Nový register aktívneho farmára

ahojte!
aktualne pripomienkujeme (Vidiek zije!) novelu zakona o nadobudani pody. navrh zo strany ministerstva je vytvorit novy register aktivneho farmara s novou ohlasovacou povinnostou, novymi formularmi, zbytocnou byrokraciou navyse.
nas navrh na riesenie je spojit data, ktore ma PPA a obce - v tomto baliku su zahrnuti vsetci farmari (aj ti, ktori nepoberaju dotacie) a tento register zverejnit a pracovat s nim.

navrh posielame uz dnes. zajtra budem s clovekom z ministerstva pody a skusim zistit nakolko priechodne to bude. ministerka mala vela vyjadreni o transparentnosti, na tom to chcem postavit.

napada vas pls ku tomu cosi?
prve argumenty zo strany ministerstva su, ze data, ktore maju jednotlive institucie nie su v spojitelnom formate. druhy argument - pravdepodobne pravdivejsi je, ze PPAcka nechce zverejnit svoje data.
chceme vsak ist do toho…

vdaka!
LG

Mozu ich zverejnit aj ako jednotlive datasety, da sa niekde vidiet o ake data ide? Ukazka toho preco nie su spojitelne?

Aka je motivacia zverejnit osobne udaje vsetkych farmarov (aj takych co nepoberaju dotacie?) - mozno je, len mi to nedochadza.

Zaujimavejsia podla mna (z pohladu odstranovania byrokracie) je ta prva cast - ake su tie nove formulare, ohlasovacia povinnost… nemozete vas navrh zverejnit?

  1. Datasety nemam - skusim to zajtra na tom stretnuti a dam vediet…

  2. Ide o to, ze sa novelizuje zakon o nadobudani pody. jedna kategoria, ktora podu moze kupit je farmar, ktory podnika min. 3 roky na pode. pri kupe pody tento farmar potreboval potvrdenie od obce, ze skutocne min. 3 podnika. to sa nepacilo EU. tak to nasi vymysleli tak, ze bude register aktivneho polnohospodara, ktoreho definicia je, ze min. 3 roky podnika na pode.

Tato skupina moze podu kupovat. dalsie kategorie su blizke osoby, spolupodielnici a nasledne aj ine osoby, ale podla postupu zverejnenia v Register pozemkov, atd…

Ministerstvo ku tomu chce vytvorit VEREJNY register takehoto aktivneho farmara.
Ohlasovaciu povinnost navrhuju na okresnom urade za takychto podmienok (prikladam novelu zakona, ktora je vo vnutornom pripomienkovani min. pody a pojde do medzirezortu). V parlamente bude v oktobri.
Na konci dokumentu je aj spominany formular.

No a my navrhujeme spristupnit data PPA, od PPA natiahnut register aktivnych (podla ICA a zaciatku podnikania), ktory musime doplnit o register obci - pretoze PPA ma len register tych, ktori poberaju dotacie a obce maju aj tych, ktori dotacie nepoberaju.
A tym znizit byrokraticke zatazenie.

p.s.: nemozem nahrat subor ako new user

vlastnymat.docx (26.0 KB)

Cize register aktivneho farmara bude zhruba toto z obchodneho/zivnostenskeho registra: “Zoznam vsetkych subjektov s predmetom podnikania XYZ, ktore vznikli 3 a viac rokov dozadu.”

A tento register bude jeden zo vstupov pri rozhodovani katastra o zapise zmeny vlastnika parcely typu ABC.

Ak tomu teda rozumiem spravne, tak sa to cele da zrealizovat komunikaciou medzi katastrom a OR/ZR a teda ak nieco budovat, tak radsej rozsirit uz existujuce registre a systemy, ak danu ulohu nezvladaju technicky uz teraz.

Ziadost v elektronickej aj pisomnej podobe? Ehm.

1 Like

Ano, register aktivneho bude o subjektoch, ktore podnikaju min. 3 roky - kedze v novele o nadobudani pody je podmienka, ze podu mozu kupit ti, ktori min. 3 roky podnikaju.
Otazne teraz je, ako dat subor tychto subjektov dokopy - preto sme navrhli zmysluplne prepojit data PPA (polno platobnej agentury), ktora registruje vsetkych, ktori cerpaju dotacie a data obci, ktori eviduju vsetkych SHR (na obci je ohlasovacia povinnost SHR). Prave niektori SHR nepoberaju dotacie a nechceli sme moznost kupit podu podmienovat tym, ze musia cerpat dotacie.

Katastru ide najomna zmluva a doteraz to bolo tak, ze tam islo potvrdenie obce, ze dany subjekt podnika min. 3 roky v danej oblasti - toto potvrdenie ma nahradit novy register aktivneho.

Nasa predstava je taka, ze bude verejny register aktivneho, kde si kataster klikne, napise ICO a vyhodi mu to udaje, ktore potrebuje, t.j. zaciatok hospodarenia. Bez ziadnych ohlasovacich povinnosti navyse.
Tento register vieme dat dokopy aj bez toho, aby sme museli niekam posielat nejake formulare - a uz vobec nie aj elektronicky a pisomne! ved…what?!

Podari sa nam tak vyrazne znizit byrokraciu. Prepokladam, ze technicke riesenie tiez nebude uplne komplikovane…

Cize ak niekto nie je farmar a ma zaujem kupit podu, tak postup bude taky, ze si prenajme danu podu, 3 roky bude predstierat, ze tam nieco pestuje a potom ju moze kupit. Aky zmysel vlastne ma obmedzovat moznosti kupy pody? Pytam sa preto, lebo z mojej praxe mam skusenost, ze ak planovane technicke riesenie na nejake zadanie zacne “smrdiet” (=nie je optimalne, nejak to nezapada do celkoveho konceptu, atd.), tak niekedy je riesenim zadanie zrusit, lebo vytvara viac problemov ako osohu.

Nie. Pokial nie je farmar, ktory 3 roky podnika moze kupit podu za inych podmienok, ako “bezny clovek”. Nefarmar musi ist cez register, ako je to definovane v tom zakone a je velmi velmi komplikovane kupit len tak podu - zakon bol uz 2 x na Ustavnom sude prave kvoli tomu, ze obmedzuje vlastnicke prava.

“Inej osobe ako osobe podľa odseku 1 môže prevádzajúci previesť vlastníctvo poľnohospodárskeho pozemku len postupom podľa odsekov 3 až 8 a podľa § 5 a 6.”

Z nasho pohladu je cely ten zakon nastaveny zle. Vznikol v roku 2014, ked sa otvorila moznost kupit podu aj zahranicnym osobam. Formalne vsak zabranuje spekulaciam minimalne.

Tema pody je sialene domotana a komplikovana…
Potrebujeme ju vsak z nejakej strany zacat odmotavat a realizovat zmysluplne navrhy.

p.s.: na dnesnom stretnuti som sa dozvedela, ze PPA ma uz pripraveny prvy dataset na zverejnenie - napisem viac, ked budem vediet.
Tento nas navrh sa na ministerstve paci. Mohol by mat teda podporu.

1 Like

Drzim palce. Ked p. ministerka bola este na Pozemkovom fonde, tak tam presadzovala kadejake novinky, napr.tzv. cenove mapy, ktore boli generovane na zaklade aplikacie ktora zbierala ceny z RK + roznych inych zaznamov s cenami prevodov. O tom ale nechem.
Podla mna by sa malo zacat na Katastri, kedze kedysi bola povinnost zapisovat k vlastnictvu pozemku aj najomcu . Tj. nebol zapisany len majiel, ale aj najomca. Podla mna, tu niekde by mala byt zdrojova databaza. Cize treba sa poriadne povenovat katastru a ich IS a cele to tam restartovat…?

Piatok som bola este s inym panom z ministerstva a javi sa to byt velmi priechodnym.
Hlavne argumenty: znizenie byrokratickeho zatazenia, technologizacia, modernizacia a zvysenie transparentnosti su sexi :slight_smile:

Ano. Treba sa tomu povenovat. Uplne v tomto momente neviem, aky bude postup. Mozem to sem pridat, ked budu veci jasnejsie, vsak??
Predstavu mame, ze by bol tento novy register pod spravou ministerstva. Len musime doladit odkial si register bude tahat data. Prebrala som to uz aj so starostom jedneho mesta, ako funguju oni. Spominal este socialnu poistovnu, co je uz asi ina kapitola predpokladam :slight_smile:

1 Like

Sorry ak moja otazka prameni z nechapavosti, ale zaujima ma podobne, ako pise vyssie filip: nie su tieto data uz teraz dostupne z OR/ZR? Existuju polnohospodari, ktori cerpaju dotacie a teda sa nachadzaju v registri PPA, ale zaroven nie su registrovani v OR? To mi velmi zmysel nedava. Preco tadialto cesta nevedie, vytvorit pripadne len jednoduchu aplikaciu, ktora z API OR vytiahne vyfiltrovany dataset?

Praveze OR nepokryva vsetkych. SHR (samostatne hospodariaci rolnik) nie su v OR. PPAcka je hlavny zdroj dat, ku nej budeme musiet pridat obce a pripadne aj ten register.
Toto nam pokryje vsetkych.

este pripadne aj statisticky urad, lebo obce nemaju centralizovany system a velakrat vydavali potvrdenie o tom, ze dany farmar hospodari 3 roky len na zaklade cestneho vyhlasenia.

Vdaka za podrobnejsie vysvetlenie.

NEWS:
Dnes sme si opat vymenili par mailov s panom z ministerstva. Ocakava od nas identifikovanie institucii - do zajtra mu poslem konkretne institucie aj s odovodnemim.
Pohybujeme sa asi v tomto priestore:
“Pokiaľ ide o prepojenie na ostatné databázy, určite chceme využiť prepojenie na obchodný register, lebo tam je všetko o družstvách a obchodných spoločnostiach.
Pokiaľ ide o SHR, jediná inštitúcia, ktorá by mala mať o nich centrálny prehľad, je štatistický úrad, pretože im prideľuje IČO. Ale či je obsah tejto databázy postačujúci pre nás, to neviem, a neviem ani to, či je vôbec použiteľný.
Databázy PPA môžu poslúžiť len do obmedzenej miery.
Potenciálnych subjektov môže byť do 20 000.
Pritom pokiaľ ide o mladého farmára, ním môže byť ktorákoľvek z uvedených právnych foriem, záleží len od veku a skutočnosti prvého založenia, resp. aj od rozhodujúceho postavenia. Toto neobsahuje žiadna existujúca databáza.
No a na doplnenie – evidencia by potom mala byť náhradou za potvrdenie obce o výkone agropodnikania na jej území, ananlogické potvrdenia od SPPK a čestné vyhlásenie o mladom farmárovi ako aj čestné vyhlásenie, že nejde o osobu podľa § 7 (ktorá má absolútny zákaz nadobúdať vlastníctvo pôdy).”

Pohlo sa v tomto smere nieco @Lucia_Gallova ? Zaznamenal som pekne vystupy ohladom ochrany pody, rozmyslal som o komplexnejsom projekte ktory by zastresil celu problematiku prenajmu pody atd…

1 Like