MPK do 12.7.2018: Vyhláška ÚPVII 2018 o zaručenej konverzii

ÚPVII predložilo do MPK návrh vyhlášky o zaručenej konverzii.
Pripomienkovanie v rámci MPK trvá do 12.7.2018 (štvrtok). Diskusia o zaručenej konverzii prebieha aj na platforme, kludne pripomienkujte tam.

Vyhláška upravuje najmä formáty elektronických dokumentov na vstupe a výstupe zaručenej konverzie, spôsob posudzovania úrovne záruk poskytnutých bezpečnostnými prvkami, podrobnosti ako vytvárať osvedčovaciu doložku, ako viesť evidenciu o vykonaných konverziách a maximálne ceny za jednotlivé úkony.

Po roku treba / je možnosť pripomienkovať znovu - https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2019/579 (samotná novela).

Ide najmä o meškajúcu evidenciu (spustenie je plánované na 1.12.2019) a zber všetkých konverzií, ktoré vznikli pred jej zavedením (takýto zber je plánovaný medzi 04/2020 a 08/2020).

1 Like

No… A pokračuje to takto.
Okrem toho že uplne nový a nezávislý systém, ktorý mohlo dodať x spoločnosti sa zadal priamym zadaním a umiestnil sa k iomo, ktoré je len jednym z konzumentov zk, tak aj takto darované milióny dokáže niekto diletansky po kašľať.

@gla o tomto sme hovorili spolu.

2 Likes

Neni no tak ze existoval nejaky “nedorobeny” system evidencie zaznamov o ZK? A toto je vlastne iba jeho dokoncenim? Nechce sa mi verit ze by doposial nebola nejaka centralna evidencia zaznamov aj ked sa to docasne ukladalo lokalne ale predsa toto bolo potrebne odovzdat statu. Stat ma zodpovednost za evidovanie zaznamov o ZK. To sa doposial statu nic neodovzdavalo?

PS. Kde sa to da otestovat? Existuje aj nejaka dokumentacia pre integraciu, resp. kde ju hladat?

Nie, žiaden register nebol. Pošta (asi) má vlastný, DCOM ma vlastný, Podpisuj ma vlastný, notári majú vlastný… Celý systém Ezzk je nový (nové dielo na nových serveroch) a ma sa prevádzkovať vo vládnom cloude.

OT: Obstaral sa vobec nejaky vacsi IT system za posledne 4 roky? Vsetko dodatky k nesuvisiacim projektom.

Existuje integracny manual, traba sa ozvat na UPVII.

Kto hlada informacie, najde ich tu:

aj ked sa menia v case (zvlast v poslednom case).

Znenie vyhlasky ucinne od 1.12.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/401/20191201

V lete (jún) bola potichu novelizovaná vyhláška 401/2018 o zaručenej konverzii, keďže MIRRI nemalo nachystané Formuláre, ktoré podľa nej mali začať platiť od 1.7.2020. Novela posunula účinnosť na 1.3.2021.
Medzitým vznikol v MPK nový návrh vyhlášky. Boli kadejake rokovania, kde sa sľúbilo, že tentokrát to už bude iné… Že výrobcovia dostanú minimálne 2 mesiace vopred v DEV prostredí nové formuláre a že bude jasné nové znenie vyhlášky. Žiaľ história sa opakuje a MIRRI mlčí. Máme 3a pol týždňa do 1.3. a výrobcovia nič nedostali. Teda aspoň o tom neviem.
Nemám z toho dobrý pocit a myslím že MIRRI je žiaľ bezzubé v oblasti zaručených konverzií, ktoré patria do jeho pôsobnosti.