Neplatný podpis z Adobe Reader?

Podpísal som PDF cez Adobe Reader, ale keď následne toto podpísané PDF overím cez zep.disig.sk, tak výsledok je neplatný podpis. Adobe Reader naopak tvrdí, že podpis je v poriadku a platný.

Prosím, kde môže byť chyba alebo ako to vyriešiť? Používam aktuálnu verziu Adobe Readeru na Win10. Ide o slovenský eID občiansky preukaz.

PDF podpísané priamo cez zep.disig.sk už vyhodnotí ako platný podpis.

Adobe Reader -> Preferences -> Signatures -> Creation and Appearance treba zmenit Default Signing Format na “CAdES-Equivalent”.

1 Like

Ďakujem pekne. Inak ten pôvodný podpis (PKCS#7) je vlastne v súlade s eIDAS alebo nie? A existujú ešte nejaké ďalšie bezplatné verejné overovače podpisov podľa eIDAS? Ten štátny informatívny overovač na slovensko.sk je asi nič moc…

eIDAS vyzaduje pouzivanie PAdES Baseline profilov, t.j. parameter SubFilter musi byt ETSI.CAdES.detached

No potom by ma celkom zaujímalo ako je možné, že Adobe Reader to vyhodnocuje ako platný kvalifikovaný elektronický podpis v súlade s eIDAS. Overil som to aj cez podpisuj.sk a takisto to vyhodnotilo ako platný KEP podľa eIDAS.

Z čoho konkrétne vlastne vyplýva tá požiadavka na “ETSI.CAdES.detached”? Skúsil som pozrieť vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2015/1506, ktoré v prípade PAdES odkazuje na štandard ETSI TS 103172 v.2.2.2, ale nevšimol som si tam nič o tomto.

Podarilo sa mi vygoogliť iný štandard ETSI EN 319 142-1 V1.1.1 (2016-04), kde už síce “ETSI.CAdES.detached” je uvedený (na strane 21), ale na tento štandard zas neodkazuje uvedené vykonávacie rozhodnutie EÚ.

Aktualny europsky standard je ETSI EN 319 142, v ktorom je jasna referencia na eIDAS. Tento standard oznacuje podpisy vytvorene podla technickej specifikacie ETSI TS 103 172 za “legacy”, t.j. v dokumentoch podpisanych po ucinnosti standardu by uz mal byt subfilter “ETSI.CAdES.detached”.