Návrh a implementácia komplexného multiškálového modelovacieho systému na predpoveď a hodnotenie kvality ovzdušia

Obstaravatel SHMU

PHZ 726 000,- EUR bez DPH

Doba plnenia 24 mesiacov

Zakazka https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/375696

Opis predmetu zakazky a ine prilohy https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-dokumentov/detail/942674

Domenovo zaujimavy projekt, vela ludi v SR ho pouziva (aspon tipujem).

Zaujimave su aj podmienky ucasti a ine veci vyplyvajuce zo zmluvy a opisu predmetu zakazky:

Podmienky ucasti:

• zabezpeka 30 000,- EUR,
  • obrat za 3 roky 1 800 000,- EUR,
  • z toho jedna zakazka musi byt min za 600 000,- EUR na podobny predmet zakazky, cim sa rozumie navrh, konfiguracia, validacia a odovzdanie do operativnej prevadzky systemu zahrnujuceho modely kvality ovzdusia s roznym priestorovym rozlisenim a ich uvedenie do rutinnej prevadzky,
  • dalsia referencia musi byt vo vyvoji online webovych aplikacii na vyuzitie matematickych modelov kvality ovzdusia, umoznuujucich prístup mnohych uzivatelov sucasne (multi-user access),
  • projektovy manazer 10 rokov praxe a min. 1 projekt za 500 000,- EUR,
  • expert na modelovanie kvality ovzdusia 8 rokov praxe, 3. stupen VS v oblasti fyziky,
  • softverovy inzinier/hlavny vyvojar 8 rokov praxe, 2. stupen VS technickeho smeru

Navrh zmluvy:

Zaruka

• zaruka na dielo je 60 mesiacov
  • reakcne doby na kazdy nahlaseny incident pre cast aktualne mapy 24 hod
  • reakcne doby na kazdy nahlaseny incident pre cast historicke mapy 3 dni
  • doba na vyriesenie incidentu pre cast aktualne mapy 24 hod
  • doba na vyriesenie incidentu pre cast historicke mapy 15 dni

Sucinnost objednavatela

• poskytne pristup do svojej infrastruktury
  • poskytne data z modelu ALADIN, data zo stiete meracich stanic SHMU, data z narodnej monitorovacej siuete kvality ovzdusia, emisne data, GIS data s 3D geometriou budou

Napadli ma 3 otazky:

1. nedaju sa publikovat data (ako uvadzaju v zmluve, ze ich poskytnutu dodavatelovi), na ich zaklade vzniknu riesenia a nasledne si SHMU bude dane poziadavky kupovat ako sluzbu a moze si vyberat? Ake vyhody ma SHMU z toho, ze to ma cele riesenie u seba?

2. myslim si, ze dane riesenie bude vznikat ako kombinacia viacerych od seba do urcitej miery nezavislych aktivit/vystupov…su subjekty, ktore vedia modelovat predpovede, su subjekty, ktore sa zaoberaju GIS,…nedalo sa to rozdelit a nepozadovat od jedneho uchadzaca kombinaciu uvedenych podmienok ucasti?

3. kto podpise zaruku 60 mesiacov na softver a s uvedenymi parametrami reakcie a opravy? Ale moze to byt pekny precedens dobuducna :slight_smile: Rad by som si pozrel kalkulaciu vitazneho uchadzaca, ako toto premietol do ponuky…zaujem je vyslovene odborny.

cc @Michal_Nestiak

1. nedaju sa publikovat data (ako uvadzaju v zmluve, ze ich poskytnutu dodavatelovi), na ich zaklade vzniknu riesenia a nasledne si SHMU bude dane poziadavky kupovat ako sluzbu a moze si vyberat? Ake vyhody ma SHMU z toho, ze to ma cele riesenie u seba?
    Toto je cisto moj pohlad.
    Ako poznam grupu okolo modelovania na predpoved a hodnotenia kvality ovzdusia je to nieco podobne ako NWP ludia (cize mi okolo modelu ALADIN, u ktoreho kedze sa od zaciatku podielame na vyvoji tak mame zdrojove kody a vieme model menit a vylepsovat), cize 99% chcu mat moznost ovplyvnovat vysledky a system vyvijat a rozsirovat. Na SHMU mame velmi zle skusenosti s tym ked nejaky uzavrety system bezi niekde u tretej strany. Kedze sme so zakona zodpovedny za vyhlasovanie meteorologickych, hydrologickych a cistota/kvalita ovzdusia vystrah. Cele je to je podla mna akoby si kupoval topanky od obuvnika a ten ich iba nakupoval v v nejakej krajine. Ale hocikedy sa moze stat, ze to z tej krajiny nebude moct dodat. Vystrahy musia byt vydane vzdy.

K otazke 2. To by ma tiez celkom zaujimalo, kolko spolocnosti vie zabezpecit takyto druh predpovedi. GIS je v tomto pripade nula nula nic z pozadovaneho systemu. Cela odbornost je v predpovednom systeme (GRASS, snad nie Arcgis …) Nejaky jednotny opensource system by som pozadoval vramci celeho statu. A vychytavali by sa chyby v nom.

1. kto podpise zaruku 60 mesiacov na softver a s uvedenymi parametrami reakcie a opravy? Ale moze to byt pekny precedens dobuducna :slight_smile: Rad by som si pozrel kalkulaciu vitazneho uchadzaca, ako toto premietol do ponuky…zaujem je vyslovene odborny.
    MiNe odpoved: Zaruka je vyslovene nutnost aj s presne definovanymi reakcnymi dobami … mame “vseliake” riesenia od roznych “super” firiem, ktore ked odovzdaju svoju pracu len zatvoria dvere a nestaraju sa.

Musim si to vsetko precitat o co to vsetko je.