Nefunkcne Slovensko.sk?

Dnes som si natukal DPH cez web a ked som ho chcel podpisat, tak mi to zhaslo a dovi dopo (este, ze som si to pred tym ulozil. Teraz tuknem na slovensko.sk a tam ze: Dočasná nedostupnosť Ústredného portálu verejnej správy

Vážení používatelia,

z dôvodu neočakávaného výpadku momentálne evidujeme nedostupnosť portálu slovensko.sk. Intenzívne však pracujeme na čo najrýchlejšom odstránení príčin vzniknutého problému.

Co sa zase deje?

1 Like

To je co za blud, snad maju zalohove internetove pripojenie

Zrejme presekli kábel? To myslia vážne takto komunikovať?! Pol dňa nejdu kľúčové štátne weby a my sa dozvieme ze ZREJME niekto niekde presekol nejaký kábel? A kľúčový portal je furt nedostupný. A načo sú potom záložné komunikačné trasy a BCP a incident response postupy a …na čo sa tu hráme?

2 Likes

Podľa informácií jedného zo zdrojov DSL.sk malo prísť k zhoreniu káblov v tuneli nad hlavnou stanicou a opravu má komplikovať doprava v tuneli.
https://www.dsl.sk/article.php?article=26333

Cize SPOF mame identifikovany. Som zvedavý aké opatrenia a dokedy sa príjmu. A prehodnotia sa priority. V prvom rade treba bezpečný a spoľahlivý systém vrátane infraštruktúry. A potom bude čas hrajkat sa s modernizáciou gui a rozširovaním jeho služieb.

2 Likes

OT: Ze problem bude v TUNELI je pre statne IT uz naozaj symptomaticke!

3 Likes

Ja ti neviem. Najprv nešlo naraz Slovensko.sk + par ďalších orgánov. O pár hodin uz nešlo iba Slovensko.sk. čiže:

Všetci okrem Slovensko.sk si dokázali spojazdniť alternatívne trasy? Alebo problém bol v niecom inom ako preseknuty kabel v tuneli?

Neviem, mozno zvysok dokazal zapojit ine trasy ale domcek pri urade vlady nie.

Sa ešte nesťahovali?

Pokiaľ viem tak slovensko.sk ešte nemigrovali.

Výpadok Ústredného portálu verejnej správy, www.slovensko.sk, dňa 19. júla 2022 bol spôsobený fyzickým prerušením primárneho aj záložného komunikačného okruhu medzi dátovými centrami.

K prerušeniu oboch telekomunikačných okruhov došlo po hrubej chybe na strane dodávateľa telekomunikačnej infraštruktúry, spoločnosti SWAN.

Dátové centrá boli pôvodne prepojené dvomi nezávislými telekomunikačnými linkami práve pre prípad, že by potenciálne došlo k prerušeniu jednej trasy. Vtedy by prepojenie zabezpečovala druhá linka.

Dodávateľ telekomunikačnej infraštruktúry, spoločnosť SWAN, preložil záložnú trasu do súbehu s primárnou trasou a ponechal obidve vedenia v súbehu. Považujeme to za hrubú a neprofesionálnu chybu a spoločnosť SWAN to spravila bez vedomia a súhlasu NASES.

Po zistení hrubého porušenia zo strany dodávateľa analyzujeme situáciu a budeme informovať o ďalšom postupe. Od dodávateľa telekomunikačnej infraštruktúry NASES požaduje prijatie konkrétnych opatrení, aby k podobným zlyhaniam nedochádzalo.

Práve z dôvodu, aby sme eliminovali riziko takýchto situácií, robíme postupne kroky, aby štát dostal svoju kritickú IT infraštruktúru do vlastných rúk a vyviazal sa z nevýhodných zmlúv, ktoré so súkromnými dodávateľmi uzatvorila bývalá vláda.

Aha. Akú má vlastne štát vlastnú komunikačnú infraštruktúru keď to “chce dostať do vlastných rúk”? Pamätám si že niekedy v rokoch 1996-97 sa pretriasala myšlienka postaviť Govnet na komunikačných trasách, ktoré by vlastnil štát. Ale nejako z toho zišlo. Neviem, infraštruktúra akej štátnej organizácie by sa dala rozšíriť / použiť / dobudovať pre tieto účely ?

Normalny clovek snad nemoze dat zaloznu trasu na tom istom kabli/linke, ake su trasy a ich nezavislost to snad by malo bytb v zmluve

No ved mozno doslo k poruseniu zmluvy, uvidi sa.