Návrh na zápis zmeny zapísaných údajov o konečnom užívateľovi výhod

Všetky nové firmy musia od 1. novembra 2018** zapisovať do obchodného registra automaticky nielen svojich spoločníkov či štatutárov, ale aj takzvaných konečných užívateľov výhod. Táto povinnosť súvisí s prijatím novely zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti. Dotýka sa takmer všetkých novozakladaných, ako aj existujúcich firiem. Viac info tu.

Zápis je možné uskutočniť aj elektronicky.

Formulár, ktorý teoreticky budú používať desiatky tisíc osôb je spracovaný anti user friendly.

Teoreticky by malo stačiť vybrať

  • identifikovať sa ako firma/osoba pod ktorou sa elektronicky prihlasujem - podávateľ žiadosti
  • vybrať firmu zo zoznamu OR (napr vyhľadávaním cez názov alebo ičo)
  • identifikovať konečného užívateľa výhod (ideálne tiež vyhľadaním/výberom z nejakého registra osôb - napr. osôb zapísaných v OR), ak nenájde doplniť - alebo zadať len meno, priezvisko a rodné číslo - systém by mohol automaticky overiť správnosť údajov a dotiahnuť si ostatné dáta.
  • zaklikať/definovať vzťahy/postavenie užívateľa výhod
  • odoslať

čas cca. 3 min.

Aktuálne musím

  • vybrať register
  • vyhľadať si a zadať vložku pod ktorou je spoločnosť registrovaná
  • zvoliť navrhovateľa (prečo tam nie je vysvetlivka ktorú možnosť osoba/spoločnosť mám použiť?)
  • vypísať adresu navrhovateľa - vyhľadanie obce zo zoznamu je mätúce, po výbere pole označené ako povinné navyše ostáva prázdne!
  • zapísať meno a všetky údaje konečného užívateľa výhod
  • definovať vzťahy/postavenie užívateľa výhod

čas cca. 15 min (ak to vôbec človek dokončí, lebo mi tam vyskakovalo viacero chybových hlášok, ktoré som nechápa a ktoré ma už už nutkali sa na to vykašľať)

rozdiel cca. 12 min.

Počet firiem v SR cca. 230k, ak by form použilo len 20% z nich = 57k
Strata času v človekodňoch v národnom hospodárstve = 57 000*12/60/8= 1428 človekodní, ak rátam že formulár vyplňuje konateľ alebo vyššie kvalifikovaná osoba, dajme otcu bratu náklady práce 20 € t.j. poriadnym urobením formulára by ekonomika ušetrila cca. 230 000 €!!!

Žiadam štátnu správu aby sa takýmto formulárom venovať niekto so znalosťami UX a využil pri ich koncipovaní teóriu zadávania údajov 1x a dosť!

fajn, vidím, že ste popracovali :slight_smile:

Inak ak máte viac takýchto rozpracovaných vecí v gite, bolo by dobré mat na ne nejakú tému z odkazom aj v Disqus, nech sa vám zbytočne nemnožia duplicitné návrhy.

Hlľadanie na kľúčové slová nenájde nič relevantné Search results for 'užívateľ výhod' - platforma.slovensko.digital

Urobili sme s kolegami tento formular trosku krajsie a lepsie, snad to ocenite :blush:
https://konecneuzivatel.sk

Skoda, ze takto potichu… sme mohli spojit sily. Inak ja tam vidim nejake vylepsenia este a mozno by sme vedeli doladit aj to podanie rovno cez slovensko.sk Neskusime spolupracu?

No ak by ste k aplikacii D.Signer (ktora nema na NBU ani zverejnenu povinnu Deklaraciu) pridali aj ďalšie aplikacie na tvorbu kvlaifikovaných podpisov, tak sa mi to celkom páči … Konkrétne sme mysleli www.podpisuj.sk. :slight_smile:
Takto to je pri elktronických službách obchodného registra uvedené aj na slovensko.sk: Návrhy na zápis, ...

Prosim ta, ma podpisuj.sk nejaky integracny manual (resp. popis nejakeho JS API)? Lebo nejak som to nevidel na tom webe…

Asi sme si viac na fb popisali vcera :blush: ale tak aj tu: velmi radi.

@ond Podpisuj ma REST API na funkciu podpisovani (aj hromadneho), pre pomenovaných aj pre public používateľov.
Zatialľ manuál sme voľne nevystavovali, ale ak má niekto záujem,radi zašleme.

No a aby sa kruh uzatvoril uz uplne, my vieme to podanie podpisane a pripravene rovno aj podat cez slovensko.sk - pouzivatel uvidi len login screen a hotovo.

Neviem ci si videl, ze ako to maju urobene, ale oni tu sluzbu maju dost zvlastne dokoncenu. Nevkladas to podpisane do konstruktora sprav v edesku, ale maju nejaku samostatnu sluzbu, v ramci ktorej to v nejakej tabulke (doslova) vyberas ako prilohu (a musi byt podpisana).

Len tak medzi nami. Potvrdenka k tomuto podaniu sa posle na email, vo formate .zep - kedy tuto aplikaciu robili?

https://twitter.com/jsuchal/status/1199792411372916736

A k tomu, ked sa odosle formular, tak to skonci na url kde je ‘potvrdenie/siemens’ alebo tak nejak. To je spravovane v Siemense? Nemali uz miesto v datacentre Slovensko.sk?