Notifikácie z elektronickej schránky neobsahujú základné údaje

Čo je problém?

Notifikácia z elektronickej schránky obsahuje len informáciu o fakte, že v schránke je nová správa bez akýchkoľvek ďalších upresnení.

Prečo je to problém?

Používateľ je nútený sa prihlasovať do schránky aj pri správach v schránke, ktoré majú právne nezáväzný alebo len informačný charakter.

Riešenie

Rozšírenie notifikácii o základne metaúdaje ako je názov odosielateľa, čas doručenia, informáciu, či ide len o “jednoduchú” informáciu, alebo správu, ktorá vyžaduje ďalší úkon od používateľa, ai.
Ak správa nie je “do vlastných rúk”, tak v notifikácii ju celú preposlať - toto mať možnosť “zapnúť” v nastaveniach notifikácií.

1 Like

Obsah prvého príspevku je wiki, takže dopĺňať a upravovať ho môže hocikto.

Pri niektorých správach je aspoň uvedené o čom sú, resp. od koho sú. Závisí to od využitej elektronickej služby.

Napr.

“Dobrý deň,
do Vašej elektronickej schránky XY (YX), do priečinka Prijaté správy, bola uložená nová správa s predmetom Správa o vybavení podania od odosielateľa Obchodný register MS SR.”

Súhlasím však s tým, že efektívnejšie by bolo, keby každá notifikácia obsahuje plnohodnotnú informáciu, minimálne o tom, ktorý orgán verejnej moci správu zaslal. Teda tak, aby to bolo minimálne rovnako ako v prípade doručovania “v klasickej papierovej podobe” teda prostredníctvom pošty, kde na žltom lístku, resp. e-mailovej notifikácii od pošty je uvedené, kto je odosielateľ podania :slight_smile:

Este som nastastie nemal skusenost z “papieroveho” zivota ale ako dorucuje posta nieco od exekutora? Ak je na zltom listocku napisane “Exekutor” alebo “Sudne predvolanie” tak asi vela ludi na postu utekat nebude a zlty listocek radsej strati…
Podobne aj poziadavka aby notifikacia obsahovala vsetko neni dobre riesenie, ma zmysel rozlisovat informativne spravy a spravy do vlastnych ruk. Keby ale aj chodili notifikacie len k informacnym spravam, zas je z toho mozne vydedukovat ze tie ostatne mozu byt nebezpecne.
Alebo zijeme v idealnom svete a ked clovek dostane plnu informaciu tak sa k nej postavi zodpovedne…

Existuje fikcia dorucenia, cize aj ked niekto nieco nepreberie, tak po nejakej dobe sa to berie ako prebrane a dorucene.

Nie som si uplne isty ale institut fikcie dorucenia sa v praxi neuplatnuje automaticky pre vsetky pripady a do konca ho ani neni jednoduche pouzit…
V kazdom pripade stale si myslim ze aj keby bola sprava po 15 dnoch automaticky dorucena a z notifikacie alebo nazvu spravy je jasne coho sa tyka tak moze subjekt vyuzit tych 15 dni na zbavenie sa “dokazov”, majetkov, nahlu cestu do zahranicia a pod…

Ja som mal pre zmenu takyto experience: pre seba ako fyzicku osobu aj ako zivnostnika (obe entity maju oddelenu schranku) som si nastavil najprv sms notifikacie. Avsak v tych sms nebola ziadna informacia o tom, ze do ktorej schranky prisla nova sprava - a tak som musel pri prihlasovani sa na slovensko.sk tipovat, kam to vlastne prislo. Alebo lepsie bolo si to neskor prenastavit na emailove notifikacie, kde uz aspon tato zakladna informacia je.

Ak správa je “obyčajná”, t.j. nie je do vlastných rúk, v pohode by sa mala preposlať v nofitikácii celá.
Táto funkcia by sa mala dať zapnúť v nastaveniach notifikácií, ak niekto chce - lebo napr. niekedy môže telo správy byť veľké, a/alebo správ môže byť veľa.
Aj som to doplnil do wiki…

1 Like