Nemožnosť podpísať podanie certifikátom z eID

Pracujem v IT oblastí ako programator v Nemecku.
Teraz sa mi podarilo prísť domov a snažil som sa otcovi pomôcť s podaním žiadostí na UPSVAR cez slovensko.sk . Stravil som s tým celý deň a stále to nefunguje. Tieto služby su reálne iba odpad.

OS: Windows 7
Web b: latest Chrome

Problém číslo 1:
Po nainštalovaní ovldáča pre čítačku Gemalto cez officiálnu inštalačnú aplikáciu slovensko.sk , čítačka prestala fungovať a nedalo sa teda ani prihlásiť. Riešenie je odinštalovať tento ovládač a nechať nainštalovať ovladáč, ktorý chce Windows, alebo pri inštalacií balíčka aplikácií nezaklikať inštalaciu ovldača Gemalto…

Problém číslo 2:
Keď sa oficiálný balíček pre inštaláciu aplikácii dostane k 3tiemu kroku a inštalacií aplikácií pre ZEP tak to padne s touto hláškou:
“Nemožno stiahnúť aplikáciu alebo sa pripojiť na internet”.
Firewall je vypnutý a žiadný iný firewall v PC nie je. Ostatné aplikácie a ovládače sa stiahli a nainštalovali ale pre ZEP nič…

Problém číslo 3:
Tak som skúšil stiahnúť offline inštalačný balíček zo stránky slovensko.sk D.Suite/eIDAS …
Inštalácia skončí chybou:
“Počas inštlácie zostavy PDFNet, version=“7.0.17.2568”,culture=“neutral”,publicKeyToek=”… bla bla" sa vykytla chyba. Podpis alebo katalóg sa nepodarilo overiť alebo nie je platný.

Problém číslo 4:
Nakoniec si vravím, že to vyskúšam teda vo Win 10. Spustil som si ju vo virtualnej mašine (bežím na ubuntu a to som tam radšej ani neskúšal …). Zázrakom sa mi podarilo na čístej inštalacií Win10 nainštalovať všetky programy bez chyby no pri snahe podpísať žiadosť, D.Signer je prázdny a žiadné certifikáty tam nesú.
Keď skúsim eID zistenie stavu tak vypisuje “Váš občianský preukaz s čipom aktuálne obsahuje všetky potrebné certifikáty”

Inak otec to už vzdal hneď na začiatku keď nešlo ani spojazdniť čítačku, ponadával na vládu a chcel to isť podpísať ručne na úrad a toto spraví aj zvyšných 99.999999% ľudí, ktorí nepoužívajú nejakú implementáciu 3tej strany, ktorá je funkčná a nie tento paškvil…

2 Likes