Nezaradené správy zo zahraničia

National Data Security Action Plan: Discussion Paper.pdf (999.2 KB)

Data governance: Parliament approves new rules boosting intra-EU data sharing | News | European Parliament

1 Like

1 Like

AustraliaAI.pdf (4.3 MB)
Artificial intelligence
Your questions answered

Kolko ludi ma u nas aktivovanu schranku na dorucovanie dobrovolne?

1 Like

https://twitter.com/FedorovMykhailo/status/1547482455694839808?s=20&t=g00wNxPtfDtiuQUCSiZ83w

https://twitter.com/FedorovMykhailo/status/1554805965316300802?s=20&t=g00wNxPtfDtiuQUCSiZ83w

a využívají je pro komunikaci ať už s úřady, nebo třeba s podnikateli a firmami,“

bude datová schránka automaticky zřízena po prvním přihlášení ke kterékoli digitální službě státu prostředkem pro elektronickou identifikaci. Tedy například pomocí mobilního klíče eGovernmentu, eObčanky nebo bankovní identity.

no ak by sa dalo posielať aj firmám a malo by to silu doporučeneho dopisu, tak to by bol game changer. niekedy stačí jedna funkcia … Je to otazka ponuky a dopytu. Ak to bude zaujímave, ľudia si to zriadia …

Len taká myšlienka … keď to už premysleli a je to dobré v česku, prečo tie princípy neprevziať. Veď technicky máme všetko …

Ani v Japonsku nemaju všetko doriešené

1 Like

Dost naivna predstava, ze nejaka agentura vyriesi problemy digitalizacie

Veď porovnáme za dva roky. Podľa mňa je zase naivne nemať agentúru čo bude riešiť štátne it centrálne. Je to úplne bežné všade vo svete.

Je to na zaplakanie ako ide svet dopredu a my namiesto toho aby sme makali a snazili sa ho dobehnut, robime politiku, vyhadzujeme ludi co chcu skutocne nieco menit a riesime zabomysie vojny.

Doporucil by som niektorym ludom aby sa pozreli do zrkadla, vratili sa tak 7 rokov dozadu a zamysleli sa nad tym ake mali vtedy idealy a kam to teraz s nimi “dotiahli”.

Takisto sa im doporucujem pozriet napr. na taku ukrajinu - https://plan2.diia.gov.ua/ alebo island - https://island.is/s/stafraent-island alebo kludne do ciech aby pochopili, ze svet sa zmenili - za dobu co my piseme jedno DNR taky island uz 3x ziteroval svoj web.

Pokial na cele nebude clovek, ktory ma viziu, dokaze ju odprezentovat, ziskat si ludi a bude aspon trosku tusit ako funguje moderny produktovy vyvoj, je uplne jedno ci to bude statna agentura, ministerstvo alebo akciovka.

Drzim v tomto cechom palce.

2 Likes

Ved povedz konkretne.

Presne tak, je to o ludoch a nie o agenture, ale aj prostredi, v ktorom Ti ludia budu posobit, takze je to aj o politike. Prostredie sa bohuzial nekultivuje, Ludia, ktori tu mal problem byt uspesni, staci, ze zmenili prostredie, krajinu a zmena bola poznatelna a vysledky na stole

Uplne konkretne mam na mysli statneho tajomnika. Osobne verim, ze pred 7 rokmi, ked ste zakladali SD, boli ste plni idealov, chceli ste zmenit statne IT, urobit ho transparentnym a modernym.

Vzhladom k tomu co sa aktualne deje v SKITe a na MIRRI si nie som uplne isty ci idealy 7 rokov vydrzali.

Preco si to myslim?

  1. Absolutne netransparentne odvolanie byvaleho vedenia SKIT
  2. Na funkciu CEO dosadeny clovek, ktory je znamy skor svojimi developerskymi kauzami ako posobenim v IT (ono nie je developer ako developer).
  3. Na poziciu CFO dosadeny clovek co nema s financiami nic spolocne. Ale hlavne, ze ma doveru - ved vybavil navysenie kapitaloveho fondu :wink: Tak asi bude dobry - posledny rok to neslo. Uvidime co novy CEO, do teraz sa vela v praci neukazal, teraz snad uz bude nejaka ta motivacia.
  4. Zavadzanie totalitnych praktik - ludia co maju nazor(a nedajboze ho verejne prezentuju) su odstraneni - aktualne som narade :wink: Pokial som transparentny a nemam co skryvat, nemusim sa bat, vsak? O “cenzure” ani nehovorim - koniec koncov, mas s tym skusenost (aktualne RV CAMP)

Atd.

Verim, ze pred siedmymi rokmi ste si takto transparentne fungovanie statneho IT nepredstavovali. Ono zavolat si zopar “kamosov” do RV alebo na nejaky workshopik je super. Za mna vsak trochu pokrytecke. Toto nema so skutocnou transparentnostou nic spolocne! Aj ked verim, ze z vasho pohladu je to dramaticky posun - ved mozes tam byt ale nemozes nic zverejnit - enjoy :wink:

Pokial chceme byt skutocne transparentny tak budme. Tu mam prvu sadu otazok na ktoru ocakavam odpoved:

  1. Co bolo skutocnou pricinou odvolania povodneho vedenia?
  2. Kto a preco vybral aktualneho generalneho riaditela Slovensko IT?
  3. Kedy bude vypisane riadne transparentne vyberove konanie na pozicie CEO a CFO?

Na moje 3 predchadzajuce otazky v inom vlakne som nikdy odpoved nedostal (verejne, ani neverejne). Ani teraz odpoved neocakavam.

3 Likes

Nazor OK, akurat tieto otazky urcite nepatria tu na platformu do ziadneho vlakna, takze tu odpovede asi zbytocne hladas, ale dam proti otazky (kedze uz si ich tu dal):

  1. Ma majitel (jeho zastupca) firmy pravo odvolat generalneho riaditela/manazment (v tomto pripade zastupeny dozornou radou)?
  2. Kto a preco vybral predchadzajuceho generalneho riaditela Slovensko IT?
  3. Bol predchadzajuci manazment vybraty na zaklade riadneho transparentneho vyberoveho konania?

Ak si ich zodpovies, tak potom hladaj odpovede na svoje otazky, ale nie na tejto platforme.

1 Like

Samozrejme ma.

Samozrejme bol. Vedenie muselo svoje dočasne poverenie obhájiť v riadnom výberovom konani.

Kto ho vybral netuším. Ale mám za to, že to bolo na základe jeho kvalifikácie, odporúčaní a hodnôt (riaditeľ IT Valley Košice, množstvo kontaktov v IT, aktívny člen IT komunity, …). Pokiaľ by tam teraz dosadili nejakého borca so skusenostami čo nám ukážem ako na to nepoviem ani slovo.

Inak príspevok je o ideáloch a hodnotách, ktoré sa SD snaží presadzovať (aspoň dúfam). Verím, že aj keď to síce nie je nutné takto si transparentný štát nepredstavujú.

Odpovede hľadám samozrejme aj inde, ale neviem prečo by som ich nemohol hľadať aj tu. Osobne by som bol rád keby verejní činitelia otvorene komunikovali v akejkolvek komunite.

Prvy riaditel bol znamy v den ohlasenia vzniku spolocnosti pocas vyjazdu vlady v KE. Ano formalne bolo potom vyberove konanie. predpokladam, ze bude aj teraz. Odborne kvality nehodnotim, nepopznam, ale u riaditela by mali zaujimave hlavne manazerske schopnosti, ekonomicke znalosti, ano aj kontakty a az nasledne odbornost v oblasti IT. Nechcem hodnotit ani jedneho ani druheho, ani nechcem hodnotit statneho tajomnika ani stareho ani sucasneho. Len nechajme pravo odvolat ci uz statneho tajomnika alebo riaditela firmy vlastnikom/ministerstvom, zodpovednost za transparentost a komunikacia je na nich. Dovody vobec nemusia byt verejne komunikovane, v statnych podnikoch je standardna formulacia “strata dovery”. Je si potrebne uvedomit, ze na Slovensku riaditel statneho podniku je bohuzial “politicka funkcia”, novy minister s vyberie svojho statneho tajomnika a ten si vyberie noveho riaditela, ci uz vyberovym konanim alebo bez neho (najskor formalnym.VK, v tomto sa nic nezmenilo a plati to tu desatrocia). Pekne, ze to chcete zmenit,a le na to je potrebny iny politicky vytlak, tak ako bol potrebny aby taka firma ako vasa vobec vznikla (osobne som to kritizoval uz pri jej vzniku a nepovazoval som to za stastny napad, ale beriem to ako realitu a dnes sa s tym uz nema vyznam zapodievat)