Návrh na zlepšenie - predlzit lehoty dorucovania o zverejnene vypadky gov. systemov

  1. Navrhujem, aby malo slovensko.sk povinnost zverejenovat vypadky jednotlivych modulov na svojej stranke, resp. vsetky systemy statne spravy urcene na komunikaciu s obcanom. Moze si to objektivne overit potom sud alebo ina institucia. Pokial ja poslem na sud nejaky screenshot vypadku, ako dokazem, v akom case bol spraveny? Vypadky z kvalitneho monitoringu, nie uverejnenie vypadku na zaklade staznosti obcanov.
  2. Zaroven je potrebne upravit legislativu, aby boli vypadky zohladnene v lehotach pre dorucovanie.

Moj realny pripad. Potreboval som poslat odvolanie v lehote 15 dni.
Ziskaval som podklady a pisal odvolanie (vela stran). Nakoniec som ho mal hotove posledny den lehoty.

  1. nebolo funkcne preberadnie dokumenov zo sudnych spisov obcan.justice.sk, (mam screenshot aj som kontaktoval support)
  2. edesk nefungoval posledny den min. 22:00-0:30. Nakonieco som zistil, ze nefungoval len stary dizajn edesku, novy fungoval. Ked som to zistil a zaslal odvolanie, bolo 00:05hod - po termine.

Teda nefungovali naraz 2 statne systemy, no lehoty platili dalej. Pokial zakon uvadza 15 dni, tak obcan ma dostat celych 15 dni.

Dakujem
Peter

1 Like

Ja suhlasim, ze by to niekde malo byt vidiet. Toto sa da kupit celkom lacno napriklad tu Statuspage | Atlassian

Navyse taketo nieco bolo davno kupene, len teda sa to moc nepouziva. https://metais.finance.gov.sk/monitorhowto/MONITORING.MONITORING/MONITORING_HOWTO

V CZ to robi dokonca tretia strana

Nemyslim, ze nejaky verejny web site monitor sa dokaze prihlasit obcianskym.
Myslim, ze to nestaci. V mojom pripade bolo prihlasenie IAM funkcne, len do schranky eDesk som sa nedostal.

Test by mal obsahovat nejake scenare, vojst do schranky, precitat spravu, idealne aj poslat testovaciu spravu niekam, kde sa to zahodi, resp. neviem ci viem poslat spravu sam sebe?

Dakujem

Posielaj listinne poštou, lehoty budeš mať dodoržané. alt. pošli emailom a doplň elektronicky do 10 dní papierovo alebo elektronicky s kvalifikovaným podpisom.

dakuejm za radu.

Je to riesenie (aj som to tak spravil email + doplnenie).

Avsak ako vseobecne riesenie - je to krok spat a nie dopredu.

Nuž pri našich elektronických službách treba počítať, že nefungujú tak, ako majú. Preto sa pri dôležitých úkonoch ako je napr. odvolanie treba spoliehať na papier a starý osvedčený proces.

ako lietedlo, ktoré musí mať zdvjené systémy, keby náhodou jeden zlyhal.

if something works, don’t fix

Noo to by nebolo od veci…
Ved zijeme v 21. storoci a mame elektronicke sluzby. Kym v dobach konskej dopravy stacilo podat “na poste”, teraz zajdeme na postu podat listinne a nasledne posleme elektronicky. To sa mi celkom paci:grinning:.

Ano nieco takeho by sa veru velmi zislo. Ale nejde iba o monitorovanie pristupnosti webu, ale o to ze ak bol vypadok niekde vnutri systemu - kde bezi mnozstvo asynchronnych sluzieb, ktore sa na vonok nijak neprejavuju, treba zverejnovat aj tieto vypadky. Napr. ja potvrdim notifikacnu dorucenku ale system spravu doruci s dvojdnovym spozdenim - taketo vypadky treba tiez zverejnovat aby si koncovy uzivatel vedel bez zbytocnej komunikacie s nasesom overit ci v inkriminovanej dobe nebol nejaky vypadok vo vnutri systemu…

No tak to by chcelo asi nieco taketo skor. https://www.browserstack.com/ Ale to musi hlavne sledovat spravca.

Co sa tyka technickej stranky, nie je potrebne to riesit - len kontrolovat. Kazdy takyto system musi mat kvalitny monitoring s mnozstvom probe (prevolavanie ws, http na stranky, db connect, hw + os atd). V tomto pripade vsak verim, ze maju monitoring akurat zinstalovany a tym to konci. Ak je spravny monitoring definovany, nie je potrebne nic navyse.

Teda legislativne je potrebne prikazat zverejnovat vypadky (po moduloch systemu) so sankciou. Teda pokial pouzivatelia zaznamenaju vypadok a vypadok nie je zverejneny, znamena to, ze nie je dostatocne spraveny monitoring -> napomenutie, sankcia. A znova.

Pridajte prosim medzi body na stretnutie s gov.

Dakujem!