Nový biometrický OP v kombinácii s čítačkou AK-CR-03WHV2 na macOS nefunguje

Neviem, či sa niekto stretol s podobným problémom, ale ja som zostal pomerne nemilo prekvapený, keď som prvýkrát pripojil spomenutú čítačku a vložil do nej nový biometrický OP. Správanie bolo maximálne čudné, najprv kartu vôbec nedetegovala a potom cez eID klient vôbec nešlo vydať certifikáty.

Dosť intenzívne som pátral a podarilo sa mi zistiť, že uvedená čítačka podľa všetkého používa čip Alcor Micro 9540 (tento sa používa aj v niekoľkých notebookoch s integrovanou čítačkou smart kariet). Nuž a tento má problém s kartami, ktoré podporujú vyššiu rýchlosť komunikácie ako ~200 000 bps. Viac info tu: Ludovic Rousseau's blog: AlcorMicro AU9560 reader and fast smart cards: help from crowd needed

Na Windows existuje riešenie:

  1. Stiahnite si oficiálny driver z External Smart Card Reader | Electronic ID and Smart Card Reader | Akasa Thermal Solution a nainštalujte ho.
  2. Choďte do Správca zariadení, pravým kliknite na čítačku
  3. Zvoľte Vlastnosti a potom Rozšírené
  4. Prepnite čítačku do EMV mode

Ja používam macOS a tam žiaľ riešenie zatiaľ nie je, pretože AKASA nemá vlastný driver a v systémovom sa to prepnúť nedá. Vyššie spomínaný Ludovic Rousseau chystá nejaký patch, z toho by potom mal ísť buildnúť driver a nasadiť do /usr/local/libexec/SmartCardServices/drivers

5 Likes

Po niekoľkých hodinách buildovania toho patchnutého drivera som to rozchodil. Takže ak by niekto potreboval používať túto čítačku na Macu (M1) a nechce sa mu kupovať novú, tak mi pošlite PM a pošlem ten driver (pozn. zatiaľ je to “experimental” patch). Veľká vďaka patrí Ludovicovi Rousseau - on je autor CCID drivera, ktorý de facto Apple používa.

2 Likes

Obrovská vďaka za tento návod - funguje to a už mi to ide ako má. Bol som z toho zúfalý, keďže nie som ITčkár. Veľké ďakujem!!

1 Like

Super, som rád, že som pomohol.

Zdravím. Ja mám Akasu AK-CR-03BKV2 a za svateho mi to nejde rozbehat s novym obcianskym. Myslite, ze by ste mi vedel pomoct?

Dobrý deň, mám rovnaký problém. Vedeli by ste mi poslať driver prosim Vás?

Poslal som Vám SS.

Odporucania supportu:
Please download driver and installation instruction from below link.

Note : This driver only support W10 64bit OS

Po uspesnej instalacii drivera bola citacka plne funkcna a umoznila stiahnutie certifikatov pre KEP

1 Like

Zdravim, mam rovnaky problem, viete mi prosim poskytnut ten Driver pre M1 ?

Dobry vecer, mohli by ste mi prosim poslat tiez ovladac mam tiez AK-CR-03BKV2, windows 64, dakujem. Veronika

Dobry den. Kupil som si novu citacku (jednu z tych, ktore odporucaju) a problem solved… Nefungoval mi ten driver.

Poslal som Vám cez SS

Na Windows driver iba pozrite túto stránku, sú tu naň odkazy na dvoch miestach :slight_smile:

Info pre Linuxakov: chyba je opravena v ccid 1.5.2. Kto pouziva Arch / Manjaro treba chvilu pockat pokial sa to dostane do upstreamu. Pri ostatnych distribuciach asi bude treba cakat dlhsie. Kto by to chcel hned, tak potom skompilovat podla https://ccid.apdu.fr/

1 Like

Uvedeny driver je mozne stiahnut uz aj z Akasa webu
K produktom:
AK-CR-03BKV2 (Black)
AK-CR-03WHV2 (White)
V zalozke “Support”
Driver for Win10 x64

Windows 10 (64-bit)

  • 2023-02-01

Dobrý deň mohol by som Vás poprosiť o driver na mac M1. Ďakujem

Poslal som Vám to do SS.

Dobrý deň,
velmi pekne poprosim o driver pre AK-CR-03BKV2 pre Macbook Pro M1. Dakujem - Vohnout

Poslal som cez SS.

Dobrý deň, prosím Vás akú ste si kúpili ktorá Vám funguje na apple M1 ? Ďakujem