NCZI - eZdravie rozvoj "nove" projekty

vo je len jedna cast, zuctovanie a papierovanie je len malo zavisle od velkosti projektu, po vo pride zahltenie na strane mirri.

ano ja som to myslel ako celok. Tak to asi bude tiez “uspesna” vyzva. Zaujimava bude ta informacia o stave projektov, kedze toto je uplne zahmlene zo strany MIRRI.

NCZI spolu s Ministerstvom zdravotníctva SR budú podľa hovorkyne iniciovať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením na manipuláciu vo verejnom obstarávaní. “Zároveň na základe výsledkov interného vyšetrovania vyvodí aj personálne dôsledky,” dodala Sivá.

1 Like

Hm na prvy pohlad jasna zaletitost, ale tych moznosti je viac. Na jednom konci blbost a na opacnom konci spektra moznosti je aj skutocnost ze takto sa da nejakemu dodavatelovi ublizit.
Ako sa to tam dostalo bude treba objasnit…

Suhlas, viem si vysvetlit toto vselijako (od lajdactva, cez korupciu az po konspiracie) avsak ziadna z moznosti nevrha dobre svetlo na ludi v NCZI, ktori tento tender pripravovali.

3 Likes

hej, ono by si si na to inak díval keby so bol napriklad riaditel Slovnaftu. A mas system ktory funguje, sis nim spokojny pri zavadzani sa zapotili zamestnanci aj dodávatel, … A ubehnú 3 roky na ktoré máš SLA … čo urobíš ?
Nepoznam firmu ktorá by v prípade spokojnosti nepredlžila ten SLA kontrakt o ďalšie 3 roky.
Lebo predstava že príde iný dodávateľ, ktorý síce dal výhodnejšiu ponuku, ale výhodnejšiu iba na papieri. Lebo ako prevádzkovateľa ťa čaká zoznamovanie s novými ľuďmi, zoznamovani nových +udí s realitou a pllllno vysvetľovania, prvých pár mesiacov pomalé reakcie, a niekedy aj nepodarené zásahy … No komu by sa do toho chcelo ?
To je rozdiel medzi štátnou správou a firmou, kým firma môže v pohode pokračovať , štát MUSÍ vypisovať obstaranie. Ja by som venoval energiu tomu aby sa dalo rozoznať kedy je treba a kedy nie je treba vypisovať obstaranie. Vypisovanie takýchto SLA obstaraní taktop plošne pre všetkých je podľa mňa číry nezmysel. Proste podniky by to takto nerobili. A kým sa štát nezačne správať ako podnik, tak sa bude bude míňať effort na nezmyselné obstarania ktoré nikto, ani to OVM, ani tí dodávatelia nechcú a nepotrebujú. A potom asi robia všetko pre to aby to nejako obicyklovali… Nechcem týmto nikoho ospravedlňovať, ale podľa mňa je toto správanie predikovateľné a nie vždy je príčinou korupčné správanie. často je to proste praktickejšie.

1 Like

Akurat v tomto pripade ten system (eZdravie) nefunguje, a koncovi zakaznici si nim nie su spokojny.
( Koncovi zakaznici == lekari a aj my obcania. Uradnici by mali pracovat v nas prospech. )

Namiesto toho aby uradnici tvrdo pozadovali dokoncenie slubovanych funkcnosti, tak pisu ( alebo si nechaju napisat nejakym “sato”) slohove prace na temu “ako vypytat viac penazi na poriesenie fukcnosti ( slubovanych uz v prvej verzii), tak aby to vyzeralo, ze ide o uplne nove vlastnosti”

BTW. Nespocitaval som tie cisla, ale v radiu som pocul, ze ide o tendre spolu za 58M, to by znamenalo dalsich 50% povodnej ceny za eZdravie.

2 Likes

Samozrejme rozumné by bolo aby si pre každú zmluvu obstarávateľ sám zvážil, či má pokračovať, t.j. podpísať dodatok, alebo robiť nové obstarávanie. Avšak dôvera verejnosti v “najlepší záujem” verejnej správy je taká mizerná, že sa snaží (zákonom) vnútiť úradníkom povinne určité zábrany. Čo má niekedy aj negatívne dôsledky.
Cesta z toho von je: zlepšiť reputáciu eGov + vybudovať solídnu bázu dobrej praxe - potom sa dajú povoliť utiahnuté kontrolné šróbiky ZVO

2 Likes

s tým čo píšeš súhlasím a rozumiem tomu, akurát to nevedie k žiadnemu riešeniu. Nestastie toho je, ze mas spustu, doslova desattisice lokalnych uradov, skol, statnych podnikov, podnikov so statnou ucastou kde potom musis takto nasilne plosne robit obstarka kvoli nejakym 15 pripadom na centralnych organoch …

1 Like

otazka na zamyslenie - nesposobuju utiahnute srobiky ze namiesto kvalitnych sluzieb za primerane peniaze dostanes lacnu macku vo vreci? Lebo mozeme sa vytesovat ako sme
zniziki ceny ale zatial vysledok poslednych 6 rokov je (pre mna) nulovy, sluzby ktore pouzivam su este z cias OPIS alebo este z rokov prednim.

1 Like

Aj napriek “utiahnutym srobikom” sme do statneho IT sme uz vrazili viac ako miliardu EUR, a vysledky su na zaplakanie.

Kolko projektov uradnici zakceptovali do prevadzky, pretoze termin tlacil (EU-fondy), ale funkcnost mizerna/ziadna ?

Ina otazka na zamyslenie : Keby som to doho vrazili este o miliardu viac, boli by lepsie sluzby alebo vacsie vily/jachty ?

3 Likes

Keby sme sa bavili o sukromnom sektore tak ti odpoviem ze pri dobrom nastaveni aj oboje. V publicu sa ale neodmenuje na zaklade novych lepsich sluzieb a spokojnych klientov ale na zda sa podla poctu dokumentov.

Ale isteže, minimálne tu v S.D sa nad tým bežne zamýšľame. Najmä poobede, lebo vtedy človek aj tú depresiu zvláda lepšie.
Problém je, že to ani náhodou nevyzerá na “lacné XOR kvalitné”. Keby predošlá sada projektov nebola drahá a súčasne málo kvalitná, asi by ani S.D nevzniklo.

Naspäť k téme tohto vlákna, povedzme projekt ESO1-D: kto tu má pocit, že je to lacné, alebo mimoriadne dobré riešenie? Ja teda ani jedno z toho, viď. Red Flags naše hodnotenie.

1 Like

Neviem ci to je z tohto projektu ale moj prvy a posledny pokus o prihlasenie do EZKO skoncil neuspesne a viac som to uz radsej ani neskusal. Cize odpoved na otazku: NIE nie je to mimoriadne dobre a (asi) ani lacne riesenie. Vsimol som si ze ale celkom uspesne funguju elektronicke recepty, to vsak je dielom nejakej zdravotky ze?

Aj v sukromnom sektore si to podmienil “dobrom nastaveni”
Rozdiel medzi sukromnym sektorom a publicom, je v motivacii.
Sukromny sektor si da sakra pozor, aby dostal za svoje peniaze zodpovedajucu kvalitu.
Uradnikom ( ktori nas zastupuju ) je to vsak jedno ( aspon to tak vyzera ). Oni chcu mat “pohoda-klidek-tabacek”. Pravidelny plat, pevnu pracovnu dobu 9-15 a idealne ak od nich nikto nic nechce.

Privela byrokracie nie je pricina, ale dosledok sucastneho stavu.

  1. projekt “sato pototo”
  2. uradnik napriek tomu zakceptoval s vysvetlenim “je to podla dodanej dokumentacie”
  3. tlak verejnosti prinuti rozsirit pozadovanu dokumentaciu
  4. dalsi projekt uz podla novych pravidiel
  5. GO TO 1.

Vysledkom je analyza/dokumentacia v rozsahu tisicov stran, co nema normalny clovek sancu pochopit.

Je to mimoriane ZLE riesenie. Pretoze okrem 100M ktore sme uz do toho vrazili a dalsich 217t, ktore do toho idu mesacne na podporu + dalsie peniaze z “rozvojovych” projektov ( ako su tieto ), do toho museli vrazit dalsie peniaze lekari/poskytovatelia, pretoze museli zaplatit za upgrade systemov a tiez vyzsie ceny za support ich systemov.

Uplne zle vsak je to, ze to tych lekarov zdrzuje v praci. Raz davno som cital podklady ku VO Zabezpečenie efektívneho používania služieb ESO1, interne kodove meno krabicky. Vtedy tam bolo vycislenie “uspor” vypocitane na zaklade usporeneho casu lekara a cakajucich pacientov. Podla mna tam boli poddimenzovane ceny prace toho lekara a aj napriek tomu navratnost tej investicie bola velmi nizka. Ja som zobral tieto ceny a vynasobil som ich poctom lekarov a poctom vybavenych pacientov a jednominutovym zdrzanim pri kazdom pacientovi. Financne straty s pouzivania eZdravie boli za dva roky viac ako 100M ( teda cena co sme do toho doteraz vlozili )

Ono to minutove zdrzanie by sa dalo akceptovat, keby bolo nahradene niecim inym. Lenze eZdravie nema pre lekara ziadnu pridanu hodnotu. Ak sa musi prehrabavat elektronickej dokumentaci aby zistil nejake informacie, tak to ich rychlejsie ziska rozhovorom s pacientom. eZdravie by malo zmysel ak by robilo automatizovane kontroly. To vsak nerobi a tak ako je to implementovane to ani robit nedokaze.

eRecept je implementacia BLO (Bezpecne lieky online) od ZP Dovera, ktora dosiahla urcitu penetraciu na trhu (lekari/lekarne) a aby sa dostala dalej, tak to zadarmo ponukla do VsZP ( vtedajsi riaditel bol Kocan ). Ked uz to mali, tak dotlacili aj Union aby sa pridal. A ked to bolo cele hotove, tak to NCZI vyhlasilo za vlastne riesenie, za ktore zobrali cenu ITAPA. NCZI vtedy zahodilo vlastne riesenia, ktore tri roky kodoval a donutili to iste urobit aj vsetkych dodavatelov ambulatnych/nemocnicnych systemov. Tito dovatelia za to nedostali ani korunu ( resp. zaplatili si to lekari/poskytovatelia vo vyzsich cenach ).

eZdravie vsak malo byt ovela viac sluzieb ako iba Recepty ( ktore tvoria mozno 15% objemu udajov tecucich medzi poskytovatelmi a ZP ).

(ne)Kvalitu niektorych z tych dalsich sluzieb sme si mohli vyskusat pocas pandemie. Napr.

  • eZdravie/eObjednanie => radsej vyrobili novu aplikaciu “rychle prsty”
  • eZdravie/Cakacie listiny => radsej vyrobili novu aplikaciu “cakaren”
  • eZdravie/eOckovanie => radsej vyrobili novu aplikaciu “eVakcinacia”
  • eZdravie/eVymenne listky => radsej vyrobili zrusil povinnost pouzivat vymenne listky pocas pandemie
4 Likes

Suhlasim ja som tu motivaciu viac stiahol na uradnikov. Napr. este za PeleRasiho zalozili tu behavioralnu skupinu a teda asi sa robia prieskumy spokojnosti. Preco napr. nepodmienia aj odmeny uradnikom ze ak sa napr. za 4 roky zlepsi spokojnost obcanov dostane skutocnu (naozaj motivacnu) odmenu. Motivovalo by ho to aby zostal na urade a zlepsoval sa, motivovalo by ho to aby tlacil na dodavatela. Napr. ako klasicky produktak alebo rep v private. Toto na to nie je vlakno ale ani nova vlada neprekonala zatial svoj tien pokial ide administrativne kapacity (a nie stanovit povinne % internych kapacit na projekte nie je podla mna cesta, lebo to riesi len kvalitu a nie kvantitu).

V tomto prípade by to nefungovalo. Občania totiž nie sú hlavnými používateľmi eZdravie. Sám si na začiatku povedal, že si mal naraz až dva pokusy s eZdravie, prvý a zároveň aj posledný (neúspešný) pokus. Predpokladám, že si chybové hlásenie nezadal. Aj tak by ho ignorovali. Ja som nejaké hlásenia (pád EZKO) zadal podľa návodu cez eMail. keď neprišla žiadna reakcia, tak som tretie zaslal elektronicky podpísané cez podateľňu na slovensko.sk. To už ignorovať nemohli, museli odpovedať, takže si dali dvojmesačnú dobu na opravu aplikácie ( hoci v zmluve na podporu sú kratšie časy. ) Ak by nebola pandémia, tak sa o NCZI / eZdravie medzi občanmi vôbec nehovorí.

Hlavní používatelia sú lekári, ale oni vlastne s eZdravie priamo nepracujú. eZdravie neposkytuje GUI pre lekárov. eZdravie poskytuje API na ktoré sa má pripojiť ich nemocničný / ambulantný systém. Podľa odporúčaní by mala komunikácia prebiehať na pozadí. Lekár nie je ITckar, takže nevie rozlíšiť či je nefunkčnosť problém eZdravie alebo NIS. V prvom rade to musí riešiť so svojím dodávateľom.

Dodávateľ NIS musel podpísať NDA pri preberaní podkladov a tiež musí pravidelne absolvovať overenie zhody na pripojené do eZdravie. Overenie zhody vykonáva NCZI.

Kto teda má vyjadriť “spokojnosť” ?
Lekár, ktorému hrozí pokuta za nepoužívanie eZdravie ? Alebo dodávatelia NIS, ktorým hrozí pokuta za porušenie NDA a nezískanie overenia zhody ?

Ono to vyzerá na tichú nepísanú dohodu. Lekári nebudú kritizovať eZdravie a NCZI im nebude dávať pokuty za nepoužívanie. Občas si v TV zahrajú takú hru : Riaditeľ NCZI sa postazuje, že lekári nezapisuju eVysetrenia a o pár dní zas lekári hovoria, že by radi používali aj ďalšie sľubované služby napr. eLab

Ak sa pýtaš, prečo funguje eRecept :

  1. prevádzku zabezpečujú poisťovne. Komunikácia je lekár/lekáreň => (synchrónne) => poisťovňa => (asynchronne) => eZdravie. Ak vypadne eZdravie tak sa “takmer nič” nestane.
  2. poisťovne podmienili preplatenie receptov ( odborne dispenzacii) vložením do eRecept. A peniaze sú najlepšia motivácia :slight_smile:
  • “Takmer nič” znamená overenie platnosti elektronického podpisu. Napriek tomu že ide o PKI a malo by to byť možné aj v poisťovni, tak “sato” nedá a musí to robí iba NCZI. Paradoxom je, že poisťovňou sú akceptované aj recepty, ktoré NCZI odmietne. Priznáva to aj riaditeľ NCZI, keď povedal, že “majú väčšinu receptov”, nepovedal že majú všetky.
1 Like