Možnosť podpisovať faktúry certifikátom z eID?

Zdravím,
pred x rokmi som skúšal podpísať faktúru certifikátom z eID, boli tam certifikáty 5 ročný ACA, 10 ročný PCA a SCA, Acrobat Reader mi na podpis ponúkol iba ten, kde vkladá do podpisu rodné číslo, čo by som nechcel dávať na faktúru, ktorá bude niekde verejne na webe.
Používal som preto na podpisovanie S/MIME od Comoda, bezplatná možnosť už dávnejšie skončila.

Dá sa v súčasnosti nejako využiť eID na podpisovanie, tak aby tam nebolo rodné číslo?
Ak nepotrebujem zabezpečiť overenie totožnosti, len to, že sa dokument od podpisu nezmenil stačí mi “slabší” certifikát.


Na OP ho aj mám mať, je niekde návod ako ho reálne použiť? Aby výsledný podpísaný dokument bol PDF a nie .asice

Ok pisu ze ano ale v praxi je to problem. (zrejme technicky problem)
Propagator certifikatov ho aj vypropaguje do uloziska windows, ale podpisovaci softver sa k nemu nedostane. Neskusal som ale mozno pomocou PKCS11 by sa dal pouzit. Je to skoda ze ho na eID dali takto nepouzitelne. U niektoreho podpisovacieho softu to pyta PIN (BOK samozrejme tiez) cize je tam ten certifikat nejak nainstalovany ze cez Win ulozisko sa k nemu neda dostat bez PINu (ale akoby tam bol este nejaky dalsi lebo samozrejme pin co je na eID chrani ACA certifikat)
Cize bud je na PCA certifikat zle nainstalovany na karticke, alebo propagator ktory riadne propaguje kvalifikovany certifikat, vystavi tento nekvalifikovany tak ze sa neda pouzit?
Inak stale plati zakon o DPH kde je sice uvedene ze faktury sa mozu podpisovat zarucenym podpisom, ale ten je uz nahradeny kvlalifikovanym a podla vyjadrenia danovej spravy plati ze pod pojmom zaruceny podpis sa v zakone o dph mysli kvalifikovany elektronicky podpis.

Ešte moja jedna pozitívna skúsenosť s kvalifikovaným elektronickým podpisom mimo slovensko.sk.

V 2016 SK-NIC ešte vyžadoval posielať doporučené listy s overeným podpisom u notára, poslal som im mail s .pdf.xzep a akceptovali to.

V 2014 som si cez net založil účet v mbank, v 2019 som ho chcel zrušiť. Vyplnil som žiadosť priamo cez IB, stiahol PDF podpísal ACA priamo do PDF a poslal na mail. Neakceptovali, že mám vygenerované PDF vytlačiť, podpísať a poslať poštou.

akurat pozor na terminologiu. Neexistuje softvér, ktorý by v XZEPe overil prítmnosť KEPu, iba ZEPu (podľa algoritmu z 2002). Tie pojmy nie sú zameniteľné aj keď v legislatívje je to tak nešťastne napísané že 90% ľudí to tak pochopí. Všade kde sa do roku 2016 vyžadoval ZEP sa bude vyžadovať KEP … nie že si škrtnite všade v labeloch ZEP a premaľujte to na KEP … :slight_smile:

No prave v zakone je uvedene toto:

17 Spoločné ustanovenia
(1) Na konanie podľa tohto zákona sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní,[42)] ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ak sa vo všeobecne záväzných právnych predpisoch používa pojem
a) zaručený elektronický podpis, rozumie sa tým kvalifikovaný elektronický podpis,
b) zaručená elektronická pečať, rozumie sa tým kvalifikovaná elektronická pečať,
c) časová pečiatka, rozumie sa tým kvalifikovaná elektronická časová pečiatka.

Cize legislativne jednoduche ale ako sem zaradit uz podpisane dokumenty zepom?
Pravne normy tymto ustanovenim automaticky predpokladaju KEP.
No a teraz pridem ja s dokumentom ktory som pred par rokmi podpisal ZEPom a budem sa domahat svojho naroku. Dokument je podpisany podpisom s parametrami ZEP a nesplna poziadavky na KEP a zakon automaticky vyzaduje KEP. Toto mi tam akosi chyba… Mozno to malo pokracovat tym ze dokumenty podpisane do ucinnosti tohoto zakona ZEPom sa povazuju za dokumenty podpisane KEPom ci?.

podla mna dokumenty autorizvane pred paltnostou 272/2016 by sa mali overovat algoritmami vtedy platnymi - totosa tyka len prcesu OVERENIA.
To co si citoval v zakone je presne tocom myslel … .ak sa niekde v inych predpisoch vyzaduje ZEP odteraz sa tym rozumie ze sa vyzaduje KEP … Ale to neznamena ze ZEP overim algoritmom pre ZEP a prepisem to na KEP.

1 Like