No-code / Low-code

Ahojte,
zaujimal by ma vas nazor na pouzivanie no-code/low-code platforiem v statnej sprave resp. samosprave.

Vidite na pouzitie tychto platforiem nejaky priestor? Je to vobec akceptovatelne z pohladu legislativy?

Osobne mam skusenost s Bubble.io. Vidim tam obrovske vyhody v rychlosti delivery a s tym spojenej financnej uspore (som presvedceny, ze vdaka obdobnym platformam sa daju naklady na tvorbu radovo zosekat). Tak isto tam vidim vyhody v jednoduchosti skalovania a pod. Samozrejme si uvedomujem aj nevyhody - stabilita riesenia, bezpecnost, uchovavanie dat a pod.

Aky nazor mate vy?

Formalne: Ak si niekto takuto platformu certifikuje pre pouzitie vo verejnej sprave, tak nevidim problem. (Toto zahrna vsetky tvoje tazke otazky ohladom compliance.)

Neformalne: No-code/low-code je len novy nazov pre CMS, DMS, ERP ci workflow platformy a svojho casu trebars aj taky MS Access. Lisia sa len v tom ako su pritulne pre pouzitie a ako robustnu funkcionalitu poskytuju.

Verim tomu, ze zosekat naklady a zrychlit sa tymto da, dokonca si myslim, ze do velkej miery je toto “akceptovatelny vendor-lock”. Teda pokial sa rovno nepouzije nieco opensource co tu ma X dodavatelov co to vedia obsluhovat/supportovat.

Najvacsi problem bude skor v tom, ze eurofondy/stat stale dost preferuju CAPEX (vyvoj/upgrade) voci OPEX (prevadzka/sluzby).

A co si vy takto, Kefalin, predstavujete pod “certifikuje pre použitie vo VS”?

https://katalog.statneit.sk/?locale=sk

Aha. Ale to je katalóg služieb VC, nie zoznam certifikovaných služieb. Som trosku zneistel ze mi niečo uslo a mame tu certifikačnú schému pre služby VS. :slight_smile:

súhlas … si tak spätne spomínam ako každé 2-3 roky sa prichádza s novým kľúčovým slovom, ale v podstate ide o riadenie WF s tým, že sa kním pridá nejaký noví fičr a začne sa používať nový buzzword …
Ešte pred dvoma rokmi sa tomu hovorilo RPA … :slight_smile:

v tomto nevidím nejaký problém … vývoj vies a musis utobit aj v “klikacej” platforme, testovat tiez a urcite pridat par skriptov tiez a to co vytvoríš je tiez dielo, ktoré vies odovzdat. A backend s prerzistenciami neurobis asi klikaci … cize na integracie, riadenie procesov, automatizaciu kancelarskej cinnosti … .tam by to islo … (a boldom je podla mna najvacsia rezerva kde sa dá uradnikom ulahcit práca = vedeli by zvladnut viac za rovnaký cas = zrazu sa zistí ze je uradnikov viac ako potrebujeme = prepustanie = hnutie rozbijacov strojov - ak si niekto pamata z Dejin MRH a KSČ = nechuť meniť naávyky, lebo ich t ešte aj ohrozuje)
Ale je velky problem presvedcit nielen riadiacich ludi (a úradníkov) na zmenu pracovnych navykov … Nam sa tiez jedna advokatka (robí sama na seba) stazovala, ze ona tu elektronizaciu neznasa … ze ona chce chodit na postu, podat tam obalky, prevziat tam obalky, zapisat to do knihy doslej a odoslanej posty, dostat papierovu dorucenku, tu potom dokladat na sud ak dokaz … Ze to vsetko vie vybavit za 5 min. elektronicky a nie stravit cele dopoludnie … to ju az tak velmi netrapilo… Ma svoje zvyky a tie jej dávajú pocit istoty.

Ak sa dobre pozries, zistis, ze su tam aj sluzby, ktore su “vo verejnej casti vladneho cloudu” - t.j. mimo cloudu MV a su to sluzby (SaaS), nie len IaaS ci PaaS. Cize ano, mame tu nieco ako certifikaciu sluzieb VS.

Vid Ako postupovať pri podaní žiadosti o zápis cloudovej služby - Vládny cloud SR

jasne, ale “nieco ako certifikacia” a “certifikacia” su dost rozdielne veci :slight_smile: Certifikacia je formalny proces, do celej hry vstupuje SNAS, akreditovane certifikacne organy, certifikacna schema, pravidla pre ziskanie/obnovu certifikacie atd. Pouzit pojem “certifikacia” v pripade, ked sa len nieco zaradi do katalogu na zaklade nejakeho vyplneneho dotaznika … sa nehodi, no

No myslim, ze “len vyplnenie dotaznika” to rozhodne nebude.

https://cloud.statneit.sk/informacie-ziadost-o-zaradenie-cloudovej-sluzby-do-katalogu-sluzieb/#U3_a

Mas pravdu, dotaznik sa nie len vyplni, ale si ho aj precita hodnotitel :slight_smile:

Ale berem, je vidno trvalu snahu mirri celu oblast okolo cloudovych sluzieb nejako formalizovat. A zaviest procesy, ktore jedneho dna budu snad zabezpecovat aj skutocnu certifikaciu.

a uz si tim aj realne prosel nebo si len myslis na ze je to len o dotazniku?

Nie, a chapem že je to viac ako jeden dotazník (zjednodušene som sa vyjadril). Ale nejedná sa o certifikáciu.