NASES rokuje s prevadzkovatelmi Slovensko.sk

Ja tomu nerozumiem. Ako moze dodavatel brzdit obmenu zeleza a operacnych systemov ? Ved NASES si moze prevadzkovat UPVS na zeleze akom chce, resp. ake vyhovuje, co s tym ma dodavatel app?

Hovoria o prevadzkovateloch (nie dodavateloch) … zrejem su tam zmluvy s frimami na prevadzkovanie … ze by si to nevedeli prevadzkovat sami … divne

“Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) rokuje s prevádzkovateľmi portálu Slovensko.sk o výmene zastaraného hardvéru a softvéru. Keďže rokovania sú zložité, musela s prevádzkovateľmi uzatvoriť dodatok na predĺženie služieb približne o dva týždne, do 10. decembra.”

NASES si to nedokáže prevádzkovať sám, keď som riešil poškodené dáta Register Adries - Register ulíc tak to posunuli riešiť s GlobalTel a s nimi som komunikoval, kým pochopili kde je chyba.
Na jar 2021 prisľúbili riešenie, ale ostalo len pri sľube.

Neviem nakolko to suvisi, ale dostal som pred chvilou nasledovny email.
Nepamatam si nejaky newsletter k tomuto, trochu ma to zaskocilo, tak neviem ci to bolo niekde avizovane.

Vážení integrační partneri,

dovoľujeme si Vás informovať, že DEV prostredie už viac nie je k dispozícii pre externé subjekty a všetky aktivity spojené s integráciou je potrebné presmerovať na testovacie FIX prostredie.

DEV prostredie nebolo vo vlastníctve a ani nebolo prevádzkované Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby a jeho dostupnosť bola ukončená zo strany nášho dodávateľa.

Všetky technické prostriedky a prístupy na tomto prostredí boli zrušené.

V tomto zmysle bude prístup na FIX prostredie možný aj bez podpisu Dohody o integračnom zámere po zaslaní e-mailovej žiadosti a zriadení infraštruktúrneho prepojenia.

Na zmene integračnej dokumentácie pracujeme a aktualizované postupy budú zverejnené v blízkej dobe.

Ďakujeme za pochopenie.

buď tam sú už také neznesiteľné vzťahy, že to vypli zo dňa na deň, alebo si NASES neuvedumuje, koľko firiem to zasiahne … v každom prípade od dobrých mravov má toto spätné oznámnie hodne ďaleko.

skoda ze @zyx sem obcas nieco nenapise, nech tomu lepsie rozumieme co sa vlastne deje…

Áno je to tak. Dodávateľ robí veľké prieky, ale toto a tým devom nie je taká katastrofa. Normálne sa na to dá používať fix. Len treba ten nešťastný tunel a vpn.

V skratke asi tak, že nases nemá prístup ani do databázy kde sú dáta, prevádzkuje to celé gt defacto ako službu a dobre si tam asi zrátali koľko dokážu obštrukciami získať. Vendor lock ako z veľkej knihy.

2 Likes

Aha. Ale zelezo (to zastarale) patri NASES, nie ? Cize obnovu platformy si urobit dokazu? Alebo aj tam je nejaky zadrhel?

Tento detail uplne neviem, ale z toho co viem, tak niektore zelezo nemaju pod kontrolou aj ked ho vlastne kupili. No uplne eldorado.

1 Like

Nemat pod kontrolou vlastne zelezo, tak to moze byt len o neschopnosti a nie o vendor locku, nakoniec este sa dozvieme, ze ani vstup do vladtnrj budovy nemaju …

…tiez nad tym dumam ako sa da nemat pod kontrolou zelezo, co mi patri…videli sme co dokaze NAKA, ked niekto usudi ze NASES ma nieco, co mat nema…tak snad by fungovala rovnako, keby NASES nemal co mat ma…:slight_smile:

Ja by som sa skor pytal, ze preco doterajsim sefom toto nastavenie nijako nevadilo. Lebo toto rozhodne nebol napad sucasneho vedenia. Ti beru pod seba vsetko mozne aj nemozne.

az na to ze nejde o vlastne zelezo, rozhodnutie ze DEV prostredie sa nebude budovat ako statne a ze to je uloha kazdeho dodavatela je starsie. Detaily neviem ale podla dodavatela je tam plno zeleza ktore NASES nekupil ale na prevadzku bolo potrebne.

Miesaju sa tu dve temy:

  • DEV prostredie prevadzkoval dodavatel na jeho zeleze, nakoniec ved mu tam bezal jeho vyvoj. To je normalne. Na tomto DEV prostredi povoloval aj vyvoj dalsim subjektom. Toto sa roky rokuce v pohode dialo, dodavatel vyrabal konta atd. No a potom ked im zacali sekat zmluvy, tak sa zistilo, ze toto v ziadnej zmluve udajne pokryte nebolo. Tak dodavatel povedal, ze to uz robit nebude. NASES povedal, ze “whatever, mame FIX”. To je cele.

  • FIX/PROD prostredie ma vraj nejake casti, kde je tiez hw kadejako divne prenajaty a teda to NASES tiez nema uplne pod kontrolou. Taketo bomby su tam kadetade. O toto ide. NASES rozhodne kvoli DEV prostrediu tlacovu spravu posielat nebude :smiley:

A teraz otazka: Ako je mozne, ze NASES nema pristup do DB napriklad edesku/schranok. Akoze migraciu na novy system spravia ako? Z backupu?

Data patria stale zakaznikovi … toto nie je pravny problem … zrejme sa vyjadrujeme k niecomu, kde nemame informacie … Nases zase neinformuje spravne, musi mat pristup k svojim veciam, ak si to vsak nekupili, ak si to kupili, tak to je ich a musi mat k tomu pristup a ked si nekupili nejaky specialny hw, tak si ho msju kupit …

vsak prave o to ide :angry:

https://portal.vyvoj.upvs.globaltel.sk/sk/titulna-stranka-obcan
Toto ide ešte čii ? Či už to nie je akože ofiko ?

Tunel a vpn snad potrebuju len na pristup zvonku, pocitace patria Nasesu, tak musia mat pristup k pocitacu a nepotrebuju vpn, ci im pocitace nepatria? Na co na vymenu HW potrebuju vyvojove prostredie?

Prečo o to ide? Toto sa dá vyriešiť pomerne elegantne tak, že to nikomu vadiť nebude len to prvotné nastavenie je pita.