NASES - skusenosti s integraciou na UPVS

Chcem sa len podelit so skusenostami ako sa s NASES-om riesi integracia na UPVS:

  • Implementacia sluzieb sa lisi od publikovanych wsdl pre vsetky publikovane sluzby - preto aby sa dalo na upvs integrovat z javy treba rucne opravit ich wsdl aby splnali ich implementaciu (ale pozor, na chyby musite prijst sami)
  • Integracne manualy nezodpovedaju implementacii, su zastarale a navyse su vypublikovane rozne verzie manualov
  • Niektore sluzby nie su dostupne na overenie pocas vyvoja ale nutia vas ich vyuzivat, ale v prostrediach kde su vam neumoznia pristup - podpisovanie, zastupovanie,…
  • Jeden namespace ma viacero roznych schem - sktalk je pouzity v roznych rozhraniach s roznoch schemou sktalku
  • Interne chyby nuti riesit integratorov - oficialny popis registrovania formularov tak, ze sa potom ich je nemozne pouzit
  • Implementaciu maju v rozpore so zakonom - nepodpora eidas
  • Menia formalne poziadavky na integraciu pocas revizie dokumentov - poslu na vyplnenie dokument a po tom ako to poslete na schvalenie tak tam este doplnia kapitoly, ktore treba opatovne vypisat
  • Metodicke usmernenia na, ktore vas odkazu nezodpoveda implementacii - registracia sluzby
  • Na spolupracu vyzaduje posialnie dokumentacie vo Microsoft Worde
  • Nepoznaju issue tracker, poznaju len mail na ktory odpovedaju pomaly (tyzdne) alebo vobec a musi byt v presne definovanom formate inak su velmi mrzuti az neprijmeni
  • Na cele slovensko oficialne existuju az 2 ludia s ktorymi je mozne komunikovat
  • Nulova ochota pomoct institiucam sa integrovat kym do toho nevstupi vyssia moc - neumerne natahovanie terminov, nedavaju ziadne priklady, ani odporucania a navyse vam vynadaju, ze neviete to, co NIKDE nie je zverejnene.
  • Ziadosti a odpovede treba posielat vsetkymi moznymi sposobmi, len nie cez UPVS a cez elektronicke formulare (nasesu - orgranizacii co to cele prevadzkuje a spravuje)
4 Likes

Pri tejto prilezitosti by som rad ukazal nieco co uz dlhsie robime na pozadi. Introducing… štát overflow. Sekcia na platforme pre riešenie takýchto integračných vecí. Užívajte a pošlite kolegom.

PS. Pozor, je to kategoria, ktorá nie je na titulke (aby sa to zbytocne nezahlcovalo tech. vecami). Dajte si odber ak to chcete sledovať.

1 Like

K teme, uplne rovnaka skusenost. Az mi skoro slza kapla, lebo som si uz zacinal mysliet, ze iba ja som blbec.

Chapem frustraciu aj na strane dodavatela, no do velkej miery to je najskor sposobene divne nastavenym procesom, ktory dodnes nechapem preco funguje takto ako funguje. Osobne by som cely tento kostrbaty proces DIZu zrusil. Ak je problem load co im to robi, tak nech si daju na endpointy rate limiter a bude vybavene.

1 Like

Keby len dodavatela, zatial som sa nestretol, ze by IT zamestnanci dakeho uradu tomu rozumeli. Neexistuje ukazkovy DIZ, ani testovacie scenare, ani rozumne napisany navod, workshopy prestali po nasadeni v roku 2013. Ano, DIZ dava zmysel, aby vedeli ake sluzby sa budu pouzivat a ci je integracia dobre navrhnuta, ale nech preboha daju odporucany postup.

Mna Nases dozral tym, ze na upvs som robil prvu alebo druhu integraciu, ktoru vobec mali pri spustani v roku 2013. Vtedy sa ale este snazili aby mohli daco prezentovat, ze to vobec niekto chce pouzivat. Teraz nam pre ten beziaci projekt odmieli predzlit technicke certifikaty a vynutili si novy DIZ a nove UAT podla novych poziadaviek. Nie preventivne a vcas dopredu, ale to bola odoved na poziadavku na predlzenie konciacich technickych uctov. Samoszrejme zakaznikovi prestala fungovat integracia… lebo sa to stihnut nedalo.

Pre mna je NASES organizacia, ktora svojim arogantnym a pristupom brzdi elektronizacii statnych sluzieb na slovensku. Mne to dokazali velakrat. Aj tak stale dufam, ze tam prijdu normalni ludia a zlepsia to.

Mal som tu cest s VC a par krat integracia voci UPVS. Dodnes si nahovaram, ze to bol len zly sen. Ked sa komunikovalo priamo s ludmi, co zmeny vykonavaju (externe spolocnosti), technicke veci sa zykli rychlo pohnut. Vyzera to zvonku tak, ako keby nemali vlastnych ludi, resp. ako nadbytok poziadavok, nedostatocne ludske zdroje a neefektivne procesy. Alebo sme len mali smolu. :slight_smile:

Peter obetujete kusok svojho casu a stretneme sa prosim za ucelom nastavenia kvalitnejsich procesov pre integraciu? Privitam kohokolvek kto ma zaujem veci posunut dopredu.Dakujem

3 Likes

rad by som sa pridal, zaoberam sa prave manualmi na intgeraciu s UPVS

Tak to je velmi prijemne prekvapenie zo strany Nases, dakujem za ponuku a rad ju prijmam, ale bohuzial stretnut sa mozem len do 22.4.2017 lebo po tomto datume dlhodobo odchadzam zo slovenska.

V stredu 12.4. o 14.00 v NASESe vam vyhovuje? Radi by sme pozvali aj p.Suchala a p.Kulicha …

Moj kalendar je chvalabohu stale velmi riedky, ale prave buduca streda poobede je problem.

  • pondelok doobeda nie
  • utorok doobeda nie
  • stredu po 14 nie.

Inak mozem hocikedy, ale na mna sa neviazte, ja viem poslat pripomienky pripadne aj textovo alebo prijst inokedy.

PS. Pre zladenie terminov odporucam rychly http://doodle.com/

Ja mozem v podstate hocikedy, ale ak sa mame stretnut viaceri tak uprednostnim termin kedy sa mozu stretnut vsetci naraz, dovolil som si do doodle.com dat terminy:

http://doodle.com/poll/kg72atzd9k9m7uzx

Este dokoncim moje namety na zlepsenie a tie by som vam poslal najneskor v pondelok doobeda.

Ak sa tu pozvani do zajtra vecera nedohodneme, tak prijdem na vami uvedeny termin.

Super že sa Nases o tieto veci zaujíma. Potom prosím konkrétne závery/úlohy/termíny z tohto stretnutia pošlite aj sem, nech vidno ako to napreduje.

Pripravil som si body/namety na stretnutie:

Pre lahsiu orientaciu, nechcem pisat viac ako jednu A4

1 Like

Pozeram doodle a vidim, ze je tam jeden termin, mozme prist stredu o 10:00 ?

1 Like

V stredu o 10.00 Vas cakame.

Prídem. Navrhujem, ak je to len trochu možné, nech sa zúčastní aspoň niekto aj za dodávateľa. Ich pohľad je dôležité počuť.

Ja tiez potvrdzujem ucast.

Pridu aj zastupcovia dodavatela.

dakujem este raz vsetkym @peterk @jsuchal @vojtech.slovik ktori sa dnesneho stretnutia zucastnili. Vazim si kazdy namet na zlepsenie a koordinaciu integracii, mnoho sme si vzajomne vysvetlili a verim,ze procesy za NASES vylepsime a to co je uz zlepsene okamzite odkomunikujeme cez framework portal aby ti, ktori to potrebuju mali k dispozicii vsetky informacie v prehladnej podobe.Zaznam zo stretnutia poskytneme zajtra aj so zavermi a ulohami, ktore vyplynuli z diskusie.ocenujem snahu diskuterov konstruktivne a bez emocii pripravit subor opatreni smerujucich k jednochsiemu sposobu integracie ci uz PO alebo OVM.

3 Likes