Návrh projektu proti rastu extrémizmu a kyberšikane

Dobrý deň, rada by som Vám navrhla za účelom pripomienkovania a prípadne aj realizácie myšlienku jedného projektu, ktorého účelom by mal byť primárne boj proti extrémizmu, ktorý sa nám na Slovensku veľmi rozmohol. Nerada by som sa na to len pozerala, až pomaly alebo isto bude neskoro. Som právnička a moje uvažovanie sa tak logicky sústreďuje týmto smerom. Aktuálne je jedným zo základných problémov skutočnosť, že sa extrémizmus môže šíriť po internete a nikto kompetentný sa tým nezaoberá, keďže výrokov je veľké množstvo a podávať trestné oznámenia sa nikomu nechce, resp. na to nie je čas. Zjednodušene: čas potrebný na napísanie xenofóbneho/rasistického/nenávistného/fašistického komentára a čas potrebný na vyvodenie zodpovednosti zaň sú v extrémnom nepomere. Preto sa zaoberám myšlienkou, ako by sa dal tento nepomer aspoň trochu zmierniť. Podotýkam, že mojou snahou nie je vytvoriť opačný systém šikany a snažiť sa sankcionovať každého, koho názor sa mi nepozdáva, ale umožniť občanom a orgánom činným v trestnom konaní zjednodušenie systému pri nahlasovaní skutočných trestných činov.

Moja predstava je vytvorenie internetového portálu, ktorý by sa skladal z dvoch časti:

  1. Textová časť: laické i odborné vysvetlenie, čo v tejto oblasti je trestným činom a najmä vysvetlenie, prečo to trestným činom je (napr. prečo popieranie holokaustu nie je len vyslovením názoru rovnako ako to, že sa niekomu nepáčia kroksy).
  2. Automatický systém na nahlasovanie podozrenia z trestnej činnosti: systém by vyžadoval napr. printscreen podozrivého vyjadrenia, webové sídlo, na ktorom sa nachádza, prípadne údaje oznamovateľa, tým by sa však v ideálnom prípade mohol stať priamo správca portálu.

Z takto získaných údajov by sa malo vytvoriť trestné oznámenie (právna časť) a vytvoriť verejne dostupná história toho, ako bolo s danou informáciou naložené. To by však malo zmysel najmä v prípade, ak by sme vedeli OČTK aj pomôcť. Nuž, a to je ďalšia časť, na ktorú treba IT spôsobilé osoby. Ideálne by bolo, ak by bolo možné vedieť vyšetrovateľom k TO poskytnúť aj informáciu, z akej IP adresy bolo podozrivé vyhlásenie odoslané. IP adresa je ale osobný údaj. Základná otázka je, či sa teda dá vôbec zistiť tak, aby neboli porušené žiadne pravidlá, teda či stačí byť šikovný IT a vedieť, kde túto informáciu nájsť alebo si treba „pomôcť“ konaním hraničiacim so zákonom. Lebo v takom prípade môžu uvedené zistiť výlučne vyšetrovatelia a tí na to nemajú možno niekedy schopnosti, ale veľmi často ani čas. Ak je to hlúpa otázka, ospravedlňujem sa, som skutočne IT laik v najčistejšej podstate tohto slova. Pri troche šťastia by bolo možné nadviazať aj spoluprácu so štátom…

Toto pravdepodobne vie len administrator/spravca stranky/servrov, na ktorom to je ulozene. IP adresa vsak nie je potrebna, dnes kopec ludi pise toto pod vlastnym menom.

Spat k problemu:
Zasadna otazka podla mna je: Co taketo hromadne “bonzovanie” (aj ked by bolo uplne legitimne) sposobi. Riesi sa tym problem alebo len symptomy hlbsieho problemu? Nevyhroti to celu situaciu este viac? Neviem.

Co sa tyka tej IT casti: Podanie trestneho oznamenia (TO) sa da spravit elektronicky, viem si predstavit, ze by na toto vznikol prostrednik (web), ktory by viedol cloveka co vsetko na TO treba a na konci by mu umoznil to podat osobne (lebo potom treba ist na policiu, co je velka bariera) alebo podpisane el. obcianskym (netreba vraj nikam chodit) alebo by toto mohla za neho spravit nejaka tretia strana (drviva vacsina ludi nema el. obciansky z podpisom a netusi ako to pouzivat). Vo finale by to mohlo byt nieco ako odkazprestarostu.sk

Potom je tu vsak este taky problem s dokazatelnostou, ktory dnes pouzivaju aj nasi velavazeni poslanci. Proste prehlasia, ze to nepisali oni a tym je vec vybavena. Aj keby sme mali IP adresu, tak to este nic neznamena.

Nazory?

ak tomu spravne rozumiem tak chcete:

  1. vygenerovat podanie / trestne oznamenie
  2. zozbierat co najviac informacii (screenshoty + data)
  3. ulahcit zaslanie oznamenia + sledovanie

Mozno by stalo za uvahu pozriet ako sa toto riesi v zahranici. Toto je celosvetovy problem a vo viacerych krajinach funguju (alebo nefunguju) rozne riesenia alebo samoregulacia zo strany socialnych sieti. Som velmi rad ze nie som teenager v tychto casoch.

Takze netreba to vymyslat uplne odzaciatku. Na SK vidim asi najvacsi problem na strane vymozitelnosti.
To reportovanie sa uricte da nejako osetrit. Ale uricte existuje nejaky projekt aj v ramci EU ktory sa venuje tejto problematike a SK sa pravdepodobne zaviazalo spolupracovat. Uz pisem ako nejaky uradnik.

Myslim ze same socialne siete maju tuto temu nejako osetrenu:
https://www.facebook.com/safety/bullying/

Nemecka vlada myslim dotlacila Facebook na lepsi dohlad nad prispevkami (v ramci falosnych sprav)

Vacsina neziskoviek co sa venuje mladezi ma na ich weboch rady ako postupovat:

na GOV.UK je vela odkazov na to, ako postupovat:
https://www.gov.uk/search?q=bullying

Tu je link na appku co vraj pomaha (hlavne skolam a organizaciam)
https://www.gov.uk/government/news/thousands-more-children-to-benefit-from-anti-bullying-app

ta Appka pomaha aj so zberom informacii (screen-shoty a videa…) ktore sa daju pouzit ako dokazy.
Zial na SK je toto v rukach sudu ci to uznaju ako dokaz alebo nie.

Sikana a kybersikana je problem co sa zial neda vyriesit zazracnou aplikaciou. Riesenie (alebo neriesenie) je v rukach tych, ktori su zodpovedni za vase deti (skola, stredna skola, praca) Nefunguje to tak, ze stlacim gombik a nabehne NAKA.

V UK je vo vela skolach zakazane nosit mobil do tried (a prisne sa to tresta)

2 Likes

V CZ kyberšikanu môžte takto nahlasovať cez hotline priamo polícii.
http://aplikace.policie.cz/hotline/

Neviem, ako je to na SK, ale neviem o tom, že by podobná hotline bola. Možno by stálo za to aj tlačiť na vedenie polície, aby sme tu takéto niečo mali priamo na ich stránke a nemuselo to ísť cez nejakú externú appku (kde výsledok aj tak závisí od toho, ako sa k tomu polícia postavý). Rizikom je, že súčasné vedenie polície by mohlo vytvoriť hotline na nahlasovanie mimovládok platených zo zahraničia :slight_smile:

Dobrý deň,

ďakujem pekne za reakcie. Uvedená aplikácia by rozhodne nemala ambíciu stať sa “zázračnou” a vyriešiť problém extrémizmu či šikany. Jej zmyslom by malo byť len trochu pomôcť. Nemyslím si, že by mala potenciál problém vyhrotiť, nemalo by sa podávať všetko, čo ľudia pošlú, len podozrenia, ktoré sú opodstatnené. Naviac, ako som uviedla, aplikácia je technicky náročnejšia časť nápadu, ale jeho súčasťou je aj vysvetlenie dôvodov, v dôsledku ktorých takéto výroky spoločnosti skutočne škodia.

Konečná preukázateľnosť autorov výroku je možná, ale je už v rukách OČTK. IP adresa je len jedna z pomôcok.

Príklady s nemeckou vládou či českou políciou, ktoré ste uvádzali, sú ideálne. Lenže, my musíme pracovať s tým, čo máme a obávam sa, že na efektívny boj proti aktuálnym hrozbám spoločnosti štátnu správu asi nepovoláme. Ak by to bolo možné tak ako v ČR, bolo by to presne to, čo chcem reálne dosiahnuť, medzičlánok podania TO cez tretie osoby by absolútne nebol potrebný.

A nestojí to za pokus kontaktovať políciu s takýmto nápadom? Ukázať, že good practice od susedov funguje a či by nechceli niečo také urobiť aj u nás. Kto vie, možno aj niečo také plánujú, za opýtanie sa nič nedáte.

Až potom, čo by bola reakcia polície odmietavá a bolo by jasné, že na takomto niečom nechcú a nebudú robiť by som siahol po hľadania vlastného riešenia.

2 Likes

"Slnieckovi "trolli. Ked budu v pravy cas na spravnom mieste, mozu realne zachranit ludsky zivot…

Je to velmi zaujimava doba v ktorej zijeme. Som zvedavy, ci na virtualny rozmer realneho ludskeho zivofa, filozofia a jej smery dokazu zmysluplne reagovat. Snad sa toho dozijem.

K tomuto nápadu odporúčam preštudovať Reformný zámer, s ktorým prichádza Akadémia policajného zboru - 43.RZ-APZ-Systematicka podpora v boji proti prejavom extremizmu a sireniu propagandy v Slovenskej republike (na stiahnutie tu: http://www.minv.sk/?predlozene-na-schvalenie). Myšlienkovo sa niektorých vecí, čo sa tu riešili, dotýka.

Pripomienkovať je ho možné do utorka 11.07.2017.