Mobilné aplikácie v rámci eGovernmentu

Dobrý deň, som študentkou Technickej Univerzity v Košiciach. V súčasnosti pracujem na diplomovej práci na tému “Mobilné aplikácie v rámci eGovernmentu.” Cieľom je zistiť, ako dobre občania poznajú a používajú služby elektronickej verejnej správy a mobilné aplikácie v tejto oblasti. V rámci analytickej časti využívame dotazníkový prieskum na získanie odpovedí priamo od občanov, prostredníctvom čoho navrhneme možné odporúčania.

Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o vyplnenie krátkeho anonymného dotazníka. Vaša účasť je kľúčová pre úspech práce a získané odpovede budú veľkým prínosom.

Vopred ďakujem za Vašu ochotu a čas !

Odkaz na dotazník: https://forms.gle/ZaqpkqVMuSPh7AwEA

1 Like

Nerozumiem tým otázkam o eRecepte.

Službu eRecept použil každý kto si vyzdvihol predpísané lieky v lekárni. To platí aj v prípade papierového receptu, pretože ho lekáreň zaeviduje do eRecept.

Aplikáciu / web Zdravotnej poisťovne však pre kontrolu použil iba ten kto sa o to zaujímal.

Štátny eHealth nepoužil prakticky nikto.

1 Like

Vyplnene … davam ti tiez do pozornosti tento prieskum, ktory realizujeme s mestom Kosice na podobnu temu: Prieskum mesta Košice

Pokial budes chciet, kludne vysledky nazdielam. Ozvi sa ked tak na milan@nightlab.sk. Budem rad ked aj ty vysledky vyzdielas, je to zaujimava tema a som zvedavy aky bude vysledok.

Par komentarov za mna:

  • je velky rozdiel ci to vyplnuje podnikatel alebo bezny pouzivatel. Podnikatelia maju pouzivanie schranky povinne.
  • moj osobny nazor - som za statnu appku, vyhody v tom vidim, ale len za jednu - tak ako mam v banke jeden internet banking cez ktory riesim financie.
1 Like

Dobrý deň, áno máte svojim spôsobom pravdu. Túto možnosť sme poskytli z dôvodu nášho záujmu vedieť aj o tomto údaji. Taktiež celá tá otázka slúži ako “kontrolná” na základe ktorej budeme vedieť určiť a vyselektovať respondentov, ktorí majú naozaj vedomosť o eGov a služby využívajú. Samotný eHealth je rozsiahla téma sama o sebe, kde častokrát laici nevedia o tom, čo všetko to zahŕňa, a práve preto sme nechceli zachádzať do detailov, pretože by si to vyžadovalo oveľa hlbší prieskum. Ďakujem Vám za komentár a Váš pohľad, beriem ho na vedomie. Pekný deň.

Dobrý deň, ďakujem pekne za vyplnenie. Viem o Vašom prieskume, dokonca som ho pred pár dňami vypĺňala, keďže ma zaujíma táto oblasť. Je veľmi dobré, že sa o to zaujímate a mesto Košice sa rozhodlo niečo také realizovať.

V komentári uvádzate, že ste za appku, ale len jednu. Presne o to ide. Ak by sa vedela zrealizovať aplikácia na všetky potrebné služby, považovali by sme to za výhody. Otázne je, či by to občania využívali a ocenili. Samozrejme je tam mnoho aspektov v tejto oblasti cez vývoj až po zavádzanie, ale v analytickom prieskume sme sa pozerali na okolité krajiny, kde je vidieť, že sa to dá. Ďakujem za Váš čas. Pekný deň.

1 Like

Doporucujem sa pobavit aj s kolegami zo Slovensko IT, ktori vyvijaju aplikaciu Slovensko v mobile. Mate ich v Kosiciach v BCK. Kludne vas na niekoho prepojim.

Ja som mal moznost byt pri navrhu aplikacie od zaciatku. Plany boli velke, vela sa toho aj urobilo a je aktualne na tzv. sklade. Bottle neckom je v tomto ministerstvo a cely proces riadenia + politika, rezortizmus a neustala fluktuacia ludi.

Boli realizovane aj rozne prieskumy, mali by byt zverejnene aj tu na platforme. Realizovali sme prieskum eGovermentu vo vsetky krajinach EU a hladali best-practices. Realizoval sa pomerne rozsiahli dotaznikovy prieskum, urobilo sa mnozstvo kvalitativnych prieskumov a za vsetko hovori aj feedback v app storoch.

Kazdopadne budem sa tesit aj na vase zistenia a vystupy. Cim viac toho bude tym jednoduchsie snad bude presadit nieco uzitocne.

Este by som doporucil mrknut aj na vyhlasku 78/2020 resp. jej aktualizaciu:

Konkretne paragraf 36a, ktory omedzuje vytvaranie mobilnych aplikacii v eGovernmente. Toto pomerne casto vyvolava vasnive diskusie aj tu na platforme.

V jednoduchosti - stat zastava tzv. “no app stategy” co znacne obmedzuje moznost vytvarania mobilnych aplikacii.

3 Likes

Oslovila som emailom SlovenskoIT, či by neboli ochotní poskytnúť mi nejaké štatistiky alebo informácie ohľadom aplikácie SVM, tak zatiaľ je to v procese riešenia, nakoľko chápem, že nie všetko vedia poskytnúť a zverejniť. Veľmi by som ocenila dostať sa k tomu samotnému procesu realizácie a dozvedieť sa omnoho viac a v praxi, no neviem nakoľko by to bolo možné a neviem či vôbec niečo také poskytujú.

Ten dotaznik je podla mna trosku zavadzajuci. Z pohladu obcana dnes mame stav, ze vela sluzieb sa na mobilnych zariadeniach neda vobec pouzivat. Su to proste webove aplikacie optimalizovane na desktop a su tam blockery (podpisovanie el. podpisom, nemoznost vobec zobrazit alebo pouzit na mobile/tablete (napr. schranka) ), ktore znemoznuju fungovanie na mobilnych zariadeniach.

Nie je mi jasne, ze ci sa dotaznik pyta na nativne mobilne aplikacie alebo webove aplikacie optimalizovane aj pre mobilne zariadenia (responsive dizajn), ktore je mozne pouzivat aj bez akejkolvek instalacie (oproti nativnym), pripadne nejake progressive web apps (instalovatelne, ale stale nie nativne).

Toto podla mna obcan nerozlisuje (a to je dobre) avsak ak by malo byt vysledkom tohto dotaznika odporucanie - “podme robit nativne appky (alebo aj jednu), lebo z dotazniku vyslo, ze ludia chcu vybavit veci z mobilu”, tak budem aj protestovat.

2 Likes

Príklad na zbytočnú jednorázovú aplikáciu bolo sčítanie obyvateľstva Sčítanie obyvateľov začína už dnes. Použiť môžete aj aplikáciu
Aplikácia neobsahovala žiadnu takú funkciu ktorú by nedokázala webová stránka prispôsobená pre mobil.

Ak je web pre mobil tak viem poslať link na konkrétnu stránku kde má niečo prečítať/vyplniť ak je to aplikácia tak len slovne/obrázkami opísať ako sa dostane k tomu čo potrebuje.

Nechápem prečo už od začiatku nie je schranka.slovensko.sk použiteľná v mobile, nepotrebujem podpisovať niekde na dovolenke ale aspoň základ prečítať/napísať správu by mal fungovať. A v budúcnosti potom rozširovať aj na podpisovanie.

možno nie je jednorázová … každých 10 rokov sa bude aktualizovať … (ak po tých rokoch niekto ešte vyhrabe zdrojáky) :wink:

Z toho co viem, tak tam bol problem, ze povodne ta aplikacia mala sluzit len pre “terennych scitacov” - kde ten offline scenar mozno aj daval zmysel. Ale dopadlo to ako to dopadlo. Myslim, ze ani ludia na SU z toho neboli nadseni, ze to vzniklo (bolo v zadani a nevedeli s tym pohnut vraj).

niekto ešte žije v starom zmýšľaní, mať svoju appku na každú blbosť je in

Zmysel pre appku vidím ak naozaj používa HW snímače v mobile alebo funkcie ktoré web stránka nedokáže poskytnúť, alebo má fungovať plnohodnotne offline.

Niekedy je appka len prezlečená web stránka s web prehliadačom, všetko čo by zvládol existujúci prehliadač. A potom zbytočne čakajú na aktualizáciu appky, kým prejde schvaľovaním obchodmi, udržiavať aspoň 2 verzie (pre android a iphone) zatiaľ čo ak zmenia web má to hneď každý aktuálne nemusí aktualizovať aplikáciu.

Ale to nieje také PR máme responzívnu web stránku prispôsobenú pre mobily, ako máme appku.

Reálny problém z praxe , ktorému by bolo hodné sa vrámci výskumu, či diplomovky venovať je tento:
1.) OVM potrebuje niečo obstarať, ale na Predmet zákazky zvolajú nejakú schôdzku, kde si v odrážkach schvália za 20 minút čo idú obstarávať. Potomto niekto prepíše do jazyka obstarania a vyjde obstarko.
2) týmto s tam dostanú aj také nezmkysly ako jednorázová mobilná apka … (to je miesto, kde chýba reálna architektonická práca, kde sa neposudzujú dôsledky, kde sa rýchlo musí niečo posať.)
3) dodávatelia sa s tým trápia, často si tie odrázžky zadania a z nich vyplývjaúce kapitoly v zadávacej dokumetácii odporujú, alebo protirečia. (zažili sme to na jednom nemenovanom ministerstve, kde si už ani nepamatali čo všetko, ktoré odrážky poslali do Bruselu na schválenie v rámci plánu obnovy a súdržnosti … .a ke´d sme pátrali o tom čo tým chcel básnik povedať, tak sa tak na seba tí ľudia pozerali a potom z jedného vypadlo, že viete, to sme zbúchali za 15 minút, lebo to už muselo odísť do EU … potom sa šeci dostávajú do neriešiteľných situácií)
4) aj ke´d všetci vrátane zainteresovaných ľudí u klienta (OVM) vedia že je to blbosť, nemôžu (nechcú spúšťať nekonečné procesy) s tým nič urobiť !lebo vyšlo vo vestníku …
5) MNEJAKO sa to dodá a NEJAKO sa to odakceptuje klientom…
6) nezmyselne sa minuli verejné prostriedky.

A takto si tu žujeme … Bolo by dobré keby sa toto pomenovali, spravila nejaká štúdia, diplomovka, čokoľvek, čo na to poukáže a pokúsi sa nejako vyčísliť škody … A ukázať východiská, čo sa s tým dá robiť a ako …
Trochu sa to dotýa ja Tvojej témy, dá sa to tam spomenúť, ale myslím, že bty si to zaslúžilo samostatnú prácu.

Este by som dodal, ze dobra ukazka toho, co mozno ani netusite, ze sa dnes da priamo z prehliadaca je tu.

Napriklad take citanie NFC Tagov ma dost odpalilo. What Web Can Do Today: NFC

3 Likes

Nepovažujem za šťastné, keď pri diskusie o výskume, prezentujete rovno názor, aký by bol dobrý výsledok. Aj keď súhlasím, že je dobrý jeden internet banking, tak na druhú stranu nevidím žiaden dôvod, prečo by sa mi mali google mapy zlúčiť s google peňaženkou alebo gmailom, tu mi vyhovujú ako oddelené (aj keď dátovo spolupracujúce) aplikácie. Jednoducho pri prieskume do toho treba ísť s otvorenou hlavou.
Rovnako súhlasím s @jsuchal , že pri prieskume je vhodné rozmýšľať aj viac technologicky (native, web, progressive) a bude dôležité ako výsledky interpretujete.
V každom prípade držím palce. Slovenský egovernment je bohatou studnicou príležitostí na zlepšenie, každá iniciatíva je vítaná. A hlavne, teším sa z každého študenta, ktorý neodišiel do zahraničia a snaží sa tu veci zlepšiť. Všetko dobré, nech sa diplomovka vydarí a dajte vedieť ako to dopadlo.

3 Likes

Ten dotaznik podla mna nemal vobec byt pre ITckarov (to nie je a nema byt hlavna skupina uzivatelov eGov), chyba je, ze sa to dava vyplnat ITckarom a hovorit ludom mimo IT technologicke veci (ci responzivna ci nativna ci progressivna je asi scestne). Dotaznik ma byt pre uzivatela obcana a potom moze byt na zaklade vysledkov druhy technologicky “ako na to” pre IT komunitu. Akosi na obcana potencialneho uzivatela sa zabuda a ITckari si chcu budovat aplikacie pre seba a pidla seba

1 Like

Hľa, na čo sa u susedov hecli: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.gov.portal.v2.obcan

5 Likes

V tych Cechach im uz fakt prepina! Schranka jednoducho dostupna v mobile? A v appke!? Dokumenty na jednom mieste? Nemyslia vazne!

/* irony off

Dakujeme MIRRI! Hlavne, ze nasa schranka pre SVM lezi pripravena uz tak rok v tom skrachovanom SKITe na tzv. “sklade”.

1 Like

Neobjednana schránka.