.”

  5. VZ by mali mat moznost zvolat aj clenovia keby sa im nieco nezdalo, napr. ked to bude chciet minimalne tretina riadnych clenov

  6. Vysku clenskeho by si podla mna mali odhlasovat clenovia na VZ a nie urcovat rada. Rada moze urcit clenske milion, clenovia nebudu platit, porusia svoje povinnosti podla stanov a rada ich vykopne

  7. Revizor podla mna nesmie byt clenom rady a malo by to byt v stanovach uvedene

  8. Vylucenie clena by podla malo byt schvalene VZ a nie radou. Posobi to dost nedemokraticky:)

Tolko aspon narychlo zopar nametov…

1 Like

Trochu som to učesal a prekopal

Stanovy_Slovensko.Digital_draft2.docx (62.2 KB)

2 Likes

welldone!

dovolim si par rychlych postrehov:

  • vlastnorucny podpis ziadatela nedava zmysel pri ziadosti pravnickej osoby o clenstvo

  • v zmysle takto formulovanych stanov moze byt revizorom aj napr. vykonny riaditel - je to v poriadku ?

  • ak je clenom pravnicka osoba, ako bude kandidovat do organov ? Moze nominovat iba statutara ? zamestnanca ? hocikoho ?

  1. mal by podpisovat statutar takze imho no problem ale je to tam mozne dat explicitne

  2. clenstvo v organoch by malo byt nezlucitelne

  3. clenom organu moze byt iba FO - stanovy ako celok neriesia, kto zastupuje PO. To co sa da pouzit len nepriamo pri sucasnom zneni je plmonocentsvo (ale len pri VZ)

tie moje edity boli najme o ucesani, nie k materialnych zmenach

Myslim ze napr. taky ESET by asi nebol vnimany problematicky a profiluje sa ako firma, ktora ma v tomto ambicie nieco robit (resp. nadacia jeho majitelov).

Ivan, no neviem ci ich budeme mat kde posadit :smile:

ad nadacie: nadacia eset nema priestory ale po diskusii padli dva mozne neutralne priestory kde by sa to dalo. ale imho to nie je na diskusiu tu.

Prave naopak, prve za co nas napadali boli reci typu JPP, ze ESET planuje nejaku politicku stranu a my sme sucastou ich kampane.

A cudujes sa? Pre medialnych a politickych analytikov je to logicka uvaha. Ti sa praveze cuduju tomu ze to tak nie je. Resp. uznanlivo pokyvuju hlavami ze ako systematicky sa to utajuje :slightly_smiling:

Obdobne to vyzera s aktivitou napr. v SOIT. Bola aj debata o “profesionalizacii” - t.j. ze by OZ zamestnavalo 1-3 ludi aby mohli niektore konkretne agendy SOIT riesit s vacsim nasadenim na “full time” - ale zatial sa nenazbierala potrebna kombinacia odvahy a penazi.

Preto som rad, ze slovensko.digital ide cestou profesionalizacie.

2 Likes

pripomienky k stanovam :
1, problematické vidím, že výšku členského určuje rada. Tá by ju mohla navrhovať ale schvaľovať by ju mali členovia.
2, určite zapracovať návrh činnosti tak aby bolo možné čerpať 2% daní - podľa revízie @pkovac
3, zvolanie VZ by malo byť aj v právomoci členov a je asi na diskusiu akého počtu či 1/3 alebo viac ako 1/2 všetkých členov
4, správna poznámka @IvanK - Revízor by nemal byť nikto z rady ani výkonný riaditeľ a to treba zapracovať explicitne do stanov

@jsuchal reči vždy budú a vždy bude očiernovanie. To patrí do komunikačnej výbavy všetkých čo si neželajú zmeny. A v tomto sú silné záujmy aby k zmenám čo chce slovensko.digital neprišlo. Ved niekoho pripravíte ak všetko vyjde ako chcete o 1.miliardu € do vrecka. A to je veľmi silný záujem. To si treba uvedomiť. Takže treba čakať tie najhoršie svinstvá a očierňovanie …Hold na to si budeme musieť zvyknúť a naučiť sa ich vyvracať a spracovávať. Takže JPP netreba brať vôbec do úvahy a každému, kto si myslí, že robíte/me politickú kampaň niekomu treba povedať, že každý kto bude presadzovať riešenia slovensko.digital a má reálnu moc ich implementovať je vítaný aj keby to bol trebárs sám SMER :smiley: Len tak sa reálne “udrží” dlhodobá apolitickosť a bude šanca tieto zmeny reálne presadiť naprieč politickou scénou. A to by malo byť to o čo ide.

3 Likes

Ahojte

v akom stave su stanovy ? Je uz finalne znenie, bezi registracia o.z. ? Je uz mozne zverejnit detailnejsie info o financovani cinnosti o.z.?

Ahoj,
Prave dnes sme si boli prevziat potvrdenie o registracii na MV SR. Stanovy budu na webe slovensko.digital, ktory prerabame. Co sa tyka financovania, este nas caka asi jedne dva tyzdne uvodnych registracii a vybavovaciek a potom zacneme zbierat podporu od jednotlivcov, ktorych sme komunikovali na stretnuti komunity aj od verejnosti (crowdfunding). Vsetky mena budu transparentne zverejnene.

1 Like

Brali sa do úvahy aj pripomienky v tejto skupine?