NASES nám zrušil prístup do schránky

Ahojte, od pondelka 10.9. sa žiadny oprávnený užívateľ v našej firme nevie dostať do firemnej schranky na slovensko.sk. Keď sa prihlási na portál, nemá na výber medzi firemnou a súkromnou schránkou.
Keď som volal na ich servicedesk, tak mi chlapík z fleku porozprával, ako cez víkend niečo updatovali a výsledkom malo byť to, že sa niektorým (a vraj ich je hodne) stratilo oprávnenie zastupovať firmu a preto odporučil kontaktovat servicedesk cez formulár a vraj to okamžite manuálne dajú do poriadku.
K dnešnému dňu nič neurobili. Jediná reakcia z ich strany bola hneď po odoslaní formulára, že či sme menili EID alebo robili niečo s oprávneniami?!!!
No a tak nám chodia notifikácie do mailu, že máme v schránke správy, my nevieme ani od koho ani aké (či ich je potrebné prevziať), lehoty plynú a z pohľadu NASES žiadna reakcia.
Chcem sa spýtať, či o tom niekto vie viac alebo či to postihlo aj iných.
I.

3 Likes

Tie by plynut nemali, nakolko nedoslo k autorizacii notifikacii o doruceni… Teda pokial nie ste OVM, kde prichadza k autorizacii automaticky v centralenj elektronickej podatelni

No pokiaľ tam boli akurát správy s fikciou doručenia tak lehoty v kľude plynúť už môžu.

Inak dnes mi to ide strasne pomaly … prisla vcera dorucenka, notifikovalo ma az rano … Pred viac ako hodinou som prevzal do vlastnych ruk, prisla dorucenka … ale sprava nikde …

Toto sa tam deje každý tretí deň pomaly.

To mozu, ale az po 15tich dnoch, kedy sa uplatni fikcia dorucenia.

Zrejme nepomoze priamo v tomto pripade, ale pre lepsie naviazanie na sirsie suboslosti: Tu je zrejem dovod, co a preco upgradovali:

Uz by som sa zacal pripravovat na pripadne dokazovanie pri neúčinnosti elektronickeho dorucenia, cize by som si spravil PS obrazovky, kde sa vyberá prístup do eDesku…

Ak plati, ze to trva od 10.9., tak by som zatial nestresoval…aj keby vam niekto ulozil správu v ten deň, prvé mozne doručenie fikciou nastane až 25.9.,a to este ostava 15 dní na pripadny riadny opravny prostriedok.
Ak to nebude ani toho 25.9., tak by som ich vyzval na okamzitu napravu, a argumentoval v zmysle ze pre ich necinnost hrozi, ze sa spolocnost nedozvie o pripadnych ulozenych povinnostiach alebo priznaných právach, cim hrozi majetkova skoda nielen jej ale aj iným subjektom.

1 Like

Ale existujú aj správy s krátkou doručovacou lehotou, napr. 3 dni, pozor na to.

Ak myslis dorucovacou lehotou odbernu, tak nepoznam ani jeden predpis, ktory by ju stanovoval.

Ak myslis dorucovacou lehotou uloznu, tak spravny poriadok hovoril, kedysi v § 24.2, ze ak si adresat nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň uloženia sa považuje za deň doručenia. Ale nedavno bol § 24.2 bol upraveny tak, ze za den dorucenia zmeneny sa povazuje den vratenia nedorucenej zasielky spravnemu organu. Ale tato lehota plati pre listinne dorucovanie, pre elektronicke sa pri urceni lehoty pouzije egov a jeho vseobecna 15 dnova odberna lehota.

Plynie tzv. odberná lehota, ktorá ked skončí (15. den od ulozenia spravy), tak ulozene spravy s atributom “fikcia” sa oznacia ako dorucene bez ohladu na to, ci si ich adresat fakticky prevzal a zacina plynut lehota na reakciu (odvolanie, ziadost, doplnenie, atd…), ktorá ked uplynie, nadobudne (nechjetočokoľvek) právoplatnosť a v niektorych pripadoch aj vykonatelnost…

Obcas byva 3 dni na odpoved. Mozno s tym sa to myli. Vyzera to tak, ze sa mohlo stať, ze ak niekto prebral nieco na firmu v piatok a tento tyzden chcel v tej lehote elektronicky odpovedat, tak sa mu to pre tento problem nemuselo podarit.

Ja by som pridal aj zaznam tlf komunikacie s helpdeskom. PrintScreen je podla mna slabsi “dokaz”, ktoreho “autenticita” sa uz na tomto webe preberala. Ak ho nevie strana zopakovat pred sudcom, tak by si to mala asi nechat overit notarovi. Alebo pokial to nebolo medializovane, ziskat hodnoverne vyjadrenie statneho organu o vypadku v tych dnoch.

Odpovedat (odvolat sa, namietat, navrhovat, atd.) mozes az v momente, ked doslo k doruceniu, pricom tato lehota musi byt uvedena v rozhodnuti a urcena v pravnom predpise, ktorym sa postup riadi.
My sme sa vsak bavili o tom ako dlho je sprava ulozena v eDesku, kym nastane moment jej dorucenia. V papierovom svete to zavisi od typu konania (civilne, spravne, danove), napr. pre spravne sa za moment dorucenia povazuje den, kedy sa zasielka vratila odosielatelovi ako nedorucena, co za beznych okolnosti trva cca 10 az 15 dni. V elektronickom svete je tato doba na prevzatie spravy (zasielky) zohladnena vseobecnou 15 dnovou lehotou na prevzatie spravy od jej ulozenia v eDesku.

Asi nehovorime o tom istom, alebo jeden z nas to nespravne pochopil. Ja som to pochopil tak, ze chlapikovi zmizol pristup do firemnej elektronickej schranky, ergo bolo mu spravcom modulu znemoznene oboznamit sa s obsahom schranky co je objektivny dovod pre uspesne pouzitie institutu neucinnosti elektronickeho dorucenia.

Suhlasim. Vies ma odnavigovat na tu diskusiu?

Moj priklad bol o tom, ze firma si pred nefunkcnostou zasielku vyberie a v case nefunkcnosti zaciatkom tohoto tyzdna chce na nu odpovedat. A neviem preco, som bol v tom, ze ked sa firma nevie dostat do schranky na citanie uradnej posty, tak nevie ani odpovedat uradu v patricnom formulari inde.

Diskusia o pochybnej platnosti screenshotu ako dokazu zacina tu:

Pre zaujimavost, vyrobit falzifikat obrazovky tejto diskusie ma stalo 7 klikov + zmena textu plus dalsi klik na ulozenie.

Ak je teda metóda zabezpečenia dôkazu sceenshotom nedôveryhodná, existuje iná metóda, ktorá sa v praxi pomerne často používa. Treba zobrať notebook notárovi, ktorý spíše notársku zápisnicu o tom, že nebolo možné prijímať poštu ces schránky slovebsko.sk prípadne bol iný problém so schránkou a tie screenshoty vyrobiť pred ním. Je to výrazne drahšie ako printscreen obrazovky s časovou pečiatkou.

Rovnako sa môž preukazovať nesúlad nášho podpisu s overovačmi podla eidasu.

Problem je asi ten, ze ma neplatny certifikat, ktory si nebol vymenit na polici po tom “hacku” z minuleho roka.
Teraz tieto certifikaty stopli, lebo cez novu verziu Dsignera si uz vies poziadat o nove certifikaty a nemusis nikam chodit, stiahnes si ich priamo z domu.
Potrebujes len funkcny BOK.

Predpokladam, ze toto moze byt problem, preco sa nevies prihlasit.
Moze to byt aj prechodom z XZEP na ASICE format, ale to skor nie.

Heno