Modul G2G UPVS

Pre info, ako bol vybudovany modul G2G na UPVS.

Informacia je sucastou prilohy zmluvy: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1977679&l=en

Continuing the discussion from Modul G2G UPVS:

:smiley: :smiley: tuším to je ze zadání někdy z r ± 2010 :smiley: :smiley: v DFŠ už je (tuším) “modul G2G” něco jako ESB “pro interní komunikací společných modulú UPVS” ožná dokonce s podporou “SKtalk” “protokolu”.

Presne tak, ale to co je predmetom zmluvy sa zrejme aj realne dodalo. Stat totiz za prevadzku plati kazdy mesiac 210k eur. vid. http://objednavky.vlada.gov.sk/3229-sk/narodna-agentura-pre-sietove-a-elektronicke-sluzby/faktury/?search=G2G&hladat=Hľadať

Pointa tohto threadu? Ze zadanie bolo z roku 2006+? Tychto zadani je vela, lebo politika. Zadania sa spravili za prvej vlady fica, potom to miklos cele zastavil a nedokazal znova rozbehnut. A potom to fico iba obnovil, lebo, keby sa to robilo nanovo, tak sa nestihnu terminy pre EU fondy.
Kazdopadne za stranu dodavatelov musim povedat, ze problem je, ze od zadania, po zakazku uplynnie vela casu. Zadania su technokraticke, a situacia sa meni. Ale to uz otvorime panodrinu skrinku - transparentne obstaravanie vs pridana hodnota.
Priklanam sa: male projekty a zadanie na konretny ciel.

1 Like

Pointa? Ze tu uz existovalo zadanie na centralnu integracnu platformu pre vsetky ISVS, ze to nakoniec bolo implementovane ako interny modul UPVS, interne ESB, bohato vyfakturovane, a ze vysledkom je to, ze sa miesto toho planuje obstarat iPaaS produkt, ktory vlastne nikto nepotrebuje.
Politiku by som do toho vobec nemiesal,

ak do toho politiku nechces miesat tak kludne, nemiesaj, ja budem. lebo sa to neda.
btw: myslimm si ze je to zle s platformou, sa dala zatiahnut do detailov, obstaravanie, dlzka projetkov, atd… podl mna staci aby platforma pomenoval veci, trvvala na par principialnych, lebo ked pojdes do detailu tak system s tebou vydrbe

ja osobne som nikdy nemal pocit ze existujuce g2g bolo robene aj pre ine ovm, mozno to plan ale realizacia sa vyvinula inak. o g2g som pocul prvykrat v 2012 a od vtedy som ani raz nepocul ze to malo byt dosutpne pre vsetky OVM, to som sa dozvedel az tu pred par tyzdnami.
Podla mna treba jednu integracnu + orchestracnu platformu do ktorej by mohli rozne ovm prispievat procesmi pripadne sa pripajat na existujuce aby boli zabezpecene veci ako proaktivita a to aby sa stat nepytal na veci ktore uz ma.
ako to vidim ja tak ipaas sa bude prekryvat z casti s g2g a podla mna by ho mohol nahradit… neviem ake tazke je rozsirit g2g tak aby pokryval poziadavky ake sa davaju na ipaas, to by mohol niekto zasvetenejsi napisat.

@anton-somora

Pointa toho celeho je v tom identifikovat na co konkretne sluzi G2G modul UPVS, ake su technicke moznosti, ci ma potencial byt jednym, centralnym integracnym bodom (tak to kedysi bolo komunikovane a aj legislativa tomu zodpovedala).

Aktualne v zmysle zakona 305/2013 pozname v SR viac modulov uradnej komunikacie (MUK). Nikde nie su uplne jasne a jednoducho popisane hranice, za co ktory MUK zodpoveda a co v nom viem najst. Realizujem IT projekt a potrebujem sa integrovat na viac IS VS…aktualne si to mozes obehat sam, popytat sa vsetkych IS VS, ze ako na tom su a pod. Mame tu MUK definovane v zmysle zakona 305/2013, napr. take CSRU…nik nevie, ake sluzby/data budu ponukat, nakolko sami mapuju situaciu, ze kto co potrebuje a podla toho oslovuju tretie strany a rozsiruju data a sluzby. Z tohto hladiska takato situacia pre niekoho riesacieho vyssie uvedeny scenar je komplikovana pre ziskanie informaci, urobenie si prehladu a pod. Snad toto MetaIS2 poriesi.

A do toho sa tu otvora otazka dalsej integracnej platformy…

Nie je teda rozumne sa v tejto situacii najprv poriadne zorientovat, co na co presne sluzi, ako na tom technicky, ake su moznosti modifikacie a pod. a potom urobit efektivne zavery?

3 Likes