Nefunguju ciselniky v eDesigner?

Ahojte, pokusam sa rozbehat si program eDesigner. Po instalacii a spusteni programu naskoci tato napomocna chyba:

Capture

The ‘meta’ start tag on line 11 position 4 does not match the end tag of ‘head’. Line 63, position 4.

Rovnaka hlaska naskoci ked stlacim Nastavenia - Synchronizacia ciselnikov.

Pocas vytvarania fieldu mi chybaju moznosti na zvolenie logickeho typu. Predpokladam, ze to suvisi s tou chybou:

eGO.Designer.exe.config som si upravil podla dokumentacie tak, aby sa mi pripajal na lokalnu SQL Server databazu, odkazy v nastaveniach som nechal take ake su, teda take iste ake su v dokumentacii.

Nestretli ste sa s tym niekto? Uniklo mi nieco co treba nastavit / spravit aby som tam tie ciselniky mal? Dakujem.

BTW tu je cely vypis chyby z tabulky Log:

System.Xml.XmlException: The ‘meta’ start tag on line 11 position 4 does not match the end tag of ‘head’. Line 63, position 4.
at System.Xml.XmlTextReaderImpl.Throw(Exception e)
at System.Xml.XmlTextReaderImpl.Throw(String res, String args)
at System.Xml.XmlTextReaderImpl.ThrowTagMismatch(NodeData startTag)
at System.Xml.XmlTextReaderImpl.ParseEndElement()
at System.Xml.XmlTextReaderImpl.ParseElementContent()
at System.Xml.XmlTextReaderImpl.Read()
at System.Xml.XmlLoader.LoadNode(Boolean skipOverWhitespace)
at System.Xml.XmlLoader.LoadDocSequence(XmlDocument parentDoc)
at System.Xml.XmlLoader.Load(XmlDocument doc, XmlReader reader, Boolean preserveWhitespace)
at System.Xml.XmlDocument.Load(XmlReader reader)
at System.Xml.XmlDocument.LoadXml(String xml)
at  .(String , Boolean )
at  ..(Object , DownloadStringCompletedEventArgs )
at System.Net.WebClient.OnDownloadStringCompleted(DownloadStringCompletedEventArgs e)
at System.Net.WebClient.DownloadStringOperationCompleted(Object arg)
at System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.InternalRealCall(Delegate callback, Object args, Int32 numArgs)
at System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.TryCatchWhen(Object source, Delegate callback, Object args, Int32 numArgs, Delegate catchHandler)

1 Like

pokiaľ viem, verzia 1.18 je prakticky nepoužiteľná.
použiteľná bola až verzia 1.2x, ktorú ale FormServices predávalo ako komerčný produkt. anyway toto je softvér starý viac ako 5 rokov, strata času.

3 Likes

a čo teda je teraz akože oficialny produkt na vytvorenie štátneho balíčkového formulára, ktorý je predpísaný vyhláškou o štandardoch ?
Divné by bolo, keby že Notepad++ , alebo Sublime … či ?
To sú oni ? FormServices s. r. o. v likvidácii [zrušená] - historický názov: FormServices s. r. o. - zisk, tržby, hospodárske výsledky a účtovné závierky

žiaden oficiálny a zároveň použiteľný produkt neexistuje.

áno, FormServices bola zrušená a rozpustená.
práva oficiálne prešli na zakladateľské firmy: Ditec a niečo z DanubiaTelu (asi JumpSoft),
overoval som si to svojho času u konkurzného správcu.

JumpSoft sa pokúšal o nový dizajnér niekoľko rokov dozadu.
niečo majú, ale ako zázrak mi to nepripadá.
toto https://eformulare.sk/ je postavené na tom JumpSoft základe. asi sa nepohodli alebo čo.

1 Like

Preco by mal nejaky statny produkt vobec existovat? V standardoch je prikazane vselico a nemame na to statne softvery.

no asi to je použiteľné, videl som to v aktualnych projektoch používať, akurát tie ceny mi prídu astronomické

nemusia byť štátne … .ale nejaké.

pretože to ako povinnosť pre UPVII predpisuje zákon 305/2013 Z. z. v paragrafe 10?

(8) Správcom modulu elektronických formulárov je úrad podpredsedu vlády. Modul elektronických formulárov zabezpečuje

a) programové nástroje na tvorbu elektronických formulárov,

1 Like

cha cha, ale zjavne o tom nikto netusi.

Toto bude nejaky relikt z cias, kedy formulare mali povinnu aj editacnu schemu. Dnes tomu tak nie je, moze si to vyrobit hocikto hocijako. Zostalo tam zopar xslt transformacii do podpisovej vizualizacie a schrankovej vizualizacie + metadata okolo.

Ahojte, dakujem za reakcie.

Na https://kp.gov.sk/ Partner framework portál je eDesigner casto referencovany a oficialne je dostupny a ospievany aj na Inštitúcie - form... - UPVS

Tam som si az teraz vsimol odkaz na súbor na úpravu registrov [.zip, 0.3 kB]

Ked som spustil subor tak mi uz ciselniky naseedovalo spravne bez chyby, prva vec je teda vyriesena.

Druha chyba vsak stale pretrvava; ciselniky s tym teda nic nemali, teda program stale nevyzera pouzitelne.

Ci sa oplati eDesigner pouzivat je trochu ina tema, ale aspon vediet rozbehat eDesigner by bolo fajn. Hlavne ak program slubuje generovanie vystupu ktory sa da realne podavat do eForms. Alternativy su ake? Len https://eformulare.sk/ alebo si formulare generovat rucne?

1 Like

Do debaty zrejme velmi neprispejem, ale mozno sa nieco dozviem, ak sa nado nou niekto zlutuje a bude mat trpezlivost. Nieco som si prehabal v archive, neico pogooglil, ale teda ziskat uceleny obraz je vcelku tazke: co je vlastne eForm?

Mam za to, ze pointa eForm asi spocivala najma vo vyrobeni vendor-lock, t.j. ze povinnost v zakone je, ale mnozstvo informacii o rieseni a pocet dodavatelov pouzitelnych a primerane spoplatnenych nastrojov je blizky 0. A teda je silny tlak na to, ozvat sa tym “zopar”, co za “maly poplatok” eForm vytvoria. Je k tomu samozrejme aj nejaky ten ako tak dobry a logicky use-case ze “raz nadizajnujeme, potom dame na UPVS a nasledne nam odoslane data koncia v schranke ci agendovom systeme”, len teda ked vidim ceny (napr. inde spominaneho eformulare.sk), tak mam urcite pochybnosti o efektivite celeho riesenia, najma v kontexte samospravy.

Aspon teda takto som to vnimal, ked sa o tom husto debatilo cca v 2013 (plus minus autobus), nasledne (ako Jano spomenul) bola zrusena povinnost editacnej schemy a potom vec utichla. Utichnutie vsak asi nebolo sposobene tym, ze sme to dobre vyriesili, ale skor asi len tym, ze sa na to skratka vsetci vykaslali. A teraz sa to vynara, lebo sme sa zobudili, citame zakony o eGov a pytame sa, ze “kde su teda tie elektronicke sluzby?”. A teda mam pocit, ze kostlivci typu eForm vyskakuju zo skrine.

Lebo teda ak mame problem lahko zodpovedat otazku “ako sa robi eForm?” cca 5-10 rokov po tom, ako sa eForm prehlasi za “hotovy”, to je IMHO dost smutne.

1 Like