Obce - zoznam - webove sidla / web stranky

Na aktualnom Hackday je jedna z uloh zozbierat e-mail adresy obci, na ktorych sa da ziadat o volebny preukaz. Zoznam sa vyuzije pre novy navod k EU volbam v ramci projektu https://navody.digital .

Popri tom vznikla myslienka: Ak by existoval zoznam webovych sidiel (web stranok) vsetkych obci, usetrilo by to kliky pri hladani e-mail adries (+ by sa zoznam asi hodil aj pre ine projekty). Aktualne to dobrovolnici robia manualne: Vyhladaju web obce cez Google a nasledne v nom spravnu e-mail adresu tykajucu sa volebnych preukazov.

Dovodom manualneho vyhladavanie je to, ze sa neda spolahnut na zoznamy adries z predoslych volieb, lebo niektore obce vytvaraju nove e-mail adresy pre kazde volby a zaroven velka vacsina obci NEODPOVIE na kontrolny email, ci dana adresa plati.

Na Hackday padla neoverena informacia, ze Statisticky urad by mal mat zoznamy webovych sidiel obci, nenasiel som to tam ale.

Dalsia moznost je vyscrapovat portal www.e-obce.sk, kde ma kazda obec vlastnu podstranku aj s URL na vlastny web. Priklady: Okres Trnava - Trnavský kraj - E-OBCE.sk Najde sa dobrovolnik?

NIektore webove sidla su aj na MV SR webe. Ale to je zrejme nepouzitelne, lebo zoznam obci maju len niektore okresy a aj to nie vzdy aj s linkami na webove sidla. Spravny priklad: okres Skalica. Skoda, ze to nemaju takto jednotne vsetky okresy. Vyzera, ze kazdy okres si spravuje svoj kontent podla uvazenia.

Nenasiel som to ani v Narodnom katalogu otvorenych dat. Zrejme nikto nema oficialne povinnost, taky zoznam udrzovat a zverejnovat.

Viete niekto o inom zozname webovych sidiel/stranok obci? Dajte tipy. Dakujem.

1 Like

MINV má zoznam webov a e-mailov. Keď som o to v roku 2018 žiadal, tak mali doplnok, že: ,Predmetný zoznam vedieme z vlastnej iniciatívy, využíva sa predovšetkým na interné účely, nezverejňuje sa na internetovej stránke a má výlučne informatívny charakter. Zoznam je síce pravidelne aktualizovaný, správnosť údajov však nezaručujeme."
obce_kontakt_ adresy_2018.xls (2.6 MB)

1 Like

Zoznam obcí, webových sídel a e-mailových adries by bol iste chvályhodný. Omnoho viac by ale pomohol register obcí (ale aj ostatných OVM). Je zarážajúce, že po komunálnych voľbách síce Štatistický úrad presne vie, kto bol v ktorej obci zvolený za starostu, ale nikde ďalej sa táto informácia neposunie. Kým napríklad v prípade s.r.o-čky sa zmena štatutára zapíše do ORSR, v prípade zmeny štatutára obce, školy či nejakého úradu nikde neexistuje referencovateľná väzba medzi IČO inštitúcie a údajmi fyzickej osoby - štatutára. Aby nový zvolený starosta, riaditeľ školy či predseda úradu získal prístup do elektronickej schránky OVM, musí posielať extra žiadosť do NASES, ktorou nahlási svoje údaje pre pridelenie prístupu do schránky.

4 Likes