MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby

Reality check:

image

2 Likes

Hodil som hore prezentaciu zo stretnutia skupiny. A rovno prihadzujem prezi co poslali dopredu (dakujem!) na zajtra + agendu.

eID2.0_LepsieSluzby_2den.pdf (361.5 KB)

AGENDA: Využiteľnosť a aktuálny stav eID

Zástupcovia MVSR odprezentujú aktuálny stav a vývoj eID pre rôzne skupiny občanov ako potenciál pre využívanie služieb eGOV

  • Aktuálne štatistiky používania eID, aktuálne skupiny užívateľov na základe parametrov OPE.

  • Štatistiky aktuálne najpoužívanejších prípadov použitia eID.

  • Problémy aktuálneho riešenia a ako ich nová technológia NFC vyrieši.

  • Prezentácia aktuálnych procesov zabezpečenia potrebných OP pre rôzne skupiny občanov /napr. mám BOK a nemám KEP, mám neplatný certifikát KEP, nemám BOK, mám BOK a KEP a chcem NFC/ a prezentácia TO-BE stavu procesov pri vydávaní OP s NFC (onboarding občana, prihlásenie, podpisovanie).

  • Využiteľnosť pre rôzne skupiny občanov: občania EU, slovenský občania v zahraničí, občania bez zariadení s NFC technológiou.

  • Predpokladaný vývoj aktívneho počtu užívateľov eID, vplyv NFC na počet užívateľov eID, výdaj OP bez fotky a ich konverzia na plnohodnotné OP.

  • Aktuálna báza používateľov s platným KEP certifikátom, plán aktualizácie certifikátov, aktuálne problémy. Detail - UPVS.

OČAKÁVANÝ VÝSLEDOK: po ukončení prezentácie budeme môcť identifikovať budúci potenciál, aktuálne spôsoby použitia, ich nedostatky a vyhodnotiť budúce kroky pre lepšie služby pre občana.

Stretnutie je 7.10.2021 11:00-13:00


Rovno by som vypichol, ze pozerat na pocet prihlaseni je hausnumero. Riesili sme to uz minule inde. Toto je ovela realistickejsie cislo z oficialnych statistik prihlasovania cez slovensko.sk.

image

Zaroven sem davam do pozornosti aj pripomienkovanie NKIVS (do pondelka 11.10. !!!)

image
Publikácia: SBA | Malé a stredné podnikanie v číslach v roku 2019

Drvivá väčšina prístupov je spojená s podnikateľskými subjektami, OVM, alebo občanmi kt. sú nejakým spôsobom spojení s podnikateľskou činnosťou (el. komunikáciu využívajú ako FO, lebo ju využívajú aj ako PO).
Pre mňa, ako FO je zatiaľ slovensko.sk vzdialené, lebo neexistujú služby, ktoré by ma motivovali.

3 Likes

Presne tak, pouziva ten, kto musi so zakona … nie je tam nic preco by to mal aktivne zo svojej vole pouzivat

Smrst pracovnych skupin pokracuje (konecne sa to hybe!). Zajtra je stretnutie k dlho ocakavanemu porovnaniu rieseni mobilnych id a predstavenie prvych veci slovensko v mobile.

Predtym male intro: S @Lubor sme mali v stredu stretko s MIRRI, kde sme preberali rozne veci (projekt/produkt moje osobne udaje, ako zapada do slovensko v mobile, api gateway, modernizacie upvs…), taktiez nam ukazali prezentacie co budu zajtra na skupine (vid nizsie). Taketo neformalne “sync” stretnutia velmi vitame.

K slovensko v mobile a porovnaniu - vypytali sme si vacsi detail, kedze z prezentacie vidiet len nejake bodove ohodnotenie, ktore netusime ake malo vahovanie a co vlastne znamena. Je zrejme, ze “prislub, ze SKIT to naprogramuje a bude to super” a “mame to nasadene v produkcii v X bankach a statoch” sa bude tazko hodnotit nejako objektivne.

  • Mna z pohladu mini CBA zaujima vlastne len TCO na povedzme 10 rokov. Neni zaujimavy ani vendor lock ani nic.
  • Co mi vobec nedava zmysel (a aj som to povedal), je to, ze ako moze vyjst riesenie pre sk egov na zelenej luka lacnejsie a vyhodnejsie ako kupit defacto hotovu vec. Toto nedava zmysel ani ekonomicky, kde pri “krabiciach” alebo SaaS nastupuje economies of scale a nieco musime mat velmi zle zmapovane, ked nam vychadza novy vyvoj lacnejsie.
  • @lubor spravne poznamenal, ze do tohto vypoctu CBA by malo ist aj cena za paralelnu prevadzku riesenia mid DCOM.
  • ja dodavam, ze keby sme sa hrali na ozajstnu CBA, tak by do nej mali ist aj stratene prilezitosti = t.j. to co stracame kazdy mesiac co sa toto natiahne. O tom, ze sme stratili uz x rokov a kto to zaplati a koho to je zodpovednost, tak to asi teraz nema cenu rozpytvavat.

MIRRI nam prislubilo, ze zisti ci nam mozu poslat detaily. Ja dufam, ze ano, inak taketo bodove porovnanie ako v prezentacii nie je nijako zkontrolovatelne.

Proaktivne som teda oslovil dodavatela wultra.com, ze ci by oni nezverejnili svoju ponuku, ked MIRRI - nevie. Je tam viacero zaujimavych momentov, ale tie nateraz verejne komentovat nebudem.

20210915-Slovak-mID-Solution-compressed.pdf (3.4 MB)

Samozrejme toto nie je cele riesenie slovensko v mobile, ale mame tu dalsiu(!) konkretnu ponuku na nejaku podstatnu cast.

Podklady na zajtra:

SvM prezentácia - MIRRI.pdf (6.7 MB)
MIRRI_porovnanie_mID_PS_lepsie_sluzby.pdf (1.0 MB)

Inak SVM vyzera z pouzivatelskeho hladiska velmi dobre, presne taketo “platformy” som si predstavoval ze budu robit. Za toto palec hore. Funkcne/UXovo tomu niet velmi co vytknut zatial. Ked prizmurim oci nad realitou toho co realne bude chodit do schranky a ako to na mobile budu zobrazovat.

1 Like

Prezentacia je pekna, OK bude platforma. “My vytvarame platformu, Vy viete co obcan potrebuje” - neviem koho mysleli Vy (ale kedze prezentuju pre MIRRI, tak asi ministerstvo. Nuz myslim si, ze to tak nie je, ministerstvo nema hovorit za obcana, ale obcan ma povedat co chce (ani ITckar, to je len mala skupina obcanov). Dalsia poznamka, mobil je len ako sa pise komunikacny kanal (jeden z viacerych) a porjekt nema vymyslat novu sluzbu, ta ma byt na vsetkych komunikacnych kanaloch a urobena raz tak aby fungovala na vsetkych, teda aby bol zachovany multi-kanalovy pristup. Sluzba ePn nie je podla mna vecou projektu SvM, to by mal byt paralelny projekt a tyka sa vela dalsich veci, sluzba ePN bude fingovat len v mobile (no to si nemyslim) a navyse nie je len pre obcana

Ano toto hovorime uz dlhsie, ze musi byt jasne co robi napriklad modernizacia upvs a co SVM. Podla vsetkeho by SVM mala byt “pekna nativna obalka” k api, ktore budu inde. Nakoniec, takto to musi byt aj podla api-first principu a vyhlasky co sa chysta.

Ako taky trochu maly odrbcek alebo aj velky odrb zo strany MIRRI nie?
Ked hovorime o financnych kriteriach vy ste niekde v metodike od UHP videli ze OPEX maju mat koeficient 2 (alebo inak ze pri porovnavani alternativ sa OPEX delia 2)? Alebo v nejakej ekonomickej prirucke, rad sa poucim. Uz ste to uviedli vyssie ale tak btw. DEUS by mal mat za CAPEX najvyssi pocet bodov, pretoze k dnesnemu dnu uz tie peniaze boli vynalozene, uz sa s tym neda robit. Suma sumarum, Slovensko IT by skoncilo na zdielanom 3 mieste. A este si povedzme ze takto sa alternativy neporovnavaju ale sa posudzuje TCO (co ste tiez dobre uviedli)

Ked hovorime o technickych kriteriach tie maju byt definovane ako poziadavky a firmy mali nacenit kolko bude stat ich splnenie, nema sa hodnotit ci to dnes splnaju. To je ako VO o jednom dodavatelovi na ktoreho nasijem kriteria.

odpoved je v prezentacii. MIRRI si ucelovo nastavilo kriteria tak aby ekonomicky vyslo najlepsie SKIT. Aj ked je jasne ze to je bu…it. Kedze maju daleko daleko najhorsi CAPEX, tak ten kto ma najlepsi OPEX tak dostane 2 taky pocet bodov. A vitazom je SKIT :crazy_face: Verim ze aj tu CBA zverejnia nech si pozrieme ten najlepsi OPEX.

1 Like

Mno, snáď bude priestor tieto veci okomentovať a pridávať pripomienky. Uz na prvý pohľad (preklik) tam vidím viacero problémov. Figma mi to nezobrazuje správne na iPade, chyba mi tam naozaj iPadOS app (aspoň spomenutá možnosť), design je taký, non-native, ale s tým uz asi nič nespravíme. Oceňujem integráciu applepay/googlepay, ale bojím sa, ze to nebude opäť natívna integrácia, ale cez nejaké platobne brány (nebude to priamo applepay button, ale len preklik na bránu banky a applepay odtiaľ). Nevšimol som si tam nič ohľadom písania správ, podaní a podobne. Taktiež som nenašiel možnosť nahrávať si na podpisovanie vlastne podpisové certifikáty, integrácia vlastných QTS serverov. Riešia tam vôbec nejaké full mobile scenár? Napríklad iPad bez telefónu? Alebo len telefón?

S touto prezentaciou aktualne obiehame jednotlive OVMka a potencialnych partnerov a spolocne hladame use casy, ktore budu davat pre obcanov zmysel v mobile. Clenmi pracovnej skupiny su taktiez zastupcovia jednotlivych OVM na ktorych tento “claim/slogan” cieli.

Prikladom je prave Socialna Poistovna, kde sme isli s protoypom, ktory bol prezentovany - notifikacie pre dlznikov a pocas velmi plodnej diskusie bolo hned na prvom stretnuti vygenerovanych X dalsich use casov, ktore aktualne prehodnocujeme - napr. ePNka, ktoru ma SP rozpracovanu a Slovensko v mobile moze sluzit ako alternativny komunikacny kanal.

Celkovo verime, ze prave ludia na OVMkach najlepsie poznaju konkretnu agendu a procesy. Preto sa na uvod snazime podchytit a inspirovat prave OVMka kde vidime najvacsi priestor na spolupracu.

Uplny suhlas. Na tomto este potrebujeme zapracovat lebo vela ludi ma predstavu, ze do aplikacie budeme vytvarat hromadu novych sluzieb. Toto kazdopadne nie je cielom. Ako bolo komunikovane aplikacia ma byt platformou a na jednotlive sluzby sa musi pozerat komplexne a musia sa vyuzivat tie kanaly digitalneho ecosystemu, ktore davaju zmysel - UPVS, app, mail, … . Toto je v kompetencii jednotlivych OVM.

Mimochodom zaujimavou temou je schranka sprav. Dava podla vas zmysel mat schranku sprav v aplikacii? Pripadne v akej forme?
Vnimajme to v kontexte modernizaciu UPVS, kde bude vytvorena responzivna schranka sprav do ktorej sa bude dat samozrejme prostrednictvom mID pristupovat aj prostrednictvom mobilu ci tabletu.(to iste plati pre prehlad podani, ktore budu tiez sucastou modernizacie UPVS).

Dakujem za vas nazor!

1 Like

IMHO, len ak to bude ta ista zo slovensko.sk. Inak to bude matuce.

No snáď nijaká ina sa ani nemyslela :). Cize asi prístup do Slovensko.sk schránky zo Slovensko v mobile.

Ja osobne - mam zaujem aby som vedel, ze mi nieco do schranky prislo a co, ale urcite nechcem na mobile citat dokumenty ani pracovat s dokumentami, ale ano chem vidiet co kkedy prislo a co kedy som podal, chcem napr,. vediet svoje salda na danovom urade, socialnej poistovni, meste a napr. ze som nezaplatil za smetie alebo mam zapaltiti toto, tolko a dovtedy a vediet to mobilom aj zaplatit. to su potreby na mobile z mojho pohladu. Vseobecne: Ak som zastupcom viacerych firiem tak sa v prvom rade nechcem hore dole prehlasovat, ze teraz som za seba, za firmu a ktoru, teda chcem mat napr. zalozky ale neprehlasovat sa.

2 Likes

Nerozumiem prečo by niekdo nechcel mat možnosť zareagovať na výzvy, žiadosť o doplnenie, podávať námietky ak mu niečo dôjde z úradu :thinking: Si predstavte ze ste niekde na 2tyzdnivej dovolenke a príde vám výzva z daňového úradu, to by ste vážne nechcel mat možnosť zareagovať jednoducho na mobile, iPadu?

1 Like

Tablet je ina kategoria, tam ma fungovat komplexne responsive design, na mobile urcite nechcem kvoli malej obrazovke pracovat so ziadnymi dokumentami. So zahranicia sa mate vediet prihlasit na slovensko.sk s lubovolneho zariadenia, to je asi iny problem ako SvM (dtto ci na prihlasovanie potrebujem mat instalovane nieco v pocitaci)

A hlavne schranka ma davat pouzitelne dokumenty, teda PDF a nie nejake ASICE, ktore nevie nikto normalny otvorit. Nerozumiem, preco je zas akysi format povysovany nad UX. Pritom z toho ide jednoducho extrahovat PDF a zvysok metadat po stiahnuti zo schranky malokoho zaujima.

3 Likes

Toto je potom ale chyba niekde inde. PDF sa da podpisat normalne “nativne” a netreba ho do nicoho balit. Asice tu mame na strukturovane spravy, kde je vystup nejake XML kde bola predstava, ze sa to ma spracovavat automatom. To, ze to asice/xml nevie nijako rozumne clovek precitat ked si ho stiahne je fail, ale ocakaval by som, ze obsah uvidi priamo v schranke a vlastne vacsinu casu to tak aj je.

Toto je uplne zla otazka lebo je kopec moznosti ako to urobit. Na toto netreba mat nativnu aplikaciu. Inak opakujes tento uplne chybny argument podla mna uz 5 rokov stale dokola a naozaj nerozumiem aky problem je v tom, ze by si schranku otvoril na tablete v prehliadaci. Mame tu nejaky offline scenar? Mame tu nejake nativne UX, ktore je zasadne lepsie a ten scenar je tak casty, ze to bezny clovek aj pociti? Preco na trhu za 5 rokov nevznikla nativna appka na schranku v slovensko.sk? Lebo spravit sa to da uz roky… budem odvazny… keby to malo pridanu hodnotu, tak to uz na trhu niekto spravil.

Z pohladu cloveka, ktory sa o verejnu spravu obtrie niekolkokrat do roka vlastne verejna sprava nema ziadnu priamo ohodnotitelnu pridanu hodnotu, to je pravda. Ak by som to bral z tejto velmi obmedzenej vychodiskovej polohy, nema pre mna hodnotu 90% toho co sa okolo mna v state deje. Ale to neznamena, ze to mam nechat na trh, nech to vyriesi. Ja ti mozem povedat, ze z pohladu cloveka, ktory komunikuje s verejnou spravou, zucastnuje sa na VO, riesi podania, procesy a podobne, ma nativna aplikacia zmysel. Neviem ci si uz niekedy skusal porovnat UX responzivneho funkcneho webu a nativnej aplikacie, asi mozno len “zbezne”, ale ver tomu, že napriklad pisat a editovat dokumenty v office365/googleDocs v browseri je tragedia oproti native rieseniu. Pozri, ked uz bude nativna appka na mobilne scenare (kde pocitam s tym, ze bude umoznene v obmedzenej miere aj aktivne tvorit podania a odosielat ich), nieje dovod, aby tato appka nebola scalovatelna aj na iPadOS (je to trivialne, ak existuje desktop UI). Neviem preco tato tema vyvolava v niektorych jedincoch take emotivne a zatrpknute reakcie. Je nad slnko jasne, ze z pohladu akehokolvek individua je podstatna cast toho co sa riesi momentalne v eGov absolutne nepodstatna a kludne by bez toho (podla jeho nazoru) mohol zit. Avsak tieto procesy a veci su navzajom prepojene, ak sa vylepsi UX a flow celeho procesu modernym sposobom, nepomoze to iba stakoholderom (ktorych je oproti celkovemu obyvatelstu minimum), ale realne to pomoze aj ostatnym.