Obchodný register by mohol bežať v AI/ML cloude za cca 4500 eur mesačne

To čo si vymenoval je pravda, ale ide o obecné problémy či už eGOv ako takého, alebo rezortu MSSR. Nič z toho obstarávanie IS OR nerieši, avšak je pravdou, že dodávateľ sa bude musieť so všetkým popasovať, či už reálne alebo formálne.

  • blob v RDBMS to ma až tak netrápi, resp. to vôbec podľa mňa nie je problém
  • OAIS a strategia ukladania, to je časová bomba, hlavne v kontexte podpísaných dokumentov, kde je pôvodný cert neplatný. No som zvedavý kedy toto dokazovanie stane súčasťou nejakého súdneho sporu, kde sa asi v plnej nahote ukáže že máme veľký problém.
  • Ako ukladať a overovať, toto ak rozšírim smerom k referencovaniu a výpisom/odpisom v kontexte RPVS a neexistencie akéhokoľvek hodnoverného výpisu, MSSR nevie dokázať, že nejaký vyfabulovaný výpis z RPVS nie je platný, podľa mojich informácií chcú rovnako postupovať aj v novom OR.
  • prepojenie s EU, BRIS nie je pokus ale celkom seriózna vec, ktorú ale celú zastrešuje EU. Problém je že eDelivery na ktorom BRIS stavia, nie kompatibilný s ÚPVS a to konceptuálne. Kým ÚPVS je centrálna autorita pre el. doručovanie zo zákona, pri eDelivery môže zaručene doručovať každý kto splní požiadavky. V tomto kontexte sa buduje aj BRIS a jeho napojenie na OR SR, pričom v kontexte SK eGOV legislatívy by sa tými správami z BRIS nemal súd vôbec zaoberať, lebo mu neboli doručené elektronicky v zmysle 305, v zmysle legislatívy OR to však máme. Problém nastane už čoskoro, keď podanie do OR sa bude dať urobiť cez BRIS. To som zvedavý ako.
  • UBUS problém súvisí s vecami vyššie, tj. LTS úložiskom, je ukážkou toho, keď sa nezvládne zadanie, lebo sa nevie prečo a načo sa to chce. Bolo dodané čo bolo požadované, ale nestačí to a nikto to nerieši.
1 Like